Най-опасни в София - “Витоша”, “Овча купел” и дори “Лозенец” (графики)
- Столицата със стратегическа визия за сигурност до 2030 г. със седем приоритета
- Слагат повече умни камери за разпознаване на лица, директно ще известяват за нарушения
В София за година официално регистрираните кражби са били 2037, изнасилванията - 62, а нарушенията на реда над 56 хиляди. По-тревожното обаче е, че през последните години
се наблюдава тенденция за увеличаването
им. (Виж инфографиката.)
Най-много престъпления от началото на година са станали в “Красно село”, “Овча купел” и “Витоша”, както и селата Владая, Мърчаево и Мало Бучино, сочи проверка на “24 часа” в статистиката, водена от СДВР през 2024 г.
През първите шест месеца на миналата година на териотирята на 6 РУ например са регистрирани 1263 престъпления, като разкрити са 314 от тях. Най-много са кражбите.
Сред най-опасните райони се оказват и престижните “Лозенец” и “Триадица”. По данните на СДВР престъпленията, регистрирани от 4-о РУ (което отговаря за “Лозценец”), са 1251. Близо 500 от тях са били разкрити.
Третото място пък се заема от територията, която попада в обхвата на 5-о РУ. Това са районите “Оборище”, “Подуяне” и “Кремиковци”, както и селата Яна, Желява, Долни Богров, Горни Богров и гр. Бухово.
Тревожно е увеличаването на броя на тежките пътни произшествия. За 2023 г. също по данни на СДВР
са регистрирани 8555 пътни инцидента, от които 751 тежки
Загинали са 40 човека и са ранени 882.
На този фон Столичната община е разработила специална стратегическа визия за сигурност до 2030 г., която е качена за обществено обсъждане. В нея са засегнати 10 основни заплахи - хулиганство; кражби; грабежи, насилие срещу деца, сексуално и домашно насилие; нарушаване на обществения ред под въздействие на алкохол или наркотици; тероризъм и екстремизъм; киберпрестъпност; пътно-транспортен травматизъм; бедствия и аварии.
Във визията кметът на София Васил Терзиев набелязва и 7 стратегически приоритета за сигурност:
- Намаляване на причините и предпоставките за конвенционална престъпност, хулиганство и нарушаване на обществения ред.
- Борба с употребата на алкохол, наркотични и упойващи вещества, водещи до престъпност и хулиганство, с акцент малолетни и непълнолетни граждани.
- Предотвратяване на предпоставките за насилие над гражданите, защита и подкрепа на жертвите на домашно насилие; сексуален тормоз или насилие; радикализация; насилие, извършвано от омраза.
- Подобряване на инфраструктурата и организацията на движението с цел намаляване на предпоставките за причиняване на смърт и увреждания на граждани, вследствие на ПТП, агресивно управление на велосипеди, индивидуални електрически превозни средства и самобалансиращи се превозни средства.
- Повишаване на възможностите на обектите с масово струпване на хора за справяне с рисковете, произтичащи от тероризма и екстремизма=
- Изграждане на устойчива и гъвкава система за киберсигурност.
- Повишаване на способността на общината за реагиране при кризи и извънредни ситуации и намаляване на риска от бедствия.
Всяка година общината ще прави анализ на престъпленията и рисковите места, като в него ще се отбелязват и причините, за да могат да се вземат адекватни мерки. Екипът на Терзиев обещава и бързина, ефикасност и ефективност при реагиране на сигнали на граждани и организации, както и при възникване на кризи и извънредни ситуации.
“За постигане на резултатите по ограничаване на престъпни прояви и хулиганско поведение периодично се организира наблюдение и присъствие в рискови зони и обекти на контролни органи на Столична община и районните администрации, съвместно с Общинска полиция, пише в стратегията.
На “Московска” са категорчни, че трябват по-строги наказателни мерки при рецидив. При щети, нанесени от непълнолетните хулигани,
родителите трябва да се ангажират с финансово или материално възстановяване
Ще се направи одит на състоянието на съществуващите системи за наблюдение. Ще се монтират повече камери, приоритетно на рискови места. Освен това в наблюденето ще се внедрят интелигентни функции - разпознаване на лица, както и подаване на сигнали в реално време.
Камерите в столичните училища и детски градини пък ще преминават към охранителен режим след 20 ч вечерта. С тази интелигентна функция те ще могат да засичат нарушители и ще подават автоматично сигнал към центъра за наблюдение, за да се изпращат по-бързо патрули.
Друга идея на общината е, когато училищните дворове станат споделени пространства за спорт, живата охрана в тях да е до 22 ч. А информационни табели ще известяват гражданите за техните задължения.
Предвидено е да се изгради
улично осветление в рискови места, паркове и градини,
което също да бъде интегрирано със системата за видеонаблюдение.
В края на ноември беше възстановено видеонаблюдението в 88 детски градини и училища, в които има 703 камери. Вече работят и камерите във всички паркове. Остава само “Възраждане”, където се налага пълна реконструкция. Освен това ще се надгради и системата за ранно предупреждение при екстремни природни явления и технологични аварии.
Учениците започват да пият и пушат на 13 г. ,а наркотици взема всяко шесто дете
Най-често посягат към тях от любопитство, скука или за удоволствие
Учениците в София започват да пушат и пият между 13- и 14-годишна възраст. Към дрогата пък са посягали 16,4% от децата. Това показва проучването “Нагласи и употреба на психоактивни вещества сред учениците между 8-и и 12-и клас в столицата” на Global Metricks.
44% от учениците след 8-и клас са пушили цигари. 32% от тях са запалили за първи път между 13- и 16-годишна възраст (при 16,7% това се е случило на 13-14 г., а при 15,3% - на 15-16 г.). А 4,4% от анкетираните ученици са пробвали тютюн още на 11-12-годишна възраст. Едва 2,7% са изчакали до 17-18 г.
Редовно пушат 17% от децата. Момчетата палят цигара още на 12
години, а момичетата на 13-14 г.
Близо 2/3 (68%) от учениците са пили алкохол. Бирата е най-предпочитаното питие в София - 32,5%. Следват концентратите (ракия, коняк, водка, уиски и др.) - 27,6%. За 1/4 от подрастващите виното е най-често употребяваната спиртна напитка. 17,6% е делът на тези, които посочват коктейлите като най-редовно консумираната форма на алкохол.
16,4% от софиянчетата са пробвали наркотици. Половината от децата споделят, че в тяхното обкръжение има хора, които употребяват марихуана, хашиш и амфетамини. Все пак 76,4% от учениците са категорични, че не биха опитали наркотик, ако техен приятел или познат им предложи. Едва 6% отговарят, че биха опитали, а 9% не са сигурни как биха постъпили в конкретната ситуация.
Най-рано учениците посягат към метадона
- на 12,8 г., а най-късно- към халюциногенните гъби и попърса. (Виж в инфографиката средната възраст.)
Най-често първата употреба на психоактивни вещества е свързана с любопитство и стремеж към опитване на нещо непознато и ново. 6,5% са опитали за удоволствие и временен приятен ефект, а 4,3% - от скука и за развлечение.
По-малък дял от употребяващите ученици са прибегнали до наркотични вещества, за да се откъснат от действителността,
да се преборят с психологически стрес
или да се справят с личен проблем. Това са причини, най-често посочвани от ученици между 16 и 18 г., които изпадат в конфликтни ситуации предимно с родители, учители или други възрастни.
За да се справи с тези проблеми, всяка година Столичната община ще прави съвместен план за борба със злоупотребата с алкохол, употребата и разпространението на наркотични и упойващи вещества. Предвиждат се и по-активна работа на психолозите с децата, предоставяне по адекватен начин на повече информация. Служителите на първа линия ще бъдат обучавани за разпознаване на физическите и психичните признаци за злоупотреба с алкохол и употреба на наркотични и упойващи вещества. Ще се правят повече проверки на търговските обекти и заведенията за продажба на алкохол и цигари на малолетни.
Най-четени
-
Галерия Симона Петрова от Хасково стана "Мис България" 2025 (Снимки)
Избраха "Мис България" 2025 г. Короната получи 19-годишната Симона Петрова от Хасково. Това съобщиха от официалната страница във фейсбук от организацията
-
Галерия Куртизанките във Венеция - повече от гондолиерите
1565 жени били включени в "Каталог на основните и най-достойни куртизанки на Венеция" Една от особеностите на венецианското общество през всички епохи, и особено през Ренесанса
-
Галерия Вечните чиновници. Има и по 17 г. на пост
Отношението си към работата им хората показват с протести, но те не са променили нищо Дейността на други не се усеща директно по джоба и са в сянка По 10 - 20 години стоят на постовете си някои от
-
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..."
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..." Това правителство го правят само заради вас, и само заради вас, и само заради вас
-
Галерия Кой е Александър Яхнаджиев, който пита Мелони за мравките
Въпросът, който ѝ зададох, имаше хоризонт, а тя показа как се отнася към хората и какви са действията ѝ, казва журналистът С Берлускони се сприятелихме. Водил съм баща ми при него