Румен Радев е най-силната фигура, която може да направи нов проект в момента
- Партията трябва да се оглави от него, за да има резултат, категоричен е бившият вицепремиер
- Няма съмнение, че Борисов иска да се еманципира от Пеевски
- Лидерът на ГЕРБ сам поиска да е премиер, за да докаже, че е незаобиколим и никой не може да му вземе формацията
"Румен Радев е може би най-силната фигура, която в момента поне се мержелее на хоризонта и би могла да направи нов проект, който да има двуцифрено число на процента подкрепа със самото си излизане".
Това коментира деканът на Юридическия факултет в СУ, бивш вицепремиер и просветен министър в кабинета на Сергей Станишев, проф. Даниел Вълчев в интервю за БНР.
"Големият въпрос е, че това което досега се е правило във или от името на президента, този въпрос за мен не е много ясен, не е било с неговото лично участие. И както видяхме, от това нищо не се получи. Ако г-н Радев ще излиза на партийния терен за парламентарни избори, когато и да е това, той трябва да го направи лично. Нищо друго не би имало съизмерим ефект от този, който би имало неговото лично явяване", уточни той.
"Той тъкмо изпуска срока (да направи партия - б.р.) и останалите правят така, че му го възстановяват. Даже с известен бонус", подчерта Вълчев. Според него Радев също може да се разглежда като част от причините за проблема в политическия живот у нас, тъй като от достатъчно дълго време е част от него.
"Но ако може да бъде упрекван за нещо, аз бих го насочил към две неща. Първо по повод на служебните правителства. Аз мисля, че голямо безобразие стана със служебните правителства. Но упрекът е, че най-често избираше министър-председатели и министри от своето обкръжение. А смисълът на конституционната уредба не е тази. Смисълът е да избере из всички българи. Политиката не е някаква дейност, в която гледаш кого ще пуснеш в собствената си къща. Ти управляваш страната", подчерта Вълчев.
"И другото е, че изхарчи изключително голяма обществена енергия, подкрепяйки един проект, имам предвид ПП, който не се оказа на висотата, на която бяха очакванията, за съжаление", продължи професорът.
Според него това, с което Делян Пеевски надмогва другите, е, че "той се опитва да си представи играта няколко хода напред, а другите не показват тази възможност":
"Нормален човек не бил ли се сетил, че в такава ситуация, каквато тя изглежда в момента, президентът да назначава правителство, което е по замисъл непартийно, това е по-скоро добра идея. Как може да ти дойде на ума да го махнеш, защото не харесваш конкретния президент. Нали след няколко години няма да е този президент, така ли се управлява държава? Затова казвам, че когато не можеш да предвидиш какво ще се случи в обществото и в политическата му част два-три хода напред, ти си осъден на ето такова лутане".
По думите Вълчев в годините, в които управлява, Бойко Борисов е създал "впечатление, че естествените йерархии в професиите, в моралните измерения на един човек нямат почти никакво значение, ако този човек трябва да заеме един пост":
"Помните министри, назначени след среща на едно кръстовище. Показва демонстрацията, че властта ти дава възможност да правиш всичко, което искаш, без никакво значение какво е миналото на един човек, как той се е развивал и дали има някаква естествена тежест. Това нещо се възпроизведе в почти всички области на живота в страната и сме я докарали до това, че особено по-младите вече са убедени в това, че всеки - независимо дали има образование, някакъв интелектуален капацитет, морални ориентири и т.н. може да стане абсолютно всичко, което обезсмисля идеята на йерархиите и образованието. Това е голяма беля и не знам как ще я оправяме с годините".
Няма съмнение, че Борисов иска да се еманципира от Пеевски, смята още той.
"Дали има шанс да го направи - не бих могъл да кажа. Той напътва към едно неестествено от политическа гледна точка сътрудничество - между първата и втората политическа сила - това е т.нар. голяма коалиция, което е много труден политически съюз, но той настоява тъкмо на това, защото му се вижда легитимиращо вероятно от определена гледна точка. Г-н Пеевски пък е във фактическа изолация, така че за него е ключово важно да бъде припознат. Какво ще излезе от това... Допускам, че партиите са свършили и парите и не им се ходи много на избори".
Даниел Вълчев изказа мнение, че обявявайки себе си за бъдещ премиер, Борисов прилага двойна хитрост, като заявява на всички, които биха му били партньори, че е незаобиколим и никой няма да може да му вземе партията, т.е. "няма да има ГЕРБ-Ново начало", а на ПП-ДБ им казва, че би могъл и да отстъпи, а те да си го припишат като голяма заслуга пред техните избиратели.
Най-четени
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия BG снаха, изтезавана от Палача на нацистите
Заради атентат срещу сина на Бенито Мусолини, организиран от първата ѝ любов, тя е хвърлена в щабквартирата на Гестапо Вторият ѝ мъж Илия Пейков рисува Космоса, а виждайки картината му
-
Най-известната руска шпионка - тънка талия, плътни гърди и водопад от червена коса
Анна Чапман разкрива в книга как е вербувана, докато живее в Лондон Докато в Лондон продължава процесът срещу шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Москва