Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Ако любовта ви към готвенето върви ръка за ръка с любов към ниските сметки за ток, продължавайте да четете. Приготвили сме ви практични съвети за използване на фурната за вграждане, които ще ви харесат, тъй като ще намалят разхода на електроенергия. Някои може да ви изненадат, за други може просто да не сте се досетили, но със сигурност са ефективни.

Включвайте фурната правилно

Загрявайте предварително фурната само тогава, когато рецептата го изисква. В останалите случаи я включвайте чак когато сложите тавата вътре.

Избирайте възможно най-ниската температура, при която можете да изпечете конкретното ястие. Ще я видите посочена в рецептата. Ако пише например „включете фурната на 180-200 градуса“, тогава включете на 180. За да следите по-прецизно, може да използвате термометър за готвене.

Променете навиците си на готвене

Не, нямаме предвид да приготвяте храната си по друг начин, а единствено да промените технологията си на печене.

Добра идея е да проверите как върви процесът в най-ранния възможен момент, за да изключите фурната на мига. За тази цел може да зададете време за готвенето, ако вашата фурна има такава опция, или да използвате таймера на телефона си, който да ви напомни кога да посетите кухнята.

Имайте предвид, че почти всички фурни за вграждане приготвят храната малко по-бързо от обикновените, тъй като имат по-малки загуби на топлината. Така че наглеждайте печенето по-често от обичайното.

Избягвайте да отваряте твърде често вратата на фурната. Винаги, когато е възможно, просто поглеждайте през стъклото какво се случва в тавата. И се доверявайте на рецептите, когато казват след колко време ще е готово ястието.

Винаги, когато е възможно, слагайте за печене няколко ястия наведнъж. За тази цел е достатъчно да се пекат на една и съща температура. Сложете съдовете един до друг или на скари на различни нива. Можете да слагате и вадите всяко едно от тях по различно време и все пак ще спестите още едно цяло включване на фурната.

Ако все пак двете ви печива не могат да се готвят едновременно, тогава ги слагайте във фурната непосредствено едно след друго. Дори да трябва да настроите различна температура, ще запазите топлината от предходното готвене и ще спестите електричеството, необходимо за ново загряване на фурната от нулата.

Ако имате фурна за вграждане с функция Грил с вентилатор, използвайте я. Така ще можете да приготвяте храната си на по-ниска температура, но със същия добър резултат.

И накрая: изключвайте фурната няколко минути преди ястието да е готово. Остатъчната топлина ще остане в камерата и ще довърши работата си, без да хабите електричество за това.

Внимавайте какво слагате във фурната

Дори да е изненадващо, смяната на тавите може да направи готвенето по-бързо и да намали сметката ви за ток.

Когато избирате съдове за печене, нека бъдат тъмни – те поглъщат по-лесно топлината и правят готвенето във фурни за вграждане още по-бързо.

Добре е също така съдовете да са матови, тъй като лъскавите повърхности отразяват топлината обратно. Такива са например неръждаемата стомана и алуминият.

И докато говорим за отразяване, не слагайте алуминиево фолио върху решетката на фурната или върху дъното ѝ – то ще попречи на печенето.