Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Петьо Петров-Пепи Еврото
Петьо Петров-Пепи Еврото

Бившият следовател, обвинен в документна измама в особено големи размери, все още е в неизвестност

Делото срещу бившия шеф на столичното следствие Петьо Петров добил известност като Пепи Еврото, и станал много популярен покрай скандала “Осемте джуджета”, беше върнато на прокуратурата за поправяне на грешки в обвинителния акт.

Софийският градски съд откри разминаване между обвинението и фактите, описани в документа. Решението не е окончателно и може да бъде протестирано пред Софийския апелативен съд. То беше взето в отсъствието на Петров, който изчезна през май м.г. в разгара на войната в прокуратурата и оттогава е в неизвестност. Затова разследването срещу него се води задочно. В справки от МВР, Гранична полиция, затворите и арестите в страната, съобщени в съда, се казва, че той не е открит и не е задържан.

Бившият следовател беше обвинен в документна измама в особено големи размери преди повече от година. Тя е свързана със златото на бизнесмените Илия и Явор Златанови - баща и син, собственици на асансьорни заводи в София и Дупница, които през 2018 г. са били в конфликт. Историята е подробно описана в разследването на Антикорупционния фонд, добило известност като “Осемте джуджета”. То е кръстено на името на несъществуващия вече ресторант на столичната улица “Шандор Петьофи”, близо до Софийския районен съд. В заведението Петров, който, след като напуска следствието става адвокат, приемал своите клиенти, но и магистрати.

Именно там през 2018 г. бизнесменът Илия Златанов се срещнал с Пепи Еврото, за да поиска от него помощ в конфликта със сина си Явор. След разговора между бащата и бившия следовател срещу Явор Златанов е образувано дело в несъществуващата вече Специализирана прокуратура. Той е арестуван, а от дома му са иззети злато и пари. Малко по-късно разследва не започва и срещу Илия Златанов.

Златните монети били държани в сградата на ул. “Черковна”, където се помещаваше Специализираната прокуратура. В един момент те изчезнали оттам. Твърди се, че били натоварени в джипа на тогавашната съпруга на Пепи Еврото - Любена Павлова. Историята стана известна през 2020 г.

Миналата година бяха обвинени Пепи Еврото, Любена и прокурор Дилян Деянов, който е един от водещите разследването, по което е иззето златото. Прокурорът и Любена Павлова обаче отпаднаха от делото и остана само Петров, който е имал основна роля за изчезването на ценния метал.

Според обвинението в периода от 11 октомври 2019 до 23 март 2020 г. чрез използване на неистински документи той получил с намерение да го присвои чуждо движимо имущество - 147 монети на обща стойност 106 763 лв. и едно златно кюлче с тегло 1000 грама, 23,88 карата, на стойност 109 718 лв., собственост на Явор Златанов, както и сума в размер на 550 000 евро, собственост на Юлия Златанова, Явор Златанов и Пролетина Златанова. За да прикрие следите на златото, в края на 2019 и началото на 2020 г. бившият следовател ползвал 8 фалшиви фактури от германско дружество, както и договор за отговорно пазене с дата 19 октомври 2018 г.