Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Нелегалното производство на ракия  в България  се извършва  в над 6 хиляди казана  за варене. 
СНИМКА:  ВЕЛИСЛАВ  НИКОЛОВ
Нелегалното производство на ракия в България се извършва в над 6 хиляди казана за варене. СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ

Производителите искат диалог и предвидимост

Двоен удар ще понесе пазарът, ако правителството наистина увеличи акциза върху спиртните напитки от 1 януари догодина. За това намерение съобщи миналата седмица служебният финансов министър Людмила Петкова. От една страна, ще поскъпне не само фабричният алкохол, но и домашната ракия, дори нелегално произведената. А от друга, приходите в хазната ще намалеят поне с 60 млн. лв., предупредиха в понеделник от Асоциацията на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки и от Националната лозаро-винарска камара.

На 5 декември производителите и вносителите на алкохол научили от медийно изявление на министър Петкова, че една от мерките за намаляване на бюджетния дефицит е

да се увеличи акцизът върху спиртните напитки,

както и че предвидените две стъпки за повишаване на акциза върху тютюневите изделия - през 2025 и 2026 г., ще се слеят в една още през 2025 г.

Производителите на алкохол в България от години настояват да се въведе акцизен календар и за напитките.

Промени в данъчното законодателство броени дни преди старта на прилагането им без липсата на какъвто и да е диалог с бизнеса натрапва усещането за несигурност и непредсказуемост, които могат да имат тежки последици както за индустрията, така и за държавния бюджет, пише в отворено писмо на двете организации, разпространено в понеделник.

На първо място те посочват, че подобен ход ще увеличи нелегалното производство, което и сега надвишава 50% от продаваните спиртни напитки в страната.

Мярката по никакъв начин не отчита факта, че в България съществува огромна инфраструктура за производство на безакцизен алкохол,

през която преминават близо 50% от гроздето

и други захаросъдържащи плодове. Те се дестилират в т.нар. селски казани, от които са регистрирани само 1500, макар че никой не ги проверява, а има още около 6 хиляди други, които са напълно нелегални.

Проблемът е там, че домашната ракия се продава свободно в интернет. В момента дори най-евтината е 10-12 лв. за литър. Но когато такъв “производител” види, че акцизната ракия поскъпва с 4-5 лева заради новия акциз, той също ще вдигне цената и ще продава тази ракия за 15 лева за литър, обясни пред “24 часа” собственик на фабрика за алкохол.

Министър Петкова спомена за увеличение на акциза върху твърдия алкохол от порядъка на 10-15%. В момента ставката при спиртните напитки с 40-градусов алкохол е 1100 лв. на хектолитър, което прави по 4,40 лв. за всеки литър за крайния продукт.

Особеното е, че облагането не прави разлика между отделните видове алкохолни напитки. Дали става дума за скъпо малцово уиски, или за най-евтината ракия, ставката при всички случаи е 4,40 лв. за литър. А това нанася най-голям удар именно върху евтината ракия,

която често струва 10-15 лв.,

защото за купувачите на скъпи напитки е безразлично дали плащат 4,40 лв. отгоре. При бирата акцизът за съответния градус алкохол е три пъти по-нисък, а върху виното изобщо няма акциз.

Това на практика е данък върху потребителите. Повишаването на акцизите ще доведе до увеличение на крайните цени, което директно ще натовари домакинствата. Вместо да създава устойчиво увеличение на приходите, тази мярка ще натовари допълнително семейните бюджети, без да генерира допълнителни приходи за бюджета. Потреблението ще бъде тласнато допълнително към нелегални продукти и канали на разпространение, се казва в писмото на двете асоциации.

Според тях непланираното увеличение на акциза ще доведе до спад в официалните продажби, а оттам и до намалена събираемост. Изчисленията им сочат, че

само от акциза и от ДДС ще се получи 60 млн. лв. спад на приходите

вместо очакваните 30 млн. лв. отгоре в бюджета.

Такива са данните и от Естония, Швеция, Латвия, Финландия, Чехия и Полша, където след увеличаване на акцизите върху алкохола официалните продажби са спаднали с двуцифрени проценти, докато нелегалната търговия нараснала значително.