Къщата с ягодите си връща блясъка - става лице на IT фирма и фондация, основани от двама българи
Собствениците на SiteGround я купуват от Валентин Златев
Емблематичната Къща с ягодите на столичната улица “Сан Стефано” 6 има нов собственик, който я придобива срещу неизвестна засега сума. Това е голямата българска IT компания SiteGround.
Единият от собствениците на фирмата - Тенко Николов, сам обяви сделката в петък в профила си в инстаграм: Най-после приключих сделката за придобиването на тази красавица. Сега е време да възстановим някогашната ѝ слава.
По-късно от SiteGround пуснаха съобщение, в което казват, че плановете им са първо да я обезопасят, а след това да изготвят план за реставрация. Идеята била да се запазят уникалният облик и историческата идентичност.
Намеренията ни са сградата да функционира като представителна централа на всички дейности на компанията, включително за фондация “За пример”, основана от ръководството на SiteGround. Ангажирани сме със запазването на културното наследство на София и ще информираме обществеността за напредъка по проекта, когато имаме готово решение, пише още в съобщението.
Къщата с ягодите е построена през 1930 г. за банкера Димитър Иванов. След Втората световна война е национализирана и е била последователно посолство на Румъния и търговско представителство на СССР. След 1990 г. собствеността е възстановена на наследниците. През 2004 г. я купува Васил Златев - бащата на бившия шеф на “Лукойл България” Валентин Златев. Според данни от Търговския регистър тя е била купена тогава за 2 млн. евро. От 2012 г. къщата е собственост на Валентин Златев.
Тя е обявена за паметник на културата и е
един от малкото представители на стила сецесион в архитектурата на
столицата Погледната отвън, е в лошо състояние и отдавна се водят спорове как да се реставрира.
Архитект Петкана Бакалова води през 2017 г. у нас трима френски специалисти, които да оценят деформациите и щетите по Къщата с ягодите и да установят дали сградата има необходимата конструктивна устойчивост, за да не се налага да бъде бутана и фасадата ѝ да се изгражда наново. “24 часа” се свърза в петък с арх. Бакалова.
Заключението на французите тогава беше, че къщата е изключително добре запазена и няма нужда да бъде събаряна. Предполагам, че това важи и към момента. Нямаше никакви диагонални пукнатини, които да подсказват деформации на основите, нямаше пукнатини дори върху мазилката във вътрешността, камо ли върху тухлите. Единствено бе установен теч, което налагаше само ремонт на покрива. Дори интериорът беше запазен добре и ако гледате българския филм “Опашката на дявола”, който е сниман във и около къщата, ще добиете добра представа за състоянието на Къщата с ягодите и за нейната ценност, коментира архитект Бакалова.
Тя допълни, че напълно запазени са големият портал на първия етаж с кристални стъкла,
дървената ламперия и камината от червен мрамор. Спасявали сме къщи в далеч по-лошо състояние, каза още Бакалова.
Трудно може да се каже колко струва този имот. Според оценителите, до които “24 часа” се допита, ако се приложат традиционните методи, ще дадат представа за стойността от гледна точка на това за какво може да се ползва. Очевидно било, че в къщата не може да се живее или работи без сериозен ремонт.
Общата площ на къщата без пристройката в двора е 500 квадратни метра, които, ако се умножат по средната цена на жилищните имоти в този район към момента от 5 хил. евро, се получават 2,5 млн. евро. Това е обаче само за сградата, такава оценка не включва обширния двор, който е около декар.
В България няма традиции да се оценява културно-архитектурната стойност на един имот, а това значително би увеличило цената му, каза Ценка Божилова - председател на Камарата на професионалните оценители. Според нея това е нематериален актив и не може да се използват традиционните методи за оценка. От стойността трябвало да се приспаднат средствата за реставрацията. Ако обаче имотът е много престижен за купувача, това завишава оценката.
През 2022 г. сред брокери в София плъзна слух, че къщата се продава срещу 30 млн. лв. Обява така и не беше публикувана, защото всички твърдяха, че предложението се отправя само към подбрани клиенти. Говореше се също, че са правени огледи от две посолства - на Франция и на богата на петрол арабска държава. До сделка не се е стигнало най-вече заради стряскащата цена и нуждата от сериозна реставрация.
През 2015 г. имаше опит за реставрация на Къщата с ягодите. Тогава бе направен одит от Университета по архитектура, строителство и геодезия. Заключенията бяха, че има значителни деформации по основите и се налага премахване на компроментирани етажни плочи. Въз основа на това бе изготвен план за реставрация, който обаче не бе одобрен от тогавашния главен архитект на столицата Здравко Здравков и бе върнат за доработка.
100 млн. лева за медицината обещаха новите собственици
Тенко Николов и другият собственик на SiteGround - Иво Ценов, са сред големите дарители в България, особено в областта на медицината. През 2022 г. те обявиха, че ще вложат 100 млн. лв. в инициативи за развитие на здравеопазването.
Между 2020 и 2022 г. двамата са дарили над 14 млн. лв. на болници, неправителствени организации в сферата на образованието и каузи със социален характер.
12 млн. лева са инвестирани и за създаването на българския IT научен институт INSAIT, който беше учреден през април 2022 г.
Хостинг компанията SiteGround е създадена преди 20 години и в момента е един от най-големите независими доставчици на този вид услуги в света, като поддържа над 3 млн. домейна и сървъра в няколко центъра за данни в Европа, Азия, Америка и Австралия.
В България групата има центрове в София, Пловдив и Стара Загора с над 500 специалисти - разработчици, IT експерти, маркетинг експерти и др.
Компанията първоначално създава Иво Ценов заедно със свои приятели от Американския университет в България, а Тенко Николов се присъединява няколко месеца по-късно.
По данни на “Капитал” приходите на българското дружество “Сайтграунд хостинг” са достигнали 255 млн. лв. през 2022 г. с печалба от 142 млн. лв. Фирмата е еднолична собственост на кипърското SiteGround Capital, но няма данни колко е глобалният приход на компанията от дейността ѝ по целия свят.
Най-четени
-
Килър изважда спокойно оръжието си и изстрелва 30 куршума в тялото на Фатик. Свидетелите са убедени, че гледат сцена от филм
15 април 2005 г., 11,30 ч, кръстовището на булевардите “България” и “Гоце Делчев”. Сребристосив “Мерцедес” спира на светофара, престроява се в най-лявата лента в посока пазара “Красно село” и чака
-
Секретно Непознатите факти за историческия Исус
В навечерието на светлия християнски празник Рождество, и вярващи и невярващи се сещат за християнската религия и нейния основател. Въпросът дали Исус Христос наистина е съществувал възниква
-
Галерия Тайни подривни послания в песни на Емил Димитров: Властта виждала обръщение към емигрантите в "Моя страна, моя България", прикрит туист в "Нашия сигнал" и насърчаване на просията в "Ако си дал"
Само народната любов спасява певеца от репресии И в естрадните хитове на родения на днешния ден през 1940 г. Емил Димитров комунистическата власт е съзряла подривни послания
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Коментар №1 на седмицата: Предателството на Европа към самата себе си
С тези редове няма да съобщя новина, няма да кажа нищо ново и кой знае колко необичайно - ще анализирам, от позицията на своя опит, факти и случки, които на всичкото отгоре не са нови и вероятно са