ГЕРБ, ДПС и ИТН в "правителство на споделената отговорност", искат пълен мандат от 4 г.
- Идеята е да се подпише подробно коалиционно споразумение
- ПП-ДБ отказа да разговаря, Сачева подаде ръка към БСП, левите обаче ще обсъждат само политики в парламента, не и мнозинство за кабинет
- Антикорупционната комисия, облекчаване на чуждите инвеститори, капиталовата програма на общините сред първите задачи. А фокусът е благоденствието на хората - доходи, здравеопазване, образование и всички публични разходи, потвърди дамският преговорен екип на Борисов
Правителство на споделената отговорност с 4-годишен мандат. Подпечатано със споразумение, в което са разписани конкретни политики.
Това е офертата на ГЕРБ към останалите парламентарни сили в търсене на мнозинство за редовен кабинет.
Като част от това мнозинство след първата среща между преговорните екипи се очерта ДПС, днес се очаква ръка да си подадат и с ИТН.
Останалите формации отказват да споделят отговорност с партията на Бойко Борисов.
Формулировката “правителство на споделената отговорност” беше лансирана и от Мария Габриел още когато тя водеше преговорите за кабинет, след които ГЕРБ и ПП-ДБ се сглобиха с обещание за ротация на 9 месеца. Сега отново е в действие, но ПП-ДБ дори отказаха да се появят на срещата.
Борисов обясни миналия четвъртък, че той лично няма да участва, защото емоциите от изборите между лидерите още са силни, и излъчи познатия дамски екип от разговорите по несъстоялата се ротация - Деница Сачева, Теменужка Петкова и Рая Назарян.
От страна на ДПС в Народното събрание в понеделник дойде по-голяма група - Йордан Цонев, Искра Михайлова (която неочаквано освободи мястото си в Европейския парламент и така депутат в Брюксел от движението стана Елена Йончева), Станислав Анастасов, Байрам Байрам, Ертен Анисова, Елван Гюркаш.
Разговорът между първата и втората парламентарна сила започна с близо 2 часа закъснение, защото цяла сутрин представителите на 7-те партии в 50-ото НС спориха на техническа среща кой до кого да седне в пленарната зала от сряда и как да си поделят кабинетите.
България има нужда от качествена промяна на политическото поведение, на начина на говорене и на лидерите, и на парламентарните групи. На няколко избора хората казват едно и също - че трябва да има политика на съгласие, обяви Деница Сачева след разговора с ДПС.
Целта ни е да има правителство,
да се успокои държавата и да се излезе от тази спирала
на избори, каза тя и настоя, че повече не може да се бяга от отговорност.
Над половин милиард лева са стрували изборите през последните години
Цинично е да даваме пари за още, изборът на гражданите е категоричен и проевропейски, допълни Сачева.
Резултатите са ясен знак и сигнал, че проевропейският ни избор се препотвърждава, включително от избирателите на БСП, продължи Сачева и така реално подаде ръка и към социалистите. Те обаче междувременно обявиха, че преговори за кабинет няма да водят, а само за политиките в новия парламент.
Хората очакват от политиците резултати, работа по техния дневен ред, затова те нямат право да им губят времето и да пилеят още доверието в институциите, заяви Деница Сачева.
ГЕРБ и ДПС откриха сходство в програмите си по отношение на основните приоритети пред страната ни - Шенген, еврозоната, икономически растеж. С акцент по теми като доходи, пазар на труда и връзката му с образованието, изтъкна още Сачева, с което очерта фокуса върху ресор “благополучие”, за какъвто неофициално вече са говорили в партията победител.
Основен акцент са публичните финанси и икономиката, а членството в еврозоната е основен приоритет, обобщи и колежката ѝ Теменужка Петкова.
ДПС е допълнило приоритетите с нуждата от облекчения за чуждите инвеститори, за да бъдат привлечени още, затова ще се правят законодателни промени.
А първата работа на двете формации в 50-ото НС ще е антикорупционната реформа, обясни Рая Назарян. Договорено е веднага след конституирането на парламента да бъдат обсъдени и приети правилата за членове на Антикорупционната комисия. Ще се пр иеме и новият Закон за отнемане на незаконно придобитото имущество, ГЕРБ са готови с проекта.
Антикорупционното законодателство бе част от пакета, нужен за следващите траншове по плана за възстановяване, но в 49-ия парламент заради споровете в мнозинството до финализиране на реалното разделяне на КПКОНПИ и избор на новата комисия “Антикорупция” така и не се стигна.
За Закона за съдебната власт обаче
ще се изчака решението на КС по промените в конституцията
Приемането на нов устройствен закон е задължително именно заради промените в конституцията, а предишното правосъдно министерство изготви проект, но внасянето му се отложи след множество критики от самата съдебна система.
Междувременно се обсъжда как да се осигури по-бърз и справедлив съдебен процес, както очакват гражданите. Ще се изготви
изцяло нов Наказателен кодекс,
обяви още юристката Рая Назарян.
За да бъдат изпълнени всички мерки, разговорите се водят за бъдещо 4-годишно управление, подчертаха трите дами от ГЕРБ. Представителите на ДПС не говориха след края на преговорите.
Другите две поканени за понеделник формации - ПП-ДБ и “Възраждане”, отказаха писмено.
Няма да участваме в преговорите за съставяне на правителство, съобразявайки се с волята на избирателите, и ще бъдем силна проевропейска опозиция, която ще се бори с всеки опит за корупция и отклоняване от европейския път на България, обявиха от “Промяната” и ДБ.
Смятаме, че вашият подход няма как да доведе до управление, което да работи в интерес на страната, се казва още в писмото, което пратиха от коалицията в отговор на поканата на ГЕРБ за разговори.
В него се обяснява още, че
ПП-ДБ ще има конструктивно поведение в парламента
и ще подкрепя националните приоритети и стратегическите цели на България, които са заложени в тяхната програма.
От партията на Костадин Костадинов пък разпространиха позиция, с която обясняват, че единственото правителство, което ще подкрепят, е с мандат на “Възраждане”. Ако получат такъв, ще поканят на разговори по своите 5 приоритета всички без ДПС.
За вторник са насрочени срещите на ГЕРБ с БСП, ИТН и “Величие”.
БСП най-вероятно няма да отиде на разговор с ГЕРБ, даде да се разбере шефът на групата Борислав Гуцанов в понеделник. Той напомни, че в събота Националният съвет на социалистите гласува, че няма да подкрепят кабинет с мандата на ГЕРБ и ДПС. “Не е възможно ревизия на решението, защото е конгресно - да не се участва в правителство на ГЕРБ”, категоричен бе Гуцанов.
“Величие” със сигурност няма да отидат. Преди дни лидерът Николай Марков обяви, че с “контактьорки” няма да разговаря, а само ако го покани Бойко Борисов, който не даде никакъв знак да има подобни намерения.
Най-четени
-
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор...
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор... Ако приемем, че въпросът следва своята си логика, тогава верният отговор не е "си"
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Галерия 35 г. живеем с петолъчки. Следите от соца са навсякъде около нас
Петолъчки "изпращат" пътниците на Терминал 1, панелките са като старо шарено индианско одеяло от парчета. Народът пак вари ракия и лютеница Голяма част от жп вагоните и инфраструктурата са от онова
-
Галерия Хлапе прави първия атентат срещу Живков, лелята на Луканов спасява „атентатора"
4 знакови случки на репресирано семейство, описващи целия абсурд на социализма Въпреки че 10 ноември отмина, тази дата си остава своеобразен рубикон – тогава България обърна гръб на социализма и