Версия за разбития самолет - грешка в командването, но ще се доказва трудно
Прокурор Христо Анчев не очаква съдействие от
шефовете на загиналите пилоти
По трудния начин ще бъде доказвана третата версия - грешка в командването, която се появи за катастрофата, при която в петък, 13 септември, загинаха военните пилоти майор Петко Димитров и старши лейтенант Венцислав Дункин. Техният полет на учебно-тренировъчния самолет L-39 на авиобаза Граф Игнатиево продължи точно 13 минути.
Двамата се подготвяли за планираното международно авиошоу, което трябваше да се състои на 14 септември. То бе по повод 20 години от приемането ни в НАТО. Излетели в 12,17 часа, а в 12,30 часа самолетът стремглаво полетял надолу в права линия. Свидетели разказват, че машината била с още два самолета във формация.
Внезапното снижаване право надолу било без никакъв опит за катапултиране, а машината се разбила в пистата. Всички, които присъствали, разказват, че буквално са застинали в този момент. Имало е първоначален шок, а след това се разтичали, за да дойдат пожарна, полиция и линейки. Инцидентът е станал и пред очите на международните гости.
В петък се говореше, че става дума или за пилотска грешка, или за технически неизправен самолет. Това обаче изглежда най-малко вероятната причина за трагичната гибел на двамата пилоти.
Самолетът е реновиран през юни миналата година в Чехия. Бил е напълно пригоден, технически изправен, проверен е преди самия полет. От 22-а авиобаза Долна Митрополия, където е зачислена машината, са изискани документите на разбилия се самолет. Те са ги изпратили още в петък.
Все пак хипотезата остава сред версиите. Втората е човешка грешка, а третата - неправилно зададени команди. "Ако има грешка в командването, едва ли те ще ни съдействат изцяло. Тоест, ако има такъв момент, ще трябва да го установим по трудния начин. Така че няма да стане ясна толкова бързо точната причина за инцидента", коментира в събота пред bTV Христо Анчев, военноокръжен прокурор в Пловдив, който наблюдава разследването.
Черната кутия е намерена и по мнение на експертите, които разбират, тя общо взето е сравнително запазена и ще се разчете, намекна откъде могат да дойдат насоките за причината за инцидента прокурор Анчев.
Очаква се разследването да продължи дълго, тъй като експертизите са сложни. По закон срокът е 2 месеца, но може да бъде удължаван, колкото е необходимо. Иззети са и много записи, които ще се анализират.
Към материалите по досъдебното производство са приобщени и видеозаписи, които показват движението на бойно-учебния самолет непосредствено преди катастрофата. Ще има и разпити на всички длъжностни лица, които по някакъв начин може да бъдат свързани с инцидента.
Въпреки отмененото авиошоу обаче туристи все пак отидоха в събота на място. Чужденец дори разказа, че знаел за трагедията, но се надявал да го пуснат да разгледа авиобазата.
В неделя бе трети ден на траур за въоръжените сили, за община Долна Митрополия, където се намира Висшето военновъздушно училище, за Разлог, откъдето е родом старши лейтенант Дункин, както и в Лом, където е роден майор Димитров.
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г