Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски Снимка: Twitter/@ZhurnalMK
Премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски Снимка: Twitter/@ZhurnalMK

Процесът на присъединяване към Европейския съюз с този начин на вземане на решения беше балканизиран, вместо да се европеизираме, каза премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски в новогодишното си интервю за агенция МИА.

Мицкоски подчерта, че никой политик от Брюксел или света не би казал „не “ при представяне на аргументи във връзка с конституционните промени. Според него „трябва да работим заедно с нашите европейски партньори, но приоритет е решаването на вътрешни задачи“.

Относно факта, че няма гаранции и за другите страни кандидатки, които могат да срещнат пречки дори след като приключат преговорите поради начина на вземане на решения в ЕС, Мицкоски подчертава, че в това той не вижда проблем, стига тези пречки да се поставят поради реални проблеми.

„Съгласен съм, но ако тези пречки се отнасят до реални проблеми. А сега този начин на двустранни спорове и водене на политики, и самото протичане на процеса, виждате, че наникъде не води. Сега Хърватия казва, че Черна гора не може да затвори даден клъстер поради това и това. България казва, че Сърбия не може по тези и онези причини. Всичко, което започна по времето, когато южната ни съседка (Гърция, бел. авт.) непрекъснато ни блокираше и в НАТО, и в ЕС по двустранен въпрос – въпросът с името и т.н., сега бавно, но сигурно се превърна в практика. И тук проблемът е със самия Европейски съюз. Смятам, че това е най-големият проблем, защото вместо да видим положителния опит от миналото – един такъв положителен опит беше спорът между Хърватия и Словения, и вместо да се водят тези двустранни спорове по този начин, какво се случи тук – билатерализацията се превърна в инструмент, тоест вместо ние да станем европейци, европейците станаха балканци и това е най-големият проблем сега у нас. На практика процесът на преговори за присъединяване се балканизира. Затова трябва да работим заедно навън, но в същото време ще повторя, че решаването на вътрешни въпроси трябва да е наш приоритет“, посочи Мицкоски, цитиран от БТА.

Относно предложението за промени в конституцията с отложено действие той подчерта, че всички, с които е говорил в международната общност, казват, че това е справедливо, разумно, само София не го приема.

„Факт е, че ситуацията с източната ни съседка, липсата на стабилно правителство, фактори за вземане на решения, всичко това реално усложнява процеса. Ние постоянно твърдим, че това предложение не противоречи на заключенията, повтаряме нашите аргументи за всичко, което се е случило в миналото, за всичко, което очакваме да ни се случи в бъдеще, как бихме могли сега да обясним на нашите граждани, че ще променим Конституцията поради тази причина, поради този аргумент, че няколкостотин наши съграждани, които казват, че са част от българската общност, трябва да влязат като конститутивен елемент, а десетки хиляди наши съграждани в миналото и стотици хиляди македонци в България дори не могат да създадат неправителствена организация там. Имаме 14 решения на Съда по правата на човека в Страсбург, цитираме части от Лисабонската декларация, където е ясно какви са критериите за започване на преговори и т.н. Целият този процес е труден, не е прост“, каза Мицкоски.

Той заяви, че е готов да се срещне с висши представители на София през 2025 г., да разговаря с тях по тази тема и да разгледа всички възможности, защото, както посочва той, е необходимо и двете страни да са съгласни.

„Но в същото време няма да търся решение на всяка цена, което да затрудни още повече този процес за нас. Като ръководител на правителството имам приоритет да започна преговори, да отворим глави и т.н., но във всеки договор трябва да имаме ясен и предвидим край. Няма да го допусна, защото сега, когато ни искат промяна на Конституцията, това е само пречка за началото, това не е пречка за края. Затова се опитваме да прекроим началото, за да се превърне в край“, подчертава Мицкоски.

На 18 януари Мицкоски заминава за САЩ, където ще търси подкрепа за европейската интеграция. Той казва, че освен Брюксел, Вашингтон е изключително важно място за страната.

„На 18 януари заминавам за Съединените американски щати и ще има много срещи, много разговори и много теми, които искам да отворя и затворя, защото смятам, че освен Брюксел, Вашингтон е изключително важно място за нас като държава и за нас като правителство. Наистина ще имам качествени срещи и очаквам да насоча вниманието им към Балканите през една друга призма. Първо трябва да привлечем регионалното внимание, тоест оптиката на Вашингтон трябва да погледне на нас като регион, а не като отделна част в този регион. Да, ние сме важна част, естествен кръстопът, сърцето на Балканите, но все пак, ако погледнем Балканите като цяло, като регион, тогава през оптиката на Вашингтон можем да видим нещата по-добре и искам да представя всичко това там – кои са предимствата, които ние като малка, красива страна в сърцето на Балканите, им предлагаме, но и какви са предизвикателствата пред региона“, завърши министър-председателят Християн Мицкоски интервюто си за МИА.