Последно: Само 330 хил. бедни пенсионери вземат за Коледа по 100 лева
Средната ще стигне 975,4 лв., а таванът остава 3400 лв.
24 млрд. лв. ще са разходите, а дефицитът в НОИ е 11 млрд. лв.
Около 330 хил. от най-бедните пенсионери ще получат по 100 лв. за Коледа. Това са възрастните, които вземат пенсии и добавки до линията на бедност, която е 526 лв.
Това е разписано в постановление на Министерския съвет, което скоро ще бъде гласувано, научи “24 часа” от свои източници от финансовото министерство.
За бонусите са предвидени около 32 млн. лв.
Те ще бъдат платени с извънредно плащане преди Коледа.
От 1 юли пенсиите пък ще бъдат увеличени по швейцарското правило, предвижда служебното правителство в бюджета, който е подготвило за 2025 г. Очакванията са швейцарското правило да дава увеличение между 8 и 9%. За шест месеца само това ще струва около 1 млрд. лв. Очаква се
минималната да стане 631,08 лв. от 1 юли
Таванът на пенсията ще остане 3400 лв. Последно той бе променян през 2022 г., когато се вдигна два пъти: от 1 юли - от 1500 на 2000 лв., а през октомври стана 3400 лв.
Средният размер на пенсията ще е около 975,64 лв. Номиналното нарастване ще е 10,5%, а отчитайки инфлацията, реалното ще е 7,9 на сто.
Догодина за пенсии ще се дадат с общо 24 млрд. лв. Това е с повече от 2,5 млрд. лв. в сравнение с тази година. Така разходът за пенсии през 2025 г. се очаква да бъде около 11,2% от БВП. Дефицитът в ДОО пък ще бъде 11 млрд. лв. Средният брой на пенсионерите се очаква да е около 2 059 800 души.
В най-масовата трета категория труд
жените ще се пенсионират на 62 г. и 4 месеца и 36 г. и 8 месеца стаж
Мъжете пък трябва да са навършили 64 г. и 8 месеца и да имат стаж от 39 г. и 8 месеца. И догодина работещите в трета категория имат възможност да излязат по-рано в пенсия - до една година преди възрастта, ако имат достатъчно стаж.
Военните и полицаите ще се пенсионират на 54 г. и 4 месеца с 27 години стаж, от които 2/3 в системата, независимо от пола им. Докато балерините и танцьорите трябва да имат навършени 44 г. и 4 месеца и осигуряване от 25 години.
Догодина се очаква с 6% да се вдигнат инвалидните пенсии. Техният брой се очаква да стигне 471 690. Това е с над 14 хил. повече от сега. Причината е, че след промяна в наредбата, към най-тежкото заболяване се прибавят и 20% от сбора на процентите на всички съпътстващи увреждания.
Брутният коефициент на заместване на дохода се очаква да бъде 53,4%. Това е съотношението между средната пенсия и средния осигурителен доход за годината. То за първи път надхвърли 50% през 2022 г. и стана 51,9%. През 2019 г. средната пенсия е била едва 38,8% от средния осигурителен доход.
Другият показател за сравнение на осигурителния доход и пенсиите е нетният коефициент на заместване. Той показва съотношението между средномесечния размер на пенсията и средния нетен осигурителен доход, но без задължителните удръжки - данъци и осигуровки върху заплатите. Пенсиите са необлагаеми и би следвало да се съотнасят също към нетен трудов доход, поясняват експертите. Така, когато се сравнява пенсията към чистата заплата, съотношението догодина трябва да достигне 68,9%.
Осигуряваме се най-малко на 1077 лв., а таванът става 4130 лв. от 1 януари
Минималната работна заплата догодина ще е 1077 лв. Скокът е със 144 лв. На толкова ще се осигуряват и самоосигуряващите се. Както “24 часа” писа, максималният осигурителен доход се вдига от 3750 лв. на 4130 лв.
С 10% ще се вдигнат заплатите в структурите, в които не са предвидени други увеличения в изпълнение на приети нормативни актове и действащи политики. Тук влиза и общинската администрация.
