Води се борба за нов световен ред, достигнахме една опасна граница
Руският президент Владимир Путин порица САЩ за желанието им да нанесат стратегическо поражение на Русия в Украйна и заяви, че се води борба за оформянето на нов световен ред на фона на разпадането на този, който е бил създаден от Запада след епохата на Студената война, предаде Ройтерс.
"Достигнахме една опасна граница", заяви държавният глава на пленарна сесия на форума "Дискусионен клуб "Валдай" в руския черноморски град Сочи, ден след оповестяването на победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ и в деня, в който се навършват 107 години от Октомврийската революция.
"Призивите на Запада да бъде нанесено стратегическо поражение на Русия - страната с най-големия арсенал от ядрено оръжие - демонстрират прекомерния авантюризъм на западните политици", каза Путин. Западът високомерно се опитваше да представя Русия като рухнал колос след разпадането на Съветския съюз през 1991 година, заяви руският президент, наричайки НАТО алианса, в който САЩ имат водеща роля "явен анахронизъм".
Според Путин САЩ имат нужда от този "анахронизъм", за да доминират в неговата зона на влияние. По думите на руския президент алиансът НАТО е подложен на "потисничеството на големия брат", визирайки САЩ.
"Предишната структура на света неизбежно изчезва, дори можем да кажем, че вече я няма, и се разгръща сериозна, непримирима борба за оформянето на нова структура. Светът се нуждае от Русия и никакви решения от предполагаемите властимащи във Вашингтон или Брюксел могат да променят това", посочи Путин, като поясни, че основата на един справедлив световен ред е организацията БРИКС.
Съгласно мнението на лидера на Кремъл страните в БРИКС, чиито основатели са Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, са "пример за конструктивно сътрудничество".
Путин каза още, че опитите да се упражнява натиск върху Русия са безсмислени, но Москва винаги е готова да преговаря, "като се вземат предвид всички взаимни легитимни интереси".
Относно Украйна Путин заяви, че ако тя не остане неутрална, то тя ще бъде използвана срещу Русия, но допълни, че Москва е готова за разговори относно начина да се приключи конфликта на базата на реалностите на терен, предаде Ройтерс, цитирана от.
Путин каза, че Русия е признала постсъветските граници на Украйна, водена от разбирането, че Украйна ще остане неутрална. Той заяви, че границите на Украйна трябва да бъдат в съответствие с решенията на народа, живеещ на тези територии.
Говорейки за Европа, Путин заяви, че Русия и Европа трябва да се върнат към състоянието на взаимно доверие, предаде Ройтерс
Говорейки за Китай, Путин приветства стабилизиращата роля на Китай в Централна Азия, което е също и от полза за Русия. Той дефинира Китай като съюзник на Русия и каза, че никой няма да навреди на двустранните връзки между Москва и Пекин.
Русия и Китай не са обявили официален алианс помежду си, но лидерите двете страни подписаха през 2022 г. така нареченото „партньорство без граници“, като това стана по-малко от три седмици преди Русия да изпрати войските си в Украйна. През май на настоящата година двете страни се съгласиха да задълбочат тяхното всеобхватно и стратегическо сътрудничество за поставяне на началото на една нова ера.
Путин коментира и партньорството на страната му със Северна Корея. Двете страни подписаха сделка в тази насока, а руският лидер заяви, че това е знак за стабилността на региона.
Той допълни, че все още предстои да се види дали Русия ще проведе съвместни военни учения със Северна Корея.
Руският лидер също така заяви, че британските и френските ядрени арсенали трябва да са част от бъдещи разговори относно ядрените оръжия и тяхното намаляване.
Руският президент каза и, че Москва вижда сигнали от американски компании, че искат да се завърнат към работа в Русия, но не посочи конкретни примери.
Руският лидер каза, че не иска Русия да се завръща на пътя, на който е била до 2022 г., когато други страни да се опитвали да я подчинят на своите собствени интереси. Това той каза в отговор на въпрос, зададен му в края на сесия от въпроси и отговори по време на Валдайския дискусионен форум, предаде Ройтерс.
Лидерът на Кремъл беше попитан дали Русия ще се върне към предишната си след края на ерата на Путин.
„Русия върви по свой собствен път. Надявам се, че тя няма да се отвърне от националните си интереси. Но, разбира се, тя трябва да бъде интегрирана, ние никога не сме се отказвали от това, но не бих искал Русия да се върне на пътя, по който е вървяла преди 2022 г.“, каза той. „Това беше път, който се свързваше със скрита, завоалирана намеса по отношение на нашата страна, насочена към подчиняване на интересите на някои други държави, които вярваха, че че имат право да правят това. Русия не може да съществува в такава подчинено или полуподчинено състояние“, заяви руският лидер.
Най-четени
-
Видях бездомник с ПОС терминал
Видях бездомник с ПОС терминал на централна лондонска улица! Тук вече почти не може да се намери къде нещо да се плати кеш и липсата на дребни явно е притиснала просещите да минат на нова технология
-
Галерия Ресто от 80 стотинки можеше да остави Гунди жив
На погребението ги изпраща невиждана манифестация - над половин милион българи. Паника в БКП, уволняват вътрешния министър Тормоз за семействата след трагедията
-
"Зеленият" хладилник на Айнщайн
Гениалният физик обединява сили с Лео Силард да спасят хората от фаталния "убиец" в домовете им, но приятелството им стартира обратното броене до създаването на първата атомна бомба На 47 години той
-
Галерия Ужасът на Червения терор
Между 12,5 и 15 милиона загиват в революцията и гражданската война. Вождовете на болшевиките в Русия дават строги инструкции за масовите убийства Октомврийската революция е едно от най-страшните
-
Истината за революцията, която обърна света
Несъстоялите се "епични битки" са режисирани години след преврата Болшевиките си присвояват чужди символи и униформи След 107 години Октомврийската революция в Русия - събитие с огромни последици