Апелативният съд във Варна остави кмета на Омуртаг под домашен арест, а баща му - под стража
Апелативният съд във Варна не уважи жалбата срещу определението на Окръжен съд – Търговище, с което е било отхвърлено искането за по-лека мярка за неотклонение на Ешреф Ешрефов. Кметът на Омуртаг е обвиняем за участие в организирана престъпна група в същия град с цел извършване на престъпления по служба и е под домашен арест от началото на март, съощиха от съда във Варна.
Представителят на Апелативната прокуратура смята, че няма основания за промяна на мярката. Обоснованото предположение за съпричастността му към престъплението се извлича от събраните гласни и писмени доказателства. Не е отпаднала реалната опасност от извършване на престъпление, тъй като деянието и деецът се характеризират с висока обществена опасност.
Механизмът на престъплението е усложнен и засяга важни обществени интереси. Ешрефов може да осуети разследването, като окаже въздействие върху свидетели, посочи прокурорът.
Адвокатите приемат за несъстоятелно последното твърдение – според тях, не може да се твърди за неправомерно въздействие върху участници в наказателното производство. Защитниците акцентираха на това, че обвиняемият е лишен от правото да изпълнява функциите си на поста, на който е бил избран. Освен това той е регистриран като кандидат за депутат в Народното събрание. Продължаването на действието на домашния арест затруднява осъществяването на правото на Ешреф Ешрефов да проведе пълноценна предизборна кампания и да бъде избиран.
Апелативният съд взе предвид, че обвиняемото лице е привлечено за тежко умишлено престъпление, което се наказва с лишаване от свобода между 3 и 10 години. Положителен остава отговорът на въпроса за наличие на обосновано предположение за съпричастността му към деянието. И към този момент обвиняемият може разумно да бъде подозиран в това, като се имат предвид показанията на свидетели и множество писмени материали, свързани с провеждане на обществени поръчки и възлагане на договори.
Въззивният съдебен състав намира, че е реален рискът при по-лека мярка обвиняемият да извърши престъпление. По делото има данни, че Ешрефов и други обвиняеми вече са осъществявали въздействие върху свидетели чрез инструктажи какви показания да депозират пред разследващите органи. Механизмът на реализиране на деянието, развивано в продължителен период, координираността и съгласуването правят действителна опасността от извършване на престъпление против правосъдието, смята съдът.
Въззивната инстанция не вижда пречки пред функционирането на община Омуртаг. Законите регламентират работата на институциите в подобни случаи. Освен това, разглежданото деяние е във връзка именно със служебното положение на кмета. На твърденията за нарушени права за водене на предизборна кампания съдът отговори с разпоредбата на Изборния кодекс, който създава своеобразна неприкосновеност на кандидатите. Тя обаче касае задържане или привличане като обвиняем на кандидат след неговата регистрация. А Ешреф Ешрефов е бил привлечен месеци преди регистрацията му.
Варненският апелативен съд взе предвид още едно обстоятелство – данни от Софийската градска прокуратура, че обвиняемият е нарушил домашния арест. Това показва, че няма основания мярката за неотклонение да бъде допълнително облекчавана.
За трети път Апелативният съд разгледа и искане за по-лека мярка на бащата на Ешреф – Хасан Х. - обвинен в ръководене на организираната престъпна група. Защитата цитира като ново обстоятелство регистрацията му за участие в изборите за национален и Европейски парламент. Задържането му под стража прави невъзможно провеждането на предизборната му кампания. За трети пореден път въззивният състав прие, че предпоставките за задържането под стража на Хасан Х. са налице – обосновано предположение за авторството на деянието и опасност от извършване на престъпление. Последното се подкрепя от данните, че служители в управлявани или притежавани от него дружества са били инструктирани какви показания да дават.
Определенията на въззивната инстанция са окончателни.
Най-четени
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Галерия Защо Сталин отрови Георги Димитров, а не го остави да умре от цироза
Всички около червения вожд страдали от тежък алкохолизъм “168 часа” откри нови документи на ЦРУ, според които героят от Лайпциг не е починал от естествена смърт Каква е причината Сталин да не
-
Галерия Хлапе прави първия атентат срещу Живков, лелята на Луканов спасява „атентатора"
4 знакови случки на репресирано семейство, описващи целия абсурд на социализма Въпреки че 10 ноември отмина, тази дата си остава своеобразен рубикон – тогава България обърна гръб на социализма и
-
Галерия Заплахата "Боянски разлом" - безопасни са сградите до 3 етажа и над 16
Най-застрашени са живеещите в стари кооперации в центъра на София, където са избивани колони, за да се разшири площта на магазините Зачестилите земетресения в София, в цяла България