От 1 януари ще има увеличение и на разходите за персонал в сектор отбрана и сигурност. Заплатите на учителите ще се вдигнат, за да стигнат 125% от средната в страната, която е 2284 лв. Така тя ще е 2855 лева.
Всичко това ще доведе до увеличение на приходите от осигурителни вноски с 3,382 млрд. лв.
Майчинството замръзва на 780 лв. и ще се спира, ако родителят започне втора работа
Втората година от майчинството отново ще е 780 лв. То обаче ще се спира, ако родителят започне втора работа или сключи трудов договор при същия работодател. Това предвижда проектът на Държавното обществено осигуряване за следващата година.
Новото правило ще се отнася за родителите, които ползват обезщетението за гледане на дете през втората му година, и осиновителите - до 5-годишна възраст на детето.
От Националния осигурителен институт (НОИ) са установили практика, в която майките или бащите ползват отпуска и в същото време продължават да работят. “Така в тези случаи не се реализира целта, за която се предоставят съответните парични обезщетения - детето да се отглежда в семейна среда. Затова се предлагат и съответните законови промени в Кодекса за социалното осигуряване, а именно, като се поставя условие, че парите се плащат само когато правоимащите полагат грижи за детето и не упражняват трудова дейност, за която са осигурени за общо заболяване и майчинство”, обясняват експертите.
Догодина за обезщетения за бременност и раждане ще се дадат 707,7 млн. лв. Планирани са обезщетения за 10 963 500 дни. Среднодневното обезщетение пък ще е 64,55 лв.
Обезщетенията за отглеждане на дете до двегодишна възраст ще са 366 млн. лв. Те ще са за 9 856 100 дни. Тук средната сума на ден е 37,14 лв.
Обезщетенията за осиновяване на дете до 5 г. ще са 4,7 млн. лв.
Отпускът за бременност и раждане след навършване на 6-месечна възраст може да се прехвърля на един от родителите на майката или на бащата. Става дума за първата година от майчинството. За да имат право да го ползват, бабата или дядото на детето трябва да подаде писмено заявление декларация по образец до предприятието, в което работи. Към него се прилага копие от удостоверението за раждане на бебето.
22 млн. дни отсъствие по болест от работа - ще струва близо 1,3 млрд. лв.
Близо 1,3 млрд. лева ще струват догодина обезщетения за заболяване, гледане на болен член от семейството, карантина и нетрудови злополуки. Планирани са обезщетения за 22 004 хиляди дни при среднодневно обезщетение от 58,49 лв.
И през тази година работодателите ще плащат само първите два дни от болничните, а от третия - Националният осигурителен институт.
Минималното обезщетение за безработица догодина ще остане 18 лв. Без промяна ще е и таванът му - 107,14 лв. Общо 644,5 млн. лв. ще са разходите на държавата по това перо. Средно на месец безработните с обезщетение ще са 64,1 хил., а на месец те ще получават около 837,36 лв.
От години не е променяна и еднократната помощ при смърт, която отново ще е 540 лв.
Най-четени
-
Галерия Симона Петрова от Хасково стана "Мис България" 2025 (Снимки)
Избраха "Мис България" 2025 г. Короната получи 19-годишната Симона Петрова от Хасково. Това съобщиха от официалната страница във фейсбук от организацията
-
Галерия Куртизанките във Венеция - повече от гондолиерите
1565 жени били включени в "Каталог на основните и най-достойни куртизанки на Венеция" Една от особеностите на венецианското общество през всички епохи, и особено през Ренесанса
-
Галерия Вечните чиновници. Има и по 17 г. на пост
Отношението си към работата им хората показват с протести, но те не са променили нищо Дейността на други не се усеща директно по джоба и са в сянка По 10 - 20 години стоят на постовете си някои от
-
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..."
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..." Това правителство го правят само заради вас, и само заради вас, и само заради вас
-
Галерия Кой е Александър Яхнаджиев, който пита Мелони за мравките
Въпросът, който ѝ зададох, имаше хоризонт, а тя показа как се отнася към хората и какви са действията ѝ, казва журналистът С Берлускони се сприятелихме. Водил съм баща ми при него