Светец ли е д-р Стефан Черкезов - извади 47 души от огъня и издъхна ужасно обгорен
Историкът проф. Пламен Павлов призова Светия синод да канонизира младия лекар, дал живота си през 1963 г.
Може ли православната църква да приеме човешка саможертва като божествено мъченичество и да впише съвременен герой в пантеон на светите небесни покровители български? Този дебат провокира в навечерието на Рождество Христово популярният историк проф. Пламен Павлов.
Ученият се обърна с призив към Светия синод да канонизира за светец лекаря д-р Стефан Черкезов, който преди 61 г. спаси 47 пътници в горящ автобус и сам издъхна от раните си в пълно съзнание.
Според проф. Павлов младият лекар е образ на мъченик за ближния без аналог в най-новата ни история. “Може да бъркам в каноните, нямам претенции, не съм богослов, но това, което прави д-р Стефан Черкезов през 1963 г., и то на Голяма Богородица - 15 август, ако не е мъченичество, ако не е любов към ближния, аз не знам какво друго е. Светостта, мъченичеството - те живеят някъде около нас”, мотивира идеята историкът.
Според проф. Пламен Павлов църквата ни е много консервативна, макар с поведението и действията си д-р Черкезов напълно да заслужава да носи “свети” пред името си.
“Това е дълъг процес по събиране на доказателства за чудеса и за това, че е мъченик за Христовата вяра”, казва ставрофорен свещеноиконом Славчо Иванов, протосингел на Великотърновската света Митрополия (виж по-долу, б. а.).
Проф. Пламен Павлов не за първи път обръща внимание на личността на д-р Стефан Черкезов. По повод 60 години от гибелта му видният историк, медиевист и общественик предложи
Българският лекарски съюз да носи името на Стефан Черкезов
Идеята всъщност е на вече покойния акад. д. м. н. Веселин Борисов - президент на Балканската асоциация по история и философия на медицината. Акад. Борисов е състудент на д-р Черкезов. Във випуска им в Медицинския университет в София са още проф. Александър Чирков и проф. Радослав Гайдарски. “След дипломирането си с голямо желание отиде селски лекар в своя роден край. Съдбата бе решила още в първата година на своята кариера да покаже и да докаже какви са истинските човешки и морални черти на българския лекар, доказани с много висока цена - на собствения си живот”, пише в спомените си академикът.
На 15 август 1963 г. 26-годишният лекар на горнооряховското село Стрелец се връща от служебно съвещание във Велико Търново. В жаркия следобед раздрънкан и
претъпкан с пътници автобус се блъска в камион и избухва в пламъци
Сякаш съдбата праща доктора в автобуса факла. В покъртителен пост за него д-р Неделя Щонова разкрива, че той е можел да пътува със служебната кола, но отстъпил мястото си на колежка - нейната свекърва д-р Лиляна Маринова. Д-р Черкезов пътува прав до вратата и при жестокия инцидент е изхвърлен навън от взривната вълна. Има само леки травми, но човешкият и лекарският му дълг надделява и се хвърля в горящия автобус, за да спасява хората. Пламва косата му, гаси я с ръце. Бялата найлонова риза, с която е облечен, се стапя по тялото му и допълнително влошава изгарянията, но той не спира да се връща в пламъците. Спасява 47 души.
Когато от Велико Търново и Горна Оряховица пристигат спасителните линейки, медикът
отказва да го откарат в болница, въпреки че кожата му виси на парцали
Помага да пренасят пострадалите с носилки до последния човек.
Накрая лекарят спасител остава съвсем сам и тръгва пеша под жаркото слънце към Горна Оряховица. По пътя го пресреща върнала се специално за него линейка. “Пристигнал в хирургичното отделение на болницата, той отпраща втурналите се към него лекари с думите:
“Колеги, оставете ме, аз бездруго ще умра. Гледайте другите пациенти”,
разказва в книгата си “Старо Търново” изследователката Тодорка Недева от търновския музей.
Рано сутринта на другия ден, 16 август, д-р Стефан Черкезов издъхва в адски мъки и в пълно съзнание. Край леглото му е младата му съпруга Лидия. Тя е свидетел и на последните му думи: “Кажи на татко, че не е харчил напразно парите си, за да ме изучи; и нека да бъде горд с мене - показах се като истински лекар”, цитира в изследването си Тодорка Недева.
“Искаше да е голям лекар, но, за съжаление, малко практикува. Буквално изгоря, по-малко от година след като го разпределиха в с. Стрелец, на 8 км от родното ни село Виноград”, сподели пред “24 часа” преди време Георги Панчев, братовчед на Стефан Черкезов. Години наред той с охота разказва родовата история и води хора до гроба на д-р Стефан Черкезов в края на Виноград.
“Съпругата му Лили също завърши медицина, приеха я без конкурс след смъртта на Стефан. Дълги години бе преподавател и доцент по социална медицина.
Имат дъщеря - Антония, тя също е лекар
и е в Германия, разказва родственикът.
Д-р Черкезов е първият лекар, Герой на социалистическия труд. От 2005 г. по инициатива на в. “Български лекар” и на д-р Тотко Найденов датата 15 август е обявена за Ден на спасението. Почитат се медиците, загинали при изпълнение на служебния си дълг.
Ставрофорен свещеноиконом д-р Славчо Иванов: Умрял е за хората, не за Христос
Още не са минали 100 години, не знаем за чудеса на гроба му и дали е кръстен
"Има няколко критерия, за да бъде канонизиран човек за светец. Трябва да са отминали около стотина години. Следващото - на неговите мощи да са ставали чудеса”, обясни свещеноиконом д-р Славчо Иванов, протосингел на Великотърновската света митрополия.
Върху тези две важни изисквания, а и други, се предлага от някои от архиереите и от Светия синод се взема решение.
“Това, което е направил д-р Стефан Черкезов, е огромен подвиг - дал живота си, за да спаси хората, но не са минали години и дали са ставали чудеса на гроба му, не се знае”, казва свещеникът богослов. Обяснява, че трябва да има очевидци на някакво чудо. “Важно значение има и да е християнин, аз не знам в ония години д-р Стефан Черкезов дали е кръщаван”, не скри скепсиса си отец Славчо.
“Тепърва трябва да се търсят доводи за тези изисквания за канонизация. Тепърва ще се събират данни и ще се правят изследвания. Този процес ще продължи в годините напред. Как ще завърши, какви доказателства ще се намерят, не се знае”, казва отец Славчо.
Той разграничава хуманния подвиг и героизъм от страданията за вярата. “Мъченик е този, който е пострадал за Христовата вяра и след това е канонизиран за светец. Св. Георги, св. Димитър са великомъченици, тъй като тяхното дело за Христовата вяра е огромно и е твърде поучително. Не можеш да станеш светец, без да си мъченик. Д-р Черкезов е пострадал за ближните си, не за Господ”, разяснява канона отец Славчо.
Най-четени
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия BG снаха, изтезавана от Палача на нацистите
Заради атентат срещу сина на Бенито Мусолини, организиран от първата ѝ любов, тя е хвърлена в щабквартирата на Гестапо Вторият ѝ мъж Илия Пейков рисува Космоса, а виждайки картината му
-
Най-известната руска шпионка - тънка талия, плътни гърди и водопад от червена коса
Анна Чапман разкрива в книга как е вербувана, докато живее в Лондон Докато в Лондон продължава процесът срещу шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Москва
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст