Марта Кос иска българите в Конституцията на Македония, за да им се хареса
Еврокомисарят по разширяването Марта Кос призовава Северна Македония да осъществи конституционните промени, само за да получи одобрението на българските евродепутати.
Това каза македонският премиер Християн Мицкоски по повод изслушването на Кос в Европейския парламент.
"Тя гледа над призивите си от тази гледна точка и аз също. Убеден съм, че в следващия период чрез общи решения най-после, след 2,5 десетилетия, пътят на Македония към пълноправно членство в ЕС ще бъде широко отворен и ще се оценява на базата на постиженията, а не според двустранните въпроси. Убеден съм, че ще успеем", каза Мицкоски.
Лидерът на управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ е оптимист заради "всички срещи със световни лидери, реализирани през последните почти пет месеца."
Словенката Марта Кос, избрана от Урсула Фон дер Лайен за поста еврокомисар по разширяването и одобрена от ЕП, подчерта, че продължаването на процеса на европейска интеграция на Скопие зависи от конституционните промени, с които страната се е ангажирала.
В изслушването пред евродепутатите но 7 ноември тя каза, че ако изборът й за тази позиция бъде потвърден, ще се съсредоточи върху подкрепата на всички кандидати за напредък по пътя към ЕС, но също така, че ще очаква от тези страни да зачитат европейските ценности.
В годишния доклад на Европейската комисия за Северна Македония по въпроса за разширяването изрично се посочва, че правителството на Християн Мицкоски трябва да спазва договорите с България и Гърция – Договора за приятелство и добросъседство (1 август 2017 г. с България) и Преспанското споразумение (юни 2018 с Гърция).
Албания вече започна официалните преговори за членство в блока, след като беше отделена от Северна Македония. Двете държави трябваше да отворят заедно първия преговорен клъстър, но това не се осъществи поради отказа на режима на Християн Мицкоски да изпълни задълженията си по Преговорната рамка.
Марта Кос, която наследява поста от унгареца Оливер Вархеи, е бивш посланик на Словения в Германия и Швейцария. Тя беше заместник-председател на либералното Движение за свобода, ръководено от министър-председателя Роберт Голоб. През 2022 г. тя се кандидатира за президент на Словения, но по-късно се оттегли от кампанията, пише БГНЕС.
Най-четени
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия BG снаха, изтезавана от Палача на нацистите
Заради атентат срещу сина на Бенито Мусолини, организиран от първата ѝ любов, тя е хвърлена в щабквартирата на Гестапо Вторият ѝ мъж Илия Пейков рисува Космоса, а виждайки картината му
-
Най-известната руска шпионка - тънка талия, плътни гърди и водопад от червена коса
Анна Чапман разкрива в книга как е вербувана, докато живее в Лондон Докато в Лондон продължава процесът срещу шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Москва