ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ водеха асиметрични преговори, пробивът бе невъзможен
"ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ водеха "асиметрични преговори" - при такова положение е невъзможно да има пробив", коментира бившият външен министър Соломон Паси пред bTV. Повод бе отказът на Мария Габриел да предложи кабинет и новината, че тя оттегля кандидатурата си за премиер.
Самият Паси опита заедно с Росен Плевнелиев през 2022 г. да сближи двете формации, но безуспешно.
Според него основен минус на водените досега преговори между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ е, че не е спазено правилото за реципрочността. "Или се прави контактна група на ниско ниво, или се правят преговори на най-високо ниво", обясни Паси.
"Предложи на партньора нещо, което той не е предполагал - е рецептата на бившия ни топ дипломат. - При такива асиметрични преговори е много трудно високото ниво да предложи на ниското."
Според него логиката е била или Бойко Борисов да преговаря пряко с Кирил Петков, Асен Василев, Атанас Атанасов и Христо Иванов или да поверят това на Деница Сачева, Теменужка Петкова, Рая Назарян и Мария Габриел.
"Защо се мъчим с ротация? Това е като девственица, която не иска да легне с един младеж", пошегува се той.
По този повод той припомни показателен случай: "През 2004 г. в Азербайджан имах мой приятел - политически затворник - и още 130 затворници и трябваше да го измъкна. Отивам като председател на ОССЕ при президента Илхам Алиев. Казвам му: "Вижте, тези 130 затворници в затвора не ви помагат, а извън затвора няма да ви попречат. Извадете ги, а при всяка наша международна среща ще обявявам това ваше благородство пред целия свят. Освободи ги, удържахме на думата си, но разговаряхме като равен с равен и можех да му предложа нещо, което да не очаква."
Според Паси втората грешка е била, че всички са разговаряли без уважение един с друг.
"Използват телевизора вместо преговорна маса. Това е обречено на провал", смята той. Запитан какъв съвет бил дал в момента, той отговори, че в това няма никакъв смисъл.
"Не можеш да дадеш съвет на човек, който не е поискал съвета. Ако ученикът не е узрял за съвета на учителя, е излишно. Те си подхвърляха топката – вие сте на ход, вие сте на ход. Това е техниката да играем на чест".
"Има три техники от висшия дипломатически пилотаж - обясни още Паси. - Първо, да се слееш с противника. Второ, техниката да хипнотизираш противника – използвахме я в Северна Корея. Трябваше да пренеса съобщение да се откажат от голяма порция от ядрената си програма. Най-свещеното място за тях е мавзолеят на Ким Ир-Сен. Не се допуска пиле да прехвръкне. След всички преговори им казах – знаете ли аз къде работя? В офиса на Тодор Живков. Това ги вцепени, защото мислеха, че само човек от Марс би могъл да работи на такова свещено място. Най-важното във всички преговори е откровеността – бъди откровен с отстрещната страна, без да очакваш същото от нея", завърши Соломон Паси.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха