Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

По празниците повечето хора са самотни или напрегнати, а това им пречи да се насладят на почивката си.
СНИМКА: ФРИЙПИК
По празниците повечето хора са самотни или напрегнати, а това им пречи да се насладят на почивката си. СНИМКА: ФРИЙПИК

Застаряващото население в Европа оформя нова тенденция и у нас - 28% от българите се чувстват изолирани, сочи анкета на 24chasa.bg

Богата трапеза, подготвяна с дни, пламтяща камина и около нея семейство, което си разказва любими истории, из къщата се носи благоухание на сладки и баклава.

Вероятно мнозина си представят тази идилия на Коледа. Реалността обаче често е различна - според проучвания все повече хора по света прекарват семейните празници сами.

Само в САЩ например миналата година 19 милиона американци са посрещнали Коледа далеч от семействата си. Още по-притеснително е, че един на всеки трима души отвъд океана казва, че се чувства самотен, а всеки четвърти смята, че няма социална и емоционална подкрепа. Пак през 2023 г., но в Англия около 2,3 милиона възрастни са посочили, че им се иска да има с кого да споделят време на празниците, а

1,6 милиона души са определили Коледа като

най-трудния ден в годината Традиционно празникът се обвързва с период на радост и отдих. Семействата и приятелите се събират, а компанията и човешката връзка са наистина важни за стабилното емоционално състояние и психиката. Точно тази връзка обаче липсва при много хора, особено при по-възрастните. Причините празникът да се превръща в психологическо изпитание са много - от застаряващото население през икономическите фактори, динамиката в семейния живот и загубата на близък човек, отчуждението в големите градове.

Във Великобритания една трета от възрастните признават, че семейният празник неизбежно навява болезнени спомени за любими хора, които вече не са сред тях. Особено в Европа тази тенденция се задълбочава заради застаряващото население и ниската раждаемост.

България все още не разполага с официални данни колко хора посрещат Коледа и Нова година сами. “24 часа” направи анкета на сайта 24chasa.bg, която да даде ориентир за обществената нагласа по темата. 780 души отговориха на 3 въпроса:

С кого прекарвате коледните и новогодишните празници?

Как се чувствате по време на празниците?

Прекарвали ли сте празниците сами и колко често?

Обобщените данни показват, че страната ни не е изключение от тенденцията в чужбина. Малко над 26% от включилите се в анкетата са посочили, че ще бъдат сами на предстоящите празници, а други 14 на сто - в компанията на много близки приятели и роднини. Преобладават тези, които ще посрещнат Коледа и Нова година в тесен семеен кръг - приблизително 60% от анкетираните. Въпреки това се наблюдава изменение на традиционните ценности, тъй като близо половината ще посрещнат празниците по друг начин.

От изследването става ясно още, че

цели 28% от българите се чувстват самотни,

близо 23 на сто са напрегнати, а едва 37% са щастливи, спокойни и се отдават на почивка. Над 1/3 са посрещали коледните и новогодишните празници сами, а над 15 процента го правят всяка година. Това означава, че по-малко от половината празнуват с компания.

В САЩ много проучвания обвързват процента на самотници по празниците със семейните ценности. На места като Тенеси, където се отчитат най-малко самотници, често се подчертават силните семейни връзки.

Друга причина за разделени по Коледа семейства се оказват непосилните разходи за пътуване и изобщо за живот. След години на висока инфлация и поскъпване на основни стоки за много хора финансовата тежест от завръщането у дома или организирането на семейно събиране просто не е по джоба им. Това само̀ по себе си им налага да се самоизолират. Тенденцията е особено валидна за по-младите - голяма част избират да учат и да градят кариера в райони, известни с поддържането на висок стандарт, което може да се превърне в причина да са сами на празника.

Оказва се, че към щетите за психиката самотата добавя сериозни последици за здравословното състояние.

Тя се равнява на това да пушите по 15 цигари на ден

и увеличава риска от сърдечни заболявания с до 30%. Може да бъде причина и за появата на диабет от тип 2. Последиците далеч не са за пренебрегване - това е реалност, с която мнозина се сблъскват, особено по време на празниците, когато нуждата от социалната връзка е най-засилена.

Чувството за изолация предразполага към хроничен стрес, който често води до възпаления в организма. А безпорядъкът в тялото създава почва за сериозни здравословни проблеми. Освен сърцето на риск е изложен и мозъкът. Самотата значително

увеличава рисковете за развитие на деменция

Причинява също депресия и тревожност, което може да повлияе дълготрайно на настроението. Обратното - общуването с хора и изграждането на приятелства, поддържа ума остър.

