Никой не може да ми забрани да бъда в залата и да водя тренировки
За срещата педантичният за времето Мишо Таков закъснява около 20 мин. Обяснението е, че малко преди определения час случайно се среща с президента на боксовата федерация Краси Илински.
- И понеже няма как да не говорим за бокс, а нали това и на двамата ни е нашата работа, говорихме за стратегически проблеми.
- Колко време напред? За 2015 г.?
- О, не, за една година по-рано. Има световно първенство и това е достатъчно, за да гледаме натам. И други неща. Краси Илински казва, че трябва винаги да сме десетина крачки напред.
- За втори път печелиш титлата треньор на годината след 1991 г.
- Но тогава стана с 13 медала за един сезон - осем от европейско и пет от световно първенство. Спечелихме това, след като предишната година Ивайло Маринов си беше свалил ръкавиците след бенефисен мач във Варна. Като се отказа, отидох при него във Варна, седнахме, пихме по едно-две и му викам: "Ивайло, трябва да застанеш зад мен!"
- Какво каза той?
- Каза само "Идвам" и застана плътно зад мен. Започна да тренира така, както само той може, започна да показва на новобранците какво-що. И така стана. Един колектив се гради между старите и младите.
- Сега такава спойка има ли в националния тим?
- Ако правя сравнение на сегашните с тогавашните млади, има разлика и тя е, че преди 12 години имаше доста медалисти от световни и европейски първенства за юноши: Тончо Тончев, Даниел Петров - световен шампион, Юлиян Строгов, Стефчо Трендафилов - медалисти от европейско.
- Сегашното положение не е такова, предполагам.
- Има двама медалисти - говорим от младите, нали - 2006 г. сребърен медал на Симеон Чамов и 2008 г. - европейския за юноши Стефан Иванов. Така че от 2009 до 2012 т. - това си е точно олимпийски цикъл, в тези години отдолу, от юношите няма нищо.
- Отличия има!
- Да, но хората ги няма! Да кажем едно от момчетата, които следя внимателно, е Денислав Суслеков. Той е трети на световно първенство за юноши. Но е контузен - оперираха едната ръка, после другата. Не е пълноценен. Винаги ще го чакаме и ще разчитам на него.
- В коя категория?
- Или 60, или 64. Зависи как ще дойде, как ще влезе в тренировките и как би се утвърдил като титуляр.
- Сега си главен треньор на националите. Значи ли това, че няма да слагаш "лапите" (ръкавиците, които държи треньорът, докато боксьорът нанася ударите по тях - бел. ред.)?
- Никой не може да ми забрани да съм в залата и да водя тренировки. Не си представям да съм на бюро. Всичко е въпрос на време и на координация, за да се свършат всички работи, които има да направи един треньор. Но от бюро тази работа не става.
- Не ти се седи зад бюро!
- По-добре е, като има, да я свърша и докато не видя, че има изгледи за 99 на сто успех, да не спирам. Ако исках да седна на бюро, щях да го направя още като ме направиха главен треньор на ЦСКА през 1989 - седя и се занимавам с административни работи. Не мога да си представя, че чакам да ми мине работният ден.
- Какво означава това да си главен треньор?
- Такова е изискването на министерството, а и отделно на Световната боксова федерация за аматьори (АИБА). Много високи критерии - да си магистър от ВУЗ, да си с повече от 10 г. стаж като треньор в националния отбор.
- Сега националите са на базата в Белмекен, ще се присъединиш ли към тях и кога?
- Не, заминавам на треньорски курс в Италия, който се организира от европейската федерация. След като го завърша и получа сертификат, ще мога да бъда преподавател на други европейски треньори. Ще бъдем заедно с Павел Сяров, който е старши-треньор на женския национален отбор.
- Къде ще бъде този курс?
- В едно малко италианско градче в Централна Италия - между Рим и Милано, откъдето е родом сегашният президент на европейската конфедерация Франко Фалчинели. Да си призная, материалът е голям. Това беше човекът, който беше главният технически ръководител на бокса по времето на "Лондон 2012".
- Звучи доста условно…
- Ами книгата е 276 страници, голям формат, сам си прави сметка.
- Тежко като държавния изпит в Академията?
- Абе не е точно, защото по наше време се държеше и политически изпит, но примерно колкото учебника за спортната специалност.
- Като втори държавен изпит?
- Да, но по-приятно, няма политика и само бокс. Ще е върху правилата, които в скоро време ще се изменят. За мен боксът се променя революционно, особено след идването на президента на АИБА д-р Ву. Променят се структурата на федерацията, ще се промени боксът и с включването на професионалистите към федерацията, от септември месец мачовете ще се играят без каски, по съвършено друг начин ще се подготвят боксьорите за бой.
- Без каски? Това не противоречи ли на безопасността?
- Не, защото ще се използват други ръкавици. Стана така, че с поредицата промени в правилата - продължителността на рундовете, каските и еднотипните екипи (синьо и червено), еднотипните каски (синьо и червено), се изгубиха лицата на състезателите. Те са неразпознаваеми на ринга, когато излязат за боя. И залите се изпразниха. Отделно, след официалното представяне на АИАБ Професионален Бокс (АПБ) в листата на олимпийските игри ще се прибавят и още 56 боксьори, но професионалисти.
- Твърдиш че в Рио де Жанейро, след четири години ще има и профита?
- 56!
- Така излиза, че боксът ще продължи от първия до последния ден! Ще ви се наложи да спите в залата!
- За това говоря! 56!
- Но това означава и подготовка на българския отбор за олимпийски квалификации и за професионалисти?
- Те ще са отделно от националния тим, тяхната подготовка ще е различна. Втори клон. Това пък значи, че ще трябва да имаме финансиране и за едните, и за другите.
- Което си е проблем отвсякъде.
- То и сега има проблем за олимпийските състезатели, да не говорим за другите. Но това ни предстои. Затова е курсът, за да може в бъдеще треньорите за опита си и годините в спорта да получават "звезди". Излиза от НСА и…
- … има една звезда?
- ...няма нито една. Трябва да бъде привлечен в националния, да стажува и след 5 години - една звездичка, втората - след 10, третата след 15 години. Същото ще се прави и със съдиите, и с реферите. Сега, ако не направим нещо да завъртим колелото напред, става страшно. И да се мисли да имаме хора на всички нива. Лошото е, че не се предлагат средства и на боксьорите, и на треньорите, които да остават и да работят по училищата.
- Важното е "производството"?
- Да, едно от нещата, които разработваме, е начинът на прием (от 5-и до 12-и клас) в спортните училища по системата на БФ Бокс. Президентът Краси Илински ми възложи идеята за разработката. Да бъде уеднаквено всичко - от горе до долу: начин на прием, срочни оценки, какво да се търси при дадена възраст като резултати, критерии за реално класиране в първенствата на дадените възрастови групи. Ще развиваме базово 4 училища - на "Левски" и ЦСКА и тези в Бургас и Русе.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха