Кой да спре кошмара, когато жената не смее да посочи насилника? Може сигнал от детето, казва законът
С тежки наказания вече е заплашен побойникът - стига някой да алармира
Дори жената да има силно изразен комплекс за малоценност, дори да смята, че тя е виновна, че я бият, никоя цивилизована държава не може да допусне това. А на своеволията на психопатите, които избиват комплексите и простотията си вкъщи, следва да се сложи край. Най-малкото защото на децата, ако ги има, се нанасят непоправими вреди за цял живот. А човек се променя много по-трудно, като порасне.
При случая в Бобов дол детето е заснело побоя и
това е неговият вик за помощ
Браво на детето! И сега държавата трябва да го защити. А има достатъчно начини за това, включително и в Наказателния кодекс.
Законът за домашното насилие е съвременен европейски закон и предвижда предприемането на широк периметър от мерки - например отстраняване на извършителя от семейното жилище, забрана на извършителя да приближава пострадалия, жилището и работата му, и да контактува с него по какъвто и да е начин. Но
цялата система за защита се гради на подаването на искане
от пострадалото лице. Това е слабост на закона, защото, ако жената не подаде искане за домашно насилие, продължаващото домашно насилие има пагубни и, както отбелязахме – труднопоправими последици върху децата.
Поради това при наличието на малолетни и непълнолетни деца в домакинството защитата следва да се предприема и без да има искане на пострадалия. Това е особено наложително в случаите на систематично домашно насилие. Какви деца ще израснат, когато пред очите им бащата пребива майката?
Искане за защита могат да подават и пострадалите деца, без оглед на тяхната възраст. Отдавна в административното право е защитена тезата, че и малолетните, и непълнолетните могат да извършват правни действия, които се отнасят пряко до техни права или интереси – стига тези действия изрично да са предвидени в закона. А точно това е предвидено в Закона за защита от домашното насилие, когато децата са пострадалите.
Законът дава широко определение на домашното насилие, което пък дава широки възможности за прилагане на защита. Такова насилие е всеки акт на физическо, сексуално, психическо или икономическо насилие, както и опитът за такова насилие, принудителното ограничаване на личния живот, личната свобода и личните права, извършени спрямо роднини или спрямо лица в семейна връзка или във фактическо съпружеско съжителство, или в интимна връзка.
Престъпленията, извършени при условията на домашно насилие, са утежняващи вината обстоятелства и водят до по-тежки наказания.
Дори за лека телесна повреда при домашно насилие наказанието е увеличено до 3 г. затвор при временно разстройство на здравето. И нека не забравяме нещо изключително важно – когато леката телесна повреда, т.е. когато побоят е върху членове на домакинството или други близки при условията на домашно насилие, то не е необходимо наказателното преследване да започва само по искане на пострадалия. Казано с други думи, отговорността на насилника не зависи от волята на пострадалите.
Изключение е, когато съпругът, родителите, децата, братята или сестрите са предизвикали насилника с тежка обида, с клевета или друго противозаконно действие – в този случай наказателното преследване става само по искане на пострадалия.
Направените записи или свидетелствата на децата
или на други присъстващи са най-честите източници на сведения какво се е случило.
Има много важни и за съжаление, рядко прилагани текстове от Наказателния кодекс, които дават мощна защита срещу домашното насилие.
Например - който принуди другиго да извърши, да пропусне или да претърпи нещо, противно на волята му, като употреби за това сила, заплашване или злоупотреби с властта си, ако извършеното е при условията на домашно насилие, се наказва със затвор от 3 до 10 г. Това си е впечатляващо наказание.
Друг важен текст е, че, който при условията на домашно насилие се закани на другиго с престъпление против неговата личност и това заканване би могло да възбуди основателен страх за осъществяването му, се наказва със затвор до 6 години.
Добре е да се знае още една интересна възможност за защита на пострадалите при домашно насилие -
който системно следи другиго
и това би могло да възбуди основателен страх за живота или здравето му или за живота или здравето на негови ближни, се наказва със затвор до 5 г.
Като цяло правото ни дава възможност за много добра защита. Но обществото и медиите са длъжници на системно страдащите от домашно насилие – пострадалите трябва да придобият увереността, че ще могат да сложат край на кошмара си и да осигурят децата да станат пълноценни личности.
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г