Много е трудно някой да бъде патриарх след Дядо Неофит
"И патриарх Максим, и патриарх Неофит бяха наистина много ярки обединителни фигури. Българската православна църква съхранява българския дух, обединява българския народ, дава му надежда и упование. Това са личности, които имат невероятни заслуги за развитието на православната вяра в България."
Това каза пред БНР журналистът Велислава Дърева и напомни, че когато не е имало държава, е имало църква.
Много е трудно някой да бъде патриарх след Дядо Неофит, смята Велислава Дърева. По думите ѝ мъдростта в Църквата може да се съхрани "с мъдри хора", защото "мъдростта не броди някъде в пространството, тя трябва да има своите носители".
"Да не забравяме, че главата на сборната Православна църква е самият Господ Исус Христос. Главата на Православната църква не е Вартоломей. Това го напомням, за да се избегнат някои заблуждения", уточни тя.
"Има една война срещу православието, която се води много отдавна, изрази мнение тя. "Наистина е трън в очите, защото православието – това е Църквата, създадена от Исус Христос. Тя не е човешка направа. Всички останали деноминации са резултат от човешки амбиции."
Според нея БПЦ не бива да се поддава "на никакви външни изкушения".
"За да не се тревожи православният български народ, да не се внася смут в него. Защото стремежът да бъде разбито православието не е просто усещане. То е факт."
Първата православна църква, в която беше организиран разкол, беше БПЦ, отбеляза журналистът и като се върна към годините на разкола, изказа предположение, че "може би някой е мислел, че това е слабо звено, ама не му се получи".
Разколът в БПЦ беше преодолян благодарение на стоицизма на патриарх Максим, "нашите прекрасни митрополити" и "с огромната роля на Дядо Неофит, който по това време беше епископ", добави Дърева.
"БПЦ беше спасена благодарение на всички тези усилия."
Дърева нарече спорната наредба на Светия синод "противоканонична и противоуставна" и "неприложима в нито един момент". Тя посочи още, че в последните месеци, докато се е лекувал и е бил в реанимация, е имало злоупотреби с името и авторитета на патриарх Неофит и са му били приписвани думи, "които той не е писал, нито е казвал – думи, свързани с Украйна".
"Приписаха му позиция, каквато той не е изразявал. Когато човек е в реанимация, не може да пише послания. Това е тежка злоупотреба, спекулация, брутално безобразие към Дядо Неофит. Още по-недопустим е фактът, че сега ходят едни големи специалисти по телевизорите и цитират тези думи, приписани на патриарха, което е още по-грозно. Искам да предупредя тези мушмороци, че рано или късно техните имена ще станат публично известни. Много голям грях са си сложили на душата. Не се прави така. И защо? За да вкарат БПЦ в угоден на тях геополитически контекст. Много тежко прегрешение на тези хора."
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега