Помилвана след 17 г. в затвора, жената, убила бабата и дядото на Белослава, се хвърли под влак
- Преди 27 г. Виолина Лалковска е била домашна помощница на жертвите си - възрастните родители на бащата на певицата д-р Борислав Стоянов
- Преди трагедията била лекувана в психиатрия, но експертиза доказала, че към момента на престъплението е съзнавала действията си и може да носи отговорност
- Прибрала се в родната Враца преди месец, но била сама - без семейство и приятели
Жената, която се хвърли под влака на 24 септември във Враца, се оказа осъдена за убийството на бабата и дядото на певицата Белослава през 1997 г. Работела при тях като домашна прислужница, излежала 17 г. зад решетките и наскоро била пусната от сливенския затвор.
Късно вечерта бързият влак от Видин за София е на стотина метра от жп гарата на Враца, когато машинистът усеща, че локомотивът се е сблъскал с нещо на линията, и спира след няколко метра. На релсите намира труп на жена и веднага вика полицията. Тя
се е хвърлила пред влака в последния момент и машинистът не успял да реагира
Полицията и пристигналият на място медицински екип се натъкват на ужасяваща гледка от разчленен и обезобразен труп. Разследващите не откриват документи у жената и започват да търсят начин да установят самоличността ѝ. Едва седмица по-късно се разбира, че загиналата на релсите е 51-годишната Виолина Лалковска. Бързо става ясно, че това е жената, която през 1997 г. уби възрастно семейство, а 10 години по-късно бе осъдена.
В навечерието на Коледа през 1997 г. жертви на Лалковска, която тогава е на 24 години, стават 76-годишната Венета и 82-годишният Кръстьо Стоянови. Техен син е известният психиатър и бизнесмен д-р Борислав Стоянов. Той има втори брак с актрисата Анета Сотирова, от който се ражда бъдещата певица Белослава.
Виолина Лалковска била препоръчана от познат на живеещия в София д-р Стоянов и той я наел да помага на възрастните му родители. Близо година тя се грижи за тях. След убийството домашната прислужница
изрисувала със спрей стените на окървавения апартамент със свастики
и други символи, разхвърляла покъщнината, за да имитира скинарско нападение.
По-късно пред разследващите Лалковска твърди, че агресията ѝ била предизвикана от желанието на възрастния човек да я изнасили, предшествано от неприлични предложения. Затова, след като се сборила с него и за да се спаси, тя го намушкала няколко пъти с ловджийския му нож.
В това време съпругата му Венета била на гости при приятелка. Докато Виолина миела кръвта от ръцете и лицето си в банята, Венета Стоянова позвънила на вратата. Уплашена, Виолина избутала жената в кухнята, съборила я на пода, взела нож от масата и започнала да я удря. След това я съблякла гола от кръста надолу, за да инсценира изнасилване.
Лалковска свалила дрехите си и ги сложила заедно с флаконите от спрей, окървавените чехли и ножа в плик, който на другия ден запалила в района на пролома Вратцата.
Причината за смъртта на Кръстьо Стоянов е прерязване на сънната артерия, предшествано от удар с твърд предмет в дясното слепоочие, показва тройната медицинска екпертиза. Съпругата му Венета била със счупен гръден кош, вероятно от стъпване или скачане върху гърдите ѝ.
Полицаите бързо разкриват кой е посегнал на пенсионерите. След като няколко дни отричала да е извършителка на двойното убийство, Лалковска признава всичко и води полицията до мястото, където изгорила дрехите. Пред ченгетата Виолина
разказва, че към нея Стоянови се отнасяли като към робиня и ѝ плащали малко
А в показанията си пред съдия не се признава за виновна и не желае да говори, тъй като не си спомняла нищо.
Според обвинителния акт тогава тя имала уговорка с фамилия Стоянови да работи за тях по 4 часа на ден. Често пъти обаче оставала и до по-късно. Вършела и неща, които не влизали в задълженията ѝ - селскостопанска дейност на вилата им. За това не получава допълнително възнаграждение, което породило у нея “възмущение”.
“Тези си чувства обвиняемата старателно криела, като привидно била с пострадалите в много добри отношения, но изпитвала дълбока неудовлетвореност от социалното си положение, мястото си в обществото”, пише в обвинителния акт.
Всичко това довело самоизолация от околните, усещане за житейска несправедливост и натрупване на чувства на завист, злоба и омраза към “нормално” живеещите хора.
На 20 ноември 1997 г. семейство Стоянови казали на Виолина, че ще се местят в София и ще бъде освободена от работа.
“Загубата на заплатата засилила у нея отрицателните елементи в емоциалната ѝ нагласа”, изясняват още магистратите в акта.
Според медицинската експертиза Виолина Лалковска прекъснала следването си в София през 1991 г. поради заболяване -
начална степен на шизофрения
Оттогава до 1995 г. е хоспитализирана в психиатричната клиника в София. Лечението ѝ спира през 1995 г., когато е освидетелствана като човек с уравновесено психическо състояние, със заключение за трудоспособност и адекватно гражданско поведение.
В експертизата се казва още, че Лалковска е
интелигентна, чете много, изучила е всички симптоми на невменяемост
Това дава основание на обвинението да предполага, че тя играе много добре тази роля в съдебната зала.
Делото срещу Лалковска продължава десетилетие. Процесът е прекъсван няколко пъти, а веднъж започна отначало и заради смъртта на съдия.
За да се реши какво е състоянието на Виолина, е назначена петорната експертиза, която е дело на професорите Йордан Стоименов, Стефан Тодоров, Марин Роглев, Атанас Шишков и психолога д-р Веселина Влахова. Заключението им е, че по време на престъплението Лалковска не е имала болестно разстройство на съзнанието и е била в състояние да разбира постъпките си и да ръководи действията си.
“Докато работеше при родителите ми, Лалковска не е проявявала никакви признаци на шизофрения - твърди синът на жертвите д-р Борислав Стоянов, също психиатър. - Тя напълно е съзнавала деянието си и трябва да изтърпи за това наказателна отговорност. А след като е убила родителите ми, откраднала пари и златните бижута на майка ми.”
В крайна сметка тя бе осъдена през 2007 г., след като експертиза доказала нейната вменяемост в момента на извършване на престъплението. Тогава
получава доживотна присъда от Врачанския окръжен съд
Присъдата е обжалвана пред Апелативния съд в София и делото е върнато отново на прокуратурата във Враца за ново разследване. В крайна сметка присъдата ѝ отново е потвърдена и тя е пратена да я излежава в затвора край Сливен.
След 17 години зад решетките Виолина Лалковска е помилвана и пусната от затвора. Прибира се в родната си Враца преди месец, но остава сама без близки и приятели. Както и преди години, тя не е споделяла с никого намеренията си - до фаталната вечер, когато застава близо до жп линията в очакване на приближаващия се влак.
Най-четени
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия BG снаха, изтезавана от Палача на нацистите
Заради атентат срещу сина на Бенито Мусолини, организиран от първата ѝ любов, тя е хвърлена в щабквартирата на Гестапо Вторият ѝ мъж Илия Пейков рисува Космоса, а виждайки картината му
-
Най-известната руска шпионка - тънка талия, плътни гърди и водопад от червена коса
Анна Чапман разкрива в книга как е вербувана, докато живее в Лондон Докато в Лондон продължава процесът срещу шестимата българи, обвинени в шпионаж в полза на Москва