Филмовите маратони са сред заниманията, които могат лесно да ви разсеят, ако сте самотни по време на празниците.
СНИМКА: ФРИЙПИК
Филмовите маратони са сред заниманията, които могат лесно да ви разсеят, ако сте самотни по време на празниците. СНИМКА: ФРИЙПИК

Бинджване, хобита и йога - как да прогоните празничната тъга

Ако се окаже, че ви предстои да прекарате Коледа сами, не бързайте да се отчайвате. Ангажирането с приятни дейности като онлайн игри, гледане на филми или сериали, а също и занимание с хобита, са все полезни начини да оползотворите времето си, като си осигурите презареждаща почивка.

Игрите например често са лесен път да се присъедините към общност, която споделя еднакви интереси. Този виртуален свят далеч не е свързан единствено със забавления. Става дума за хора, с които споделяте обща страст, но много вероятно и обща съдба - прекарването на коледните празници далеч от семейството.

Друго любимо занимание на мнозина, когато имат свободно време, е да си направят филмов маратон. Все по-популярен става и у нас терминът

“бинджване”,

или практиката да изчакате излизането на всички епизоди от новия сезон на любимия ви сериал, за да ги изгледате наведнъж, вместо да ги очаквате един по един всяка седмица. Така Коледа може да се окаже именно свободното време, от което имате нужда, за да презаредите батериите.

Понякога най-добрият начин да се преборите със самотата е, като протегнете ръка. Общувайте със свои колеги и съседи, не се изолирайте. Може да организирате малко събиране или да споделите празнични лакомства с тях. Времето за себе си ви дава възможност да създадете нови традиции, така че самите вие да се чувствате добре. Така може да превърнете хората, с които най-често се разминавате, в близки приятели.

Какво по-добро занимание от това да се погрижите за себе си, ако имате свободно време. Направете си разкрасителна рутина, отпуснете тялото и съзнанието си, като практикувате йога. Упражненията, произлизащи от Древна Индия, се фокусират върху дишане, разтягане и отпускане на тялото и ума. Много доктори препоръчват

йогата за справяне със симптомите на стрес

Практиката е пряко свързана с редуцирането на тревожността, тъй като чрез нея се освобождава кортизол - хормонът, който я причинява.

Тези стратегии имат потенциала значително да намалят чувството на самотата. То далеч не е нещо, от което трябва да се срамувате - става все по-често явление в модерния свят. Според Американската асоциация на психолозите почти половината от всички жени (44%) и една трета от мъжете (31%) съобщават, че изпадат в състояние на празнична тъга. Звучи като оксиморон, но е съвсем реално човешко състояние. Практиките лесно ще ви извадят от зоната ви на комфорт, ще повдигнат духа ви, което пък има позитивни последици за вашето психическо състояние.

Ето и два съвета на психолозите срещу празничната тъга

Останете тук и сега! Превърнете се в наблюдатели на събитията, а не в техни режисьори и сценаристи. Ако ви харесва да е украсено вкъщи, направете го. Ако обичате да купувате подаръци, купете ги. Опаковайте ги. Подредете масата като за списание. Но не забравяйте - не е задължително всеки друг от семейството да има вашата представа за идеалния момент. Очакванията са най-големият враг на психиката, а в празничните периоди те по естествен начин се завишават. Това пък повишава потенциала за напрежение и конфликти.

Насладете се на добрите неща в този период и оставете тези чувства, които ви създават дискомфорт или тъга, да почакат пред прага. Наистина, напъдете лошите мисли. Концентрирайте се в простички неща – че не сте на работа и училище, че вкъщи е топло, че може да отворите хубава книга, да хапнете една порция щолен в повече, да гушкате кучето цяла вечер или просто да си подредите гардероба – нещо, което отлагате вече с месеци.

Не давайте на носталгията и тревожността да сядат с вас на масата. Но ако те все пак са упорити и го направят, бъдете възпитани. Сложете им прибори и чиста салфетка, нагостете ги, пийте едно за здраве и ги изпратете да си ходят. Хубавият филм още е там. Коледата е възможна. И се случва преди всичко вътре в нас. В надеждата, че след този финал (защото Коледа е финалът на едни големи очаквания) всичко започва отначало и там ви чакат прекрасни месеци, години, събития, хора... и още много неперфектни, но пълни с най-простичка надежда Коледи.