Арестът на Павел Дуров - сплашване от Запада или спасение от руския режим
- Без обвинение Франция не може да държи милиардера повече от 96 часа
- Изчезна спряганата за негова приятелка - криптогуруто Юлия Вавилова. Смята се, че може да е с него
Вълна от конспиративни теории заля социалните мрежи, след като в неделя милиардерът Павел Дуров бе арестуван от френските спецслужби, когато кацна с частния си самолет на парижкото летище “Бурже”. Голяма част от сюжетите се развиват именно в неговото популярно по целия свят приложение за криптирана онлайн комуникация телеграм - което стана повод за задържането му.
Късно в неделя френски съд нареди мярката за задържане под стража на родения в Русия милиардер да бъде удължена с още 48 часа. Според законите във Франция обаче той не може да бъде държан повече от 96 часа, ако не му бъде повдигнато конкретно обвинение.
Засега е известно, че Дуров е арестуван заради липсата на модерация в приложението му, което позволило развитието на престъпни мрежи - от пране на пари през трафик на наркотици до споделяне на педофилско съдържание. Заплашват го до 20 г. затвор.
При задържането на Дуров той е бил в компанията на бодигарда си и жена. Смята се, че това е спряганата за негова приятелка Юлия Вавилова - криптогуру и стриймърка, която живее в Дубай. Дуров, който има руско и френско гражданство, също живее в Дубай от години. През 2021 г. дори допълнително получава гражданство от ОАЕ - което се взема изключително трудно.
Мнозина обвиниха 24-годишната Юлия за ареста на милиардера. Според различни източници младата жена поддържа активни профилите си в социалните мрежи, като споделя в тях много кадри от пътувания, включително и с Дуров. Така тя е направила маршрутите им лесни за проследяване. Това пък помогнало на френските власти да проследят кацането на Дуров в Париж и да го задържат. Известно е, че преди да отиде във Франция, милиардерът е бил в Азербайджан.
Посещението му в Баку съвпада с това на руския президент
Владимир Путин. Няма информация обаче двамата да са се срещали. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отрече твърденията.
Базираната в Дубай компания “Телеграм” застана зад своя основател и директор, като заяви, че той няма какво да крие. Оттам увериха, че спазват европейското законодателство, включително и закона за цифровите услуги на ЕС.
Американският милиардер и предприемач Илон Мъск също не остана безучастен към задържането на своя колега в технологичната сфера - нарече постъпката на Франция “нарушаване на свободата на словото”. Същото заяви и бившият служител на Агенцията за национална сигурност на САЩ Едуард Сноудън, който е под руска закрила. Зам.-председателят на Съвета за сигурност на Русия Дмитрий Медведев пък коментира, че Дуров иска да бъде брилянтен космополит, който живее чудесно без родина. По думите му обаче
създателят на “Телеграм” е направил лоша преценка
- тъй като в момента всички врагове на страната гледали на милиардера като на руснак. Още в неделя Медведев коментира, че преди време е предупредил младия предприемач, че ако отказва да съдейства на правоприлагащите органи, ще си има проблеми с всяка една държава.
Дуров няма положителна история с родината си. Първата социална мрежа, която той създава още през 2006 г. в Санкт Петербург, е “Вконтакте”. И до днес тя е изключително популярна и на практика е руската алтернатива на фейсбук. Години по-късно обаче режимът на Путин го притиска да изтрие групите на опозицията от социалната си мрежа. Дуров отказва - той остава верен на концепцията си приложението му да бъде политически неутрално. В началото на 2014 г. той продава “ВКонтакте” и напуска Русия. Малко по-рано пуска новия си проект - “Телеграм”, който е разработил заедно с брат си. Към днешна дата приложението за криптирани данни се ползва активно от над 900 млн. потребители.
То е високо ценено като начин за комуникация за руски правителствени служители, включително и за армията на Путин, която, изглежда, изостава сериозно в разработването на независима модерна и сигурна комуникация. Предполага се, че именно това е причината посолството на Русия в Париж толкова бързо да поиска консулски достъп до него, както и обяснение за ареста. Новината за залавянето на Дуров вся паника сред редица бизнесмени и служители на Кремъл, които получили нареждане да трият тайни кореспонденции - в случай че Западът се добере до тях.
Междувременно Франция не дава подробности за задържането на Павел Дуров. Според анализтори това може да не е случайно - предполага се, че Дуров може да е сключил сделка с правителството да получи закрила от Русия, която го е притискала и преди, в замяна на информация. Други обаче смятат, че това е опит на Запада да сплаши предприемача, който отказва да се съобразява с която и да било политическа власт и не цензурира приложението си. Френският президент Еманюел Макрон отрече Дуров да е политически затворник.
Най-четени
-
Галерия Вечните чиновници. Има и по 17 г. на пост
Отношението си към работата им хората показват с протести, но те не са променили нищо Дейността на други не се усеща директно по джоба и са в сянка По 10 - 20 години стоят на постовете си някои от
-
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник. Толкова български политици му писаха любовни писма, па той да не покани нито един от тях на инаугурацията си. За какъв се мисли тоя, бе? От Фейсбук
-
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..."
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..." Това правителство го правят само заради вас, и само заради вас, и само заради вас
-
Тоалетът на Мелания Тръмп не беше просто модно изявление
Чета коментари за визията на Мелания Тръмп тук, във Фейсбук. Естествено 90% от жени. Все "модни капацитетки." То иронии, то смях, то подигравки... На мен страшно много ми хареса
-
Галерия Бил ли е Аспарух сред претендентите за трона на Византия заради токсичен брак?
Сватбата между император Ираклий и племенницата му предизвиква огромен скандал и протести в Константинопол, дъщеря им се омъжва за скитски владетел, чието име е заличено