Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Шенген
СНИМКА: АРХИВ
Шенген СНИМКА: АРХИВ

С решение на Съвета на съюза България и Румъния официално стават пълноправни членове на Шенген

1 минута след полунощ на Нова година кабинките по границите ни с ЕС затварят завинаги, а това бележи края на десетилетните километрични опашки. Дълго чаканото пълноправно членство на България в Шенген е факт с финалния вот на Съвета на ЕС в Брюксел в четвъртък.

Добрата вест оставя в историята няколкочасовия граничен престой на българите, свикнали да летуват в Гърция. Промените важат и за 70 хил. регистрирани у нас тирове, като очакванията са именно транспортният бранш да е най-печеливш от свободното пътуване. Предстои и усилена подготовка за невиждан досега туристически поток от съседни държави.

По данни на БАН общо

българската

икономика ще

бъде подсилена с

1,63 млрд. лева

годишни приходи

Запазват се единствено проверките между България и Румъния, но те ще са валидни за период от 6 месеца и няма да се изпълняват както досега. В интервю за “24 часа” евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков обясни, че такива проверки съществуват и между други европейски държави. Даде пример с границата между Германия и Франция, където не се образуват километрични опашки, а трафикът намалява до скорост от около 30-40 км/ч, като граничната полиция отбива само подозрителни автомобили за проверка.

Въпреки улеснените проверки между България и Румъния вероятно движението по маршрута Русе-Гюргево ще продължи да бъде затруднено. Това обаче няма да бъде заради граничните проверки, а заради тесния мост. По думите на Новаков Дунав мост е проектиран за трафик от около 200 камиона на ден, а през него се опитват да минат 1200. Този проблем изисква засилено полицейско присъствие и инвестиции в инфраструктурата.

Отпадат и

граничните

проверки на

малолетни и

непълнолетни

деца с един

родител

в рамките на Шенгенското пространство. Няма да се иска писмено съгласие от другия при напускане на страната. Принципът за общо съгласие обаче остава. То се декларира при издаването на документ на детето - паспорт при малолетните и лична карта за тези над 14 г. Ако след това единият родител е против детето да пътува с другия зад граница, трябва да заведе дело, а съдът се произнася в срок до 14 дни. Решението се вписва в Шенгенската информационна система.

Отпадането на граничния контрол обаче не важи за полицейските проверки, ако униформените преценят.

Без промяна остават границите ни с Турция, Сърбия и Северна Македония, които не са част от зоната за свободно пътуване.

Гласуването на Съвета на ЕС на 12 декември мина с пълното одобрение на вътрешните министри на страните членки. България отдавна имаше подкрепата на Еврокомисията и Европарламента. Съветът бе последната институция, от чийто вот зависеше разширяването на Шенгенското пространство.

Сделка! Голяма победа за България, Румъния и цяла Европа! С тези думи унгарското председателство обяви постижението си - влизането ни в Шенген бе негов основен приоритет.

Исторически ден за България, за българските граждани, бизнес, правителството и всички служители на МВР. Така българският вътрешен министър Атанас Илков коментира след ключовата среща в Брюксел. По думите му това е

заслужен

резултат на

действията

на МВР

през последните години.

Агенция “Митници” е напълно готова за Шенген по суша, категоричен бе и нейният директор Георги Димов, който също бе в Брюксел. Добави, че България ще продължава да изпълнява ключова роля в доставките към Европа и ефективно ще противодейства на митническите, акцизните и валутните нарушения и престъпления.

Напълно в Шенген - където ви е мястото, приветства падането на сухопътните граници за България и Румъния шефката на ЕК Урсула фон дер Лайен.

Членството ни се обсъжда още от 2011 г., когато ЕК за първи път излезе с позиция, че България и Румъния покриват всички технически изисквания за членство в зоната за свободно пътуване. Оттогава редица държави, сред които Франция, Германия, Нидерландия, Австрия и Финландия, блокираха присъединяването ни.

До историческия пробив се стигна поетапно. В края на м. г. беше постигнато съгласие от 31 март 2024 г. София и Букурещ да свалят граничния контрол по въздушните и морските си граници. В края на ноември т.г. в Будапеща се събраха вътрешните министри на България, Румъния и Австрия с посредничеството на Унгария. Срещата приключи с подписването на декларация за пълното присъединяване на София и Букурещ към Шенген. Малко след това Австрия вдигна ветото си.

По данни на ЕК близо

3,5 млн. души

всеки ден

пресичат

вътрешните

граници

на страните от Шенген, за да работят, учат или да посетят семействата и приятелите си. Почти 1,7 млн. имат постоянен адрес в една от държавите в Шенген, но работят в друга. Всяка година европейците пътуват около 1,25 млрд. пъти в рамките на Шенген.

През 1985 г. Шенген е междуправителствен проект между пет държави - Белгия, Германия, Люксембург, Нидерландия и Франция. Постепенно пространството се разширява и сега обхваща над 4 милиона кв. км с население от почти 420 млн. души от 29 държави.