Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Проф. Стив Ханке
Проф. Стив Ханке

Близкият до България американски икономист, известен като баща на валутния борд у нас, проф. Стив Ханке, е работил за двама американски президенти - за Роналд Рейгън, който победи соцрежимите в СССР и Източна Европа без нито една капка кръв, и за Доналд Тръмп по време на първия му мандат.

При Рейгън той е отговарял за процеса на приватизация, която впоследствие се оказа ключ за реформите в Централна и Източна Европа. А при Тръмп ученият бе член на президентската Комисия по образование, но го консултираше и по икономически въпроси.

Самият проф. Ханке е сред най-влиятелните икономисти в САЩ и дребен щрих в тази посока е броят на последователите му в Х - към момента те са близо 772 хил. души. 

Генералният секрекретар на КПСС Михаил Горбачов (вдясно) и президентът на САЩ Роналд Рейгън по време на срещата в Рейкявик договориха премахване на ракетите с малък обсег и ограничаване на тези със среден.
Генералният секрекретар на КПСС Михаил Горбачов (вдясно) и президентът на САЩ Роналд Рейгън по време на срещата в Рейкявик договориха премахване на ракетите с малък обсег и ограничаване на тези със среден.

По време на първия мандат Ханке е поканен да участва в президентската комисия по образование, но той го съветва и по въпроси на икономическата политика. На въпроса на "24 часа - 168 истории" какъв е бил най-запомнящият се и важен съвет, който е дал на президента Тръмп, той разказа следната история: "Един неделен следобед през юли 2020 г. държавният секретар Майк Помпео ми се обади. Каза, че САЩ обмислят налагането на финансови санкции на Хонконг и че окончателното решение ще бъде взето от президента Тръмп на следващия ден. Но преди срещата в Белия дом в понеделник сутринта г-н Помпео беше инструктиран от Тръмп да проучи мнението ми.

Президентът беше обяснил на Помпео, че Хонконг има система на валутен борд и че аз съм водещ световен авторитет по валутните бордове".

Професорът и държавният секретар обсъждали този въпрос по телефона в продължение на 35 минути.

"Помпео беше категорично "за" санкции - спомни си проф. Ханке. - Аз бях категорично против. В понеделник следобед Белият дом ме уведоми, за да ми каже: "Ханке, ти спечели. Няма да има наложени финансови санкции срещу Хонконг."

Анализирайки ситуацията от днешна гледна точка, професорът по приложна икономика в университета "Джонс Хопкинс" споделя, че тогава Доналд Тръмп е приел съвета му много сериозно.

"В крайна сметка моите аргументи бяха една от основните причини Хонконг да не бъде санкциониран от САЩ", допълни още ученият. Сам по себе си този факт за него е огромен пробив.

"Както се казва, в моята история за Тръмп има много повече от това, което мога да направя публично достояние", загатва още проф. Ханке. 

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп
Снимка: "Радио Китай"
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп Снимка: "Радио Китай"

Запитан как новата администрация би реагирала на предизвикателствата, пред които е изправен днес доларът, ученият уточни, че новоизбраният държавен глава, изглежда, все още няма ясни и последователни идеи.

"От една страна, той заявява, че иска страните - членки на BRICS, да използват долара или (в противен случай - бел. ред.) САЩ ще наложат 100% мита на стоките от тези държави - обясни той. - Но от друга страна, Тръмп ще продължи да санкционира някои членове на BRICS (Русия и Иран например), така че те да не могат да използват долара. Ако това противоречие не е достатъчно лошо, то изглежда, че Тръмп насърчава използването на криптовалути като заместител на долара." Според проф. Ханке по отношение на валутите Доналд Тръмп поддържа много противоречиви идеи. И много от тях могат да изскочат в зависимост от това кой седи на масата срещу него в даден ден.

Може би и затова прогнозата му за бъдещите отношения на президента Тръмп с ЕС и Русия е, че те ще бъдат несигурни и непредвидими "Що се отнася до Китай, Тръмп ще продължи това, което се превърна в търговска и геополитическа война на САЩ - допълни още ученият. - Тъй като Китай е велика сила, той ще контраатакува. В резултат на това влошаващите се отношения между САЩ и Китай могат да се окажат основен геополитически дестабилизатор."

От друга страна, професорът има много по-задълбочени впечатления от легендарния американски президент Роналд Рейгън.

В предишно интервю сподели, че той никога не би допуснал ситуацията в Украйна да ескалира до етапа, в който да започне война.