Цензурата винаги се обръща срещу режима
Историята помни много случаи, когато даден режим прибягва до масово унищожаване на печатни издания, но в крайна сметка нито един от тях не се е оказал успешен.
Един от първите примери в това отношение е във Флоренция. Там след нахлуването на френския крал Шарл VIII през XV век властта попада в ръцете на доминиканския монах Джироламо Савонарола.
Ревностен във вярата си, той установява "християнска и религиозна република" и се обявява за
очистване на Римската
църква от покварата
С пламенното си слово наричаният с право от някои предтеча на протестантството убеждава тълпите, че трябва да се откажат от всичко, "свързано с моралния упадък". Така през 1497 г. фанатичният радетел за "чисто" общество заедно със свои последователи издигат огромната "Клада на суетата" в центъра на Флоренция, смятана за перлата на Ренесанса.
Там са струпани всички "неудобни" книги – от "езически" автори до творбите на "неморални" поети, "неприлични" картини и скулптури, музикални инструменти, модни дрехи, козметика, огледала и дори шахматни дъски и други настолни игри. Под одобрителните викове на тълпата тези духовни съкровища са погълнати от огъня на "Плаца дела Синьория". В него изчезват завинаги шедьоври на ренесансовото изкуство, включително на творци от ранга на Ботичели.
Но много скоро ентусиазмът на привържениците му стихва и отстъпва място на разочарованието от жалкото политическо и икономическо състояние на града. В един момент се стигнало до стълкновения, народът се разбунтувал, а папа Александър VI (Родриго Борджия) се възползвал от ситуацията и на 13 май 1497 г. отлъчва самозабравилия се монах от църквата. Нещо повече, на следващата година го осъжда на смърт. В крайна сметка Савонарола и най-верните му поддръжници са обявени за еретици и са изгорени точно на мястото, където година по-рано са организирали "Кладата на суетата".
Другата известна радикална
разправа
с печатни
произведения
идва със зараждането на тоталитарните идеологии през ХХ век. През годините на Гражданската война в Русия (1918 – 1922) като част от културната революция болшевиките разграбват библиотеките, за да изгорят книги, които противоречат на идеологията им.
През 1933 г. щафетата е поета от нацистите. По инициатива на националсоциалистическия Студентски съюз в Третия райх за борба "срещу негерманския дух" също масово са забранени редица печатни издания и се изгарят
книги на автори,
заклеймени от режима
Наред с произведенията на идеологически противници като Карл Маркс, Фридрих Енгелс и Карл Кауцки, дългият списък за унищожение включва и книги на множество други писатели и интелектуалци само защото са пацифисти или имат еврейски произход. От немскоезичните автори в списъка за изгаряне попадат Стефан Цвайг, Бертолд Брехт, Хайнрих Ман, Ерих Кестнер, Зигмунд Фройд, Алберт Айнщайн, Франц Кафка, Ерих Мария Ремарк и Херман Хесе, както и много други видни представители на литературата и науката.
Не са пощадени дори имена като Виктор Юго и Ромен Ролан, американските писатели като Джон Дос Пасос, Теодор Драйзер, Ф. Скот Фицджералд, Ърнест Хемингуей, Джек Лондон и Ъптън Синклер, британците Джоузеф Конрад, Олдъс Хъксли, Хърбърт Уелс, ирландците Джеймс Джойс и Оскар Уайлд, както и
много видни представители
на руската литература,
включително Фьодор Достоевски и Лев Толстой.
Любопитното в тази връзка е, че дори прословутият министър на пропагандата Йозеф Гьобелс отказал да присъства на тези
позорни за интелекта
сборища
Въпреки отявления си антисемитизъм той се уплашил и не приел да произнесе мотивационна реч в полза на изгарянето.
Но и без него в годината на идването на фашистите на власт аутодафетата стават масово явление и се провеждат в центровете на над 50 града в Германия.
Така по своеобразен начин се сбъдва пророчеството на Хайнрих Хайне от 1821 г.: "Там, където горят книги, в крайна сметка ще горят и хора". По ирония на съдбата големият германски поет от еврейски произход също е сред авторите, чиито книги публично са предадени на огъня през 1933 г. на "Опернплац" в Берлин.
Макар че Хайне е написал едни от най-силните оди във възхвала на германския дух, по време на националсоциализма той също е забранен, а всички негови паметници са разрушени.Не е пощадена и
безсмъртната му
творба,
базирана на епоса на древните германи "Лорелай", която е обявена за дело на неизвестен автор.
Цялото това безумие приключва през 1945 г. с капитулацията на режима на Хитлер. Тогава забранените автори не само са реабилитирани, а получават още по-голямо признание.
Забележително е също, че в годините на следвоенна разруха германците спонтанно и без всякакви разпоредби, наложени отгоре, сами унищожават писанията на злополучните цензори – Хитлер, Гьобелс и останалите идеолози на мракобесната цензура.
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
За тегавата 2024-а и новогодишната програма
Толкова тегава ми беше тая 2024-та, че даже новогодишната програма ми изглежда забавна. От
-
Галерия Веселина на Кирил Маричков - една любов на 40 години
Двамата се запознали на абитуриентския ѝ бал, а от красивите ѝ сини очи му омеквали коленете Като дете брат ѝ я излъгал, че песента "Веселина" е писана специално за нея “Весето е
-
Не ми се живее особено стар и грозен...
лежа с островърхи черни обувки до ръката ми ме гледа с кафяви очи бутилка джим бийм печката грее имам и храна - кашкавал не ми се живее особено стар и грозен - не е честно но навън притичва
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"