Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Коя е "къртицата" на Иран в САЩ?

Ариана Табатабай СНИМКА: АРХИВ
Ариана Табатабай СНИМКА: АРХИВ

Твърди се, че изтичане на секретна информация е забавило с една седмица въздушния удар на Тел Авив срещу ракетния потенциал на Техеран

Ответният удар на Тел Авив срещу Иран се е забавил с една седмица заради изтичане на секретна информация в САЩ, твърдят израелски медии.

Същото казва и статия в The Times, позовавайки се на военни източници, и допълва, че заради опасения, че тя ще помогне на противника, Израел е бил принуден да изготви алтернативен план. И наистина преди десетина дни класифицираната информация беше публикувана в проирански канал в Телеграм и изглеждаше като американска оценка на вероятния отговор. По-точно секретните документи описват подготовката за нападение срещу Иран, за която се казваше, че е задвижена в няколко израелски военновъздушни бази.

Основният заподозрян за нерегламентираното изтичане на разузнавателни тайни е Ариана Табатабай, съветничка в американското военно министерство с предполагаеми връзки с Корпуса на гвардейците на ислямската революция в Иран (IRGC). Броени дни преди израелската атака Sky News Arabia съобщи, че именно тя е централна фигура в разследването за изтичането на информация. Още повече, висшата американска чиновничка е от ирански произход - баща й е професор по политически науки и право в Техеранския университет.

Но каква е нейната история?

Възпитаник на Kings College в Лондон, Ариана Табатабай се радва на завидна кариера в САЩ и от 2015 г. се води изследовател във влиятелния мозъчен тръст RAND Corporation, базиран в Южна Калифорния. Като такава е била директор на учебната програма и гостуващ доцент по изследвания на сигурността в университета „Джорджтаун" и цивилен консултант на НАТО по международните въпроси.

Работата й като офицер от военноморското разузнаване на САЩ й е осигурила уникален достъп до най-високите нива на класифицирана разузнавателна информация, както и познания за почти всички глобални военни операции, по-специално в Близкия изток. След встъпването в длъжност на президента Джо Байдън през януари 2021 г. тя участваше и в екипа на Робърт Мали за ядрените преговори с Иран, но по-късно се оттегли от него, заради опасения, че "САЩ ще направят прекалено големи отстъпки".

Интересното е, че през октомври 2023 г. Табатабай запази разрешението си за достъп до секретни материали въпреки обоснованите подозрения, че е шпионирала в полза на Иран. Тогава няколко американски сенатори изразиха опасенията си, че тя сътрудничи на иранския режим. Въпреки това администрацията на Байдън-Харис я задържа на работа, включително с разрешение за достъп до изключително чувствителна информация. До момента Ариана Табатабай заемаше поста началник на кабинета на помощник-министъра на отбраната за специални операции. Първоначалният й шеф, специалният пратеник Робърт Мали, обаче беше лишен от разрешението си за сигурност през пролетта на 2023 г. и в момента се разследва от ФБР за неправилно боравене с класифицирана информация.

Сега, докато тече разследване на ФБР за шпионаж, въпреки че никой официално не е обвинил Табатабай, скандалът с нея се разрасна лавинообразно. Но официална реакция от Вашингтон няма. Тъкмо обратното - прессекретарят на Пентагона ген.-майор Пат Райдър на пресконференция заяви, че "доколкото ми е известно, този служител не е обект на интерес".

Каквато и да се окаже истината по случая, евентуалната шпионска намеса явно не успя да попречи, тъй като израелският удар вече е факт. Нещо повече – по съобщения на световните медии той е парализирал производството на ракети в Иран. Операцията, наречена "Дни на покаяние", се проведе през нощта в петък срещу събота в отговор на иранската атака с ракети и дронове от началото на месеца.

Засега не е напълно ясна цялата картина на пораженията, но всички източници са категорични, че неколкочасовият обстрел е бил насочен срещу военни обекти и инфраструктура, свързана с производството на оръжия - най-вече ракети. Според съобщенията Израел е деактивирал и 12 инсталации, които се използват за производство на гориво за балистични ракети, които съставляват значителна част от иранския арсенал. Военни експерти пресмятат, че изграждането на нови такива производствени мощности може да отнеме най-малко година.

Ройтерс потвърждава чрез сателитни изображения, че Израел е разрушил иранските съоръжения за смесване на твърдо гориво във военната база „Парчин". Освен това е унищожено и важното предприятие за производство на балистични ракети в базата „Ходжир". Експертът Декър Евелет, цитиран от агенцията, казва, че "Израел значително е навредил на способността на Иран да произвежда ракети в голям мащаб". Съобщава се също, че са нанесени щети на производството на дронове.

Кадри, заснети от сателит, показват и щети на обект в град Шахруд. Той е много важен център за иранската ракетна програма, която се занимава с разработването и тестването на ракетите, и е мястото, от което Иран изстрелва космически апарати през последните години.

Израелският удар е бил насочен срещу военни обекти.
СНИМКА: Пиксабей
Израелският удар е бил насочен срещу военни обекти. СНИМКА: Пиксабей

В своя статия вестник New York Times също потвърждава чрез свои източници, че атаките на Израел в Иран са унищожили системите за противовъздушна отбрана, които защитават няколко критични петролни и нефтохимически рафинерии, както и тези, които осигуряват голямо газово находище и пристанище в Южен Иран.

В тази връзка израелският военен кореспондент Дорон Кадош в своя канал в Telegram дава някои нови подробности и разкрития около атаката. По негова информация един от най-важните резултати е "унищожаването на стратегическите способности за противовъздушна отбрана на Иран", което включва всички батареи за ракети земя-въздух с голям обсег, заедно с радарите за далечно откриване на цели. Иран имаше два вида такива противовъздушни комплекси: руската С-300 и усъвършенстван модел, собствено производство, а сега е останал само с батареи за противовъздушна отбрана с малък обсег от местни ирански модели.

Освен това основните поражения са в Техеран и западната част на страната, което не само прави иранската столица много уязвима, а и създава сериозно препятствие за ответни ракетни удари, доколкото в тази зона е мястото, откъдето Иран стартира своите въздушни атаки по израелска територия.

В същото време Иран притежава над 2000 балистични ракети с голям обсег - арсенал, който не беше повреден, но за в бъдеще ще бъде принуден да оперира с ограничен запас от боеприпаси, тъй като сегашните му запаси няма да могат бързо да нараснат. В резултат, по оценките на IDF (израелските сили за отбрана), Иран е загубил своите стратегически способности за противовъздушна отбрана за следващите две до три години. Положението си остава сложно, защото в тази ситуация Русия също не може да му достави такава техника, тъй като тя й е нужна за войната в Украйна.

Кореспондентът разкрива още, че повече от 140 самолета са участвали в удара, като над 50% от израелските пилоти и щурмани са били резервисти. По негова информация IDF са очаквали, че иранците може да отговорят с атака от 200 балистични ракети по време на удара, докато самолетите все още са във въздуха. Затова военновъздушните сили са били подготвени с план за непрекъснатост, който би позволил както отбрана срещу такава атака, така и завършване на трите ударни вълни, без да се пропускат никакви цели.

Тел Авив съобщи, че при операцията не е допуснал никакви загуби, а според доклад на CNN, противно на твърденията на Техеран, някои от израелските бойни самолети, участвали в атаката през уикенда, са проникнали във въздушното пространство на Иран и са извършили атаките оттам.

Разбира се, на свой ред Техеран побърза да омаловажи щетите от израелската атака по въздух. В тази връзка върховният лидер Али Хаменей направи изявление, че: "Силата на атаката на ционисткия враг не бива нито да се подценява, нито да се преувеличава". А президентът на Иран Масуд Пезешкиан се задоволи да каже, че "Иран не търси война, но е длъжен да отговори по подходящ начин на израелската атака".

Все пак в крайна сметка иранците явно избраха да не реагират веднага. И по израза на високопоставен служител по сигурността в Тел Авив: "Всеки миг, който минава без отговор, показва, че те извършват контрол на щетите, мислят с главите си, а не със сърцата си, и претеглят стъпките си".

Израелският удар вече е в миналото. Сега най-важен е въпросът дали той поне за известно време ще доведе до затишие, или ще се превърне в поредна стъпка към задълбочаването на конфликта в Близкия изток и ще провокира пълномащабна война във взривоопасния регион.

Само времето ще покаже.

Видео

Коментари