Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Главният прокурор Борислав Сарафов коментира исканията за имунитети на церемонията “Полицай на годината”.

СНИМКИ: РУМЯНА ТОНЕВА
Главният прокурор Борислав Сарафов коментира исканията за имунитети на церемонията “Полицай на годината”. СНИМКИ: РУМЯНА ТОНЕВА

Поста на главния обвинител сравни с пощенска кутия – изпълнявал указания на съответните прокуратури

Ако Борислав Сарафов не поиска имунитет на депутат, когато съответната прокуратура е отправила подобно предложение, това би се изтълкувало като лично укривателство, което пък е престъпление. Това стана ясно от думите на и.ф. главен прокурор във вторник.

Ако не поискам имунитет, когато от мен е поискано подобно нещо и са налице основания, това означава, че се изпада в положение на лично укривателство, каза Сарафов по повод предложението на Софийската районна прокуратура да бъде поискан имунитета на депутатката от ПП-ДБ Лена Бориславова.

Той беше гост на церемонията “Полицай на годината” (виж карето)Преди дни Сарафов се завърна от САЩ, където бе миналата седмица. По думите му имал срок от месец да се запознае с искането на районната прокуратура.

Разследването е за съмнения, че подписите на шефа на движението “Да опазим Корал” Атанас Русев са фалшифицирани, за да може Кирил Петков да излезе от управителния съвет. Самият Русев каза през април т. г., че не се е подписвал.

Аз изпълнявам това, което поискат колегите от съответните прокуратури, каза Сарафов по повод депутатските имунитети. Той определи позицията на главен прокурор като “своеобразна пощенска кутия”. Обвинител №1 не коментира разследването срещу Кирил Петков за незаконния арест на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Искането за имунитета на Петков, от който той вече се отказа, и това за депутатската защита на Бориславова са от 9 декември. Разликата е, че Сарафов внесе материалите за съпредседателя на “Продължаваме промяната” в деловодството на парламента, преди да замине в САЩ. От СРП обясниха в понеделник, че причината сега да предложат снемане на имунитета на Лена Бориславова е готовата компютърна експертиза.

Сарафов отрече имунитетите да са свързани с политическата ситуация в страната, каквито обвинения му отправят от “Продължаваме промяната”. Обясни, че исканията се правят, когато се налага. Според него имало два варианта пред прокуратурата.

Единият е, когато назрее конкретният момент, тогава да се иска имунитет. Вторият е независимо че едно разследване е приключило, делото да се постави на трупчета и да чака така наречения удобен момент. Дълбоко убеден съм, че такъв момент няма, коментира изпълняващият функциите главен прокурор и единствен кандидат за титуляр. От ПП-ДБ имат законопроект, с който да спрат избора му.

На няколко пъти той повтори, че внесените искания са само за провеждане на разследване, а не за обвинения. И подчерта, че те не са присъди. Бе категоричен, че няма избирателно правосъдие, каквито бяха думите на президента Румен Радев.

Сарафов посочи, че прокуратурата е станала основна политическа дъвка. Около нея се въртяла държавата, независимо кой е главният прокурор.

Не прокуратурата е препъникамъкът за развитието на обществото, за бизнеса, за икономиката, за селското стопанство, за образованието, здравеопазването…, добави Сарафов. По думите му главният прокурор е повече администратор.