За писателя е важно да се крие някъде
Аз мисля, че си оставам нормален човек. Най-важното след наградата е човек да си остане нормален и на следващия ден всъщност нещата, които му се случват, да не са много различни. Това каза Георги Господинов по време на събитието „От „Естествен роман" до „Градинарят и смъртта" на Софийския панаир на книгата в НДК.
Събитието се провежда в рамките на на Софийския международен литературен фестивал. Мраморното фоайе на НДК се оказа тясно за всички желаещи да присъстват на срещата, съобщи БТА. „Георги Господинов успя да направи четенето модерно и да запали поколения млади читатели, които живеят с книгите му", каза проф. Амелия Личева, програмен директор на фестивала.
За наградите
Георги Господинов получи наградата „Златен лъв" за романа си „Градинарят и смъртта". Наскоро той бе сред дванадесет световни автори, поканени за международни членове на британското Кралско литературно дружество.
Губиш от анонимността си – това е едно от най-трудните неща след наградите. Тази загуба на анонимност, защото за писателя е важно да може да се крие някъде и да си пише. И понякога просто да стои и да гледа на улицата. Това е малко по-трудно, каза писателят.
Носителят на „Букър" отбеляза, че наградите го радват, защото е минал през доста номинации или неноминации. „Физика на тъгата" бе номинирана седем пъти за големи награди, седем пъти стигаше до финала и накрая обикновено печелеше писател от голям език. Тогава човек се учи да губи с респект към този, който е спечелил. Отиваш и поздравяваш човека, който е спечелил. И се чудиш дали ако пишеш на български език и книгата е добра, тя не трябва ли все пак да получи признание, казва Господинов.
Когато започнал да получава награди, си казах „Това е заради всички неполучени, неоценени и невидяни книги не само от мен", обясни той.
Автобиографичното в книгите му
Господинов показа първото издание на „Естествен роман", написана през 90-те години, и първия превод на френски език.
„Когато издадох този роман, веднага върху него беше сложен етикета „постмодерен", каза Господинов. И допълни, че често е питан каква част от книгата е автобиографична, а той обикновена показвал процент, който му хрумва в конкретния момент.
Автобиографичното в книгата свършва там, където свършват и читателите, които те познават. Ако някой читател в Исландия не ме познава, не го интересува аз развел ли съм се или не. Всичко, което пишем, е важно да е лично, но не е задължително да бъде автобиографично, посочи той.
„Градинарят и смъртта" и „Естествен роман" са двете книги, в които съм най-уязвим. Всеки може да прочете тази книга и да ме разпердушини. И да каже: Аз знам всичко за тебе - ти си този и този, ти тогава си се развел, баща ти е умрял. Това е рискът, каза още Господинов.
Науката в романите му
„Всеки от тези романи е свързан с някаква наука", каза Господинов и отбеляза, че много се подготвял преди написването на всеки от тях. По думите му „Естествен роман" е свързан с естествената история и ботаниката, но също и със стари философии за началото на света, за елементарните частици. „Физика на тъгата" е свързан с квантовата физика, с физиката на елементарните частици, „Времеубежище" - с медицината и науките за паметта. „Градинарят и смъртта" говори латински - езика на епикризите, обясни писателят.
Той каза, че има връзка между „Физиката на тъгата" и „Градинарят и смъртта". Във „Физика на тъгата" има един луд градинар, който се опитва да спаси равновесието в света. И този градинар изведнъж отново се появява точно в края на равновесието на света и този градинар си отива в „Градинарят и смъртта". И си отива от един свят, който също си отива, каза Господинов.
По думите му тъгата не минава, след като напишеш книга - книгата придава форма на нещо, което е безформено.
Най-четени
-
Секретно 1952 г.: В таен план Сталин ни дава част от Македония
Смъртта му слага край на идеята СССР да нападне Югославия от наша територия След като на 10 януари КСНС при президента потвърди българската позиция относно започването на преговори за членство на
-
Галерия Познавах човек, живял в катедралата "Нотрдам дьо Пари". Реален човек, а не измислен герой
Познавах човек, живял в катедралата "Нотрдам дьо Пари", превърнал я в свое убежище, точно както онзи гърбушко от романа "Парижката света Богородица" на Виктор Юго
-
Галерия Мъжете в живота на Радина Кърджилова
Става актриса и заради връзката си със Стефан, сина на легендата Иван Иванов. След осем години бурна любов с него изхвърля годежния си пръстен в морето С Деян Донков се карат жестоко в тв риалити
-
Галерия Първородният син на Желю Желев умира на 80-ия си ден, дъщеря му се самоубива
Момчето, кръстено Митко, издъхва от вродена сърдечна недостатъчност Йорданка увисва на въжето в резиденцията в "Бояна", а Станка се бори с болестта на детето си - нарколепсия Първият демократично
-
Галерия Къде са децата на президентите?
Дъщерята на Румен Радев – Дарина, получи втора голяма роля в Народния театър, а малко преди това се и дипломира в НАТФИЗ. Междувременно бившият държавен глава Петър Стоянов се похвали