Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Сейф ал-Адел е в списъка на САЩ с 22-мата най-издирвани терористи.
Сейф ал-Адел е в списъка на САЩ с 22-мата най-издирвани терористи.

Сейф ал-Адел е бивш охранител на Осама бин Ладен и бивш египетски спецофицер, който за разлика от Ал-Зауахири планирал акциите в пълна тайна

Новият лидер на "Ал Кайда" Сейф ал-Адел - бивш охранител на Осама бин Ладен и бивш офицер от египетските специални сили, е в списъка на САЩ с 22-мата най-издирвани терористи. Той е посочен за такъв след смъртта на предишния - Мохамед ал-Зауахири, който бе ликвидиран от ЦРУ. Според доклад на американския Държавен департамент Ал-Адел е избягал от Афганистан в Иран през източните гранични зони под закрилата на Иранската революционна гвардия.

Това пише в новата си книга "Неподчинение. Ислямът и реформаторите" журналистът Мохамед Халаф, в която изследва видовете мюсюлманска религия, причините за фундаментализма и как тази религия може да се реформира. Предлагаме на читателите откъс от нея за обявения за нов лидер на страховитата групировка в Близкия изток Сейф ал-Адел.

Възможно е заедно с него да работи и синът на Осама бин Ладен,

който според статия в британския в. "Мирър" е оцелял след опитите на ЦРУ да го ликвидира през 2019 г. Разузнавателни данни показвали, че 34-годишният Хамза е създал 10 големи лагера за обучение на терористи в Афганистан. Брат му Абдула също му помагал. През по-голямата част от времето си те живеели в град Джалалабад, на 160 км от столицата Кабул. Не е ясно дали младият Бин Ладен ще поеме организацията, засега тя се оглавява от Сейф ал-Адел.

Сейф ал-Адел е смятан за най-влиятелния човек в редиците на "Ал Кайда". Той фигурира в списъка на САЩ с 22-мата най-издирвани терористи.

От формата и историята на отношенията между Техеран и организацията става ясно, че сътрудничеството между тях е станало възможно на основата на взаимен компромис и въпреки разминаването на стратегическите цели на двете страни и продължаващата липса на доверие и идеологическо напрежение. Този компромис обаче е позволил на Иран да използва "Ал Кайда" в конфронтацията на аятоласите с множеството техни врагове - от САЩ и Израел до арабските режими.

Преди да се присъедини към групата на Бин Ладен, Сейф ал-Адел е офицер в египетските специални сили, където бързо се издига в йерархията. Съединените щати предлагат награда от 10 милиона долара на всеки, който предостави информация, която да доведе до неговото задържане или убийство.

Експерти по "Ал Кайда" твърдят, че с убийството на Ал-Зауахири се засилва натискът върху организацията да избере лидер, който

е в състояние да планира терористични операции

и да управлява джихадистката мрежа. За разлика от двамата си предшественици, които често се появяваха в пламенни, изпълнени със заплахи към Съединените щати видеоклипове, излъчвани по целия свят, сегашният лидер успя да наложи друг профил на тази най-смъртоносна въоръжена групировка в света, планирайки акциите в пълна тайна.

През ноември 1998 г. голямо федерално жури в Съединените щати обвини Сейф ал-Адел за ролята му в бомбените атентати, насочени срещу американските посолства в Танзания и Кения, довели до смъртта на 224 цивилни и раняването на над 5000 други лица. Той е обвинен и за убийството на американския журналист Даниел Пърл в Пакистан през 2002 г. Експерти по сигурността твърдят, че Сейф ал-Адел е изиграл роля в инцидента със засадата срещу американски хеликоптери в Могадишу през 1993 г., известна като операцията "Свалянето на черния ястреб", която отне живота на 18 американски войници.

От полеви командир към върховен лидер

Досега външността на лидера е известна само от три снимки, едната от които е черно-бяла. Друга информация за него почти липсва. След атентатите в Африка Сейф ал-Адел се премества в Югоизточен Иран, където живее под закрилата на Ислямската революционна гвардия на страната. Али Суфан, бивш специален агент във ФБР, който следи членове на "Ал Кайда", пише в статия, публикувана от Центъра за борба с тероризма, че истинското му име е Мохамед Салах ал-Дин Зидан.

Според експерта той е интелигентна личност с твърди черти, от които не могат да се съставят впечатления за неговите мисли и чувства.

"Известно е, че е мрачен. Има остър език и е готов да заплаши всеки, който го тормози с насилие. Той е строг и безмилостен към предателите." Някои наблюдатели изразяват съмнение, че е възможно Сейф ал-Адел да стане силен лидер на "Ал Кайда", след като е прекарал по-голямата част от кариерата си като таен агент или командир-инструктор на тренировъчни лагери.

"Редица вътрешни източници са на мнение, че той е играл важна роля в операциите на "Ал Кайда" в миналото, но няма качества да ръководи при сегашната ситуация", потвърди Джеръм Древон, старши анализатор по проблемите на джихада и съвременни конфликти в мозъчния център Международна кризисна група. Той добавя: "Неговите умения го квалифицират в по-голяма степен за работа в организация за извършване на въоръжени операции,

а не като мениджър на обширна мрежа от филиали."

Преобладава обаче мнението, че именно той ще се утвърди като лидер: "Професионалното военно минало на Сейф ал-Адел и богатият му опит като ръководител на военния комитет на "Ал Кайда" преди 11 септември означават, че той има достатъчна квалификация да поеме цялостното командване на "Ал Кайда", твърди Елизабет Кендъл, експерт по въоръжените движения от Оксфордския университет.

Трябва да се отчита, че Сейф ал-Адел е един от малцината все още живи от старата гвардия на "Ал Кайда", който е натрупал опит чрез десетилетната си гравитация около централното ръководство на организацията. Още в зората на съвременния джихадизъм Сейф ал-Адел утвърждава репутацията си, след като се присъединява към други арабски бойци в битката им срещу съветските окупационни сили в Афганистан.

Пак в тази държава той ръководи един от първите тренировъчни лагери за подготовка на муджахидини

Създател е на тренировъчните лагери за организацията в Судан, Пакистан и Афганистан през 90-те години. Днес Сейф ал-Адел е един от видните военни командири в "Ал Кайда" и експертите обикновено го поставят на трето място в йерархията на организацията.

Пред бъдещия лидер стоят задачите по предоставяне на стратегически насоки на филиалите на "Ал Кайда", които са автономни във всекидневната си дейност в своя регион - съответно в Близкия изток, Африка и Азия.

Близкото бъдеще ще покаже в каква насока ще се развива и какви форми ще използва джихадизмът с марката "Ал Кайда".