Корейският поп - новата мода сред тийнейджърите
Източната музика набира фенове в цял свят, които се учат на уникалните танци, станали запазена марка на този стил.
Корейските хитове и сериали стават все по-популярни и в България. В интернет пространството се разпространяват видеоклипове самоучители за K-pop танци, но по-запалените фенове могат да заучат движенията и на място в танцово студио в София.
Кейпоп манията завладя и световни спортни величия
Субкултурата не подмина и българската легенда Йордан Йовчев. Спортистът направи изпълнения на халки и успоредка на галавечер в Мексико в края на 2012 г. След края на спектакъла заедно с румънския гимнастик Мариан Драгулеску и останалите участници заподскачаха на най-известната песен за 2012 г. - Gangnam Style на PSY.
Подвластни на "конския танц" на Псай станаха и бразилският футболист Кристиано Роналдо, както и някои пилоти и членове на екипите на Формула 1 на пистата "Йонам"в Корея.
Кейпопът си затвърди място в световните музикални класации,
след като южнокорейският рапър PSY направи бум със своя хит Gangnam style. Стана толкова популярен, че влезе в "Рекордите на Гинес" за най-гледан видеоклип в YouTube с 2,7 милиона гледания.
Сингълът описва животa в модерния и богат квартал Гангнам в Сеул. Текстът описва "плавния" преход, от изисканото поведение на жителите през деня към разкрепостения им живот през нощта. Най-запомнящ се е отличаващият се танц на PSY, наподобяващ яздене.
Рекордьорът PSY не е единственият азиатец с фенове у нас
Сред най-популярните групи и изпълнители са Super Junior, SHINEE, 2pm, Big Bang, MBLAQ/Rain, G-Dragon, SE7EN, показа класация, създадена от фенове във форумите.
Желаещите да вникнат напълно в културата на K-pop могат да посещават и уроци по танци. Основната им аудитория са хора между 12 и 30 години, но по кейпоп ритмите се увличат и деца на 7-8 години, както и възрастни на 50 г.
"На пръв поглед танците са съвкупност от несъвместими жанрове. Изисква се голяма смелост, за да съчетаеш елементи от индийски и испански танци с хип-хоп, а към това да добавиш и Джаз или Стрийт стайл. Точно този новаторски поглед впечатлява хората", казва Елина Топалска, една от основателките на танцово студио "Софистик".
Елина за първи път се сблъсква с корейската култура през 2010 г. в Мумбай, Индия, и решава да поднесе нестандартното кейпоп течение в България.
"Бяхме единствените участници от Европа и трябваше да представим културата ни на MOOD Indigo Worldfest - Азиатски младежки фестивал за изкуства. Тогава за първи път научихме за актуалната, в цяла Азия, K-pop култура.
Оказа се, че корейският поп набира голяма популярност и в другите части на земното кълбо. Върнахме се в София и представихме този стил с танцов курс за аматьори в K-pop", разказва Елина.
Организирането на фен
срещи и състезания по
кейпоп танци увеличават интереса на българите към азиатската мода
Според Елина хората харесват този стил, защото имат нужда от нещо ново.
"Кейпоп културата предлага различно и вълнуващо преживяване от Далечния изток. Предлагат нов поглед върху вече до болка позната европейска и американска поп култура. Специфичният азиатски привкус на музика, танци, сериали и филми, правят корейската култура атрактивна за хората. Представят нов свят, изпълнен с разнообразие", казва още Топалска.
Корейската мода се усети и в телевизионния ефир, където се излъчиха едни от най-популярните сериали. По БНТ се излъчи "Паста" през 2011г. Би Ти Ви включи в ефира си "Ирис", а "Диема фемили" заложи на "Хиляди пъти любов".
J-pop, J-hiphop и J-rock си печелят български фенове
J-pop е абревиатура на другия източен стил, който е част от източната вълна в България. Японските поп групи и изпълнители си печелят фенове с нестандартен външен вид и уникално сценично поведение и актьорски талант.
През 2000 г. японската музика се повлиява изключително много от аренби и хип - хоп течението. Тогава възникват така наречените J-hiphop или J-rock групи.
Сред най-известните джейпоп групи е KAT-TUN. Музиката им е микс от поп - рок и рап звучене. Сред харесваните са и Capsule, Cute, Kalafina, Perfume и много други.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса