5 съвета как да използвате гумите на автомобила най-дълго
Всички знаем, че гумите на автомобила се износват с времето. Но знаете ли, че можете да забавите този процес, за да не се налага прекалено често да купувате нови? Ето 5 съвета, които специалистите са подбрали за вас и вашите автомобилни гуми.
Помпането
Всъщност, налягането играе съществена роля за живота на гумата. Ако го поддържате в препоръчваните граници, гумите не само ще ви служат по-добре, но и ще запазят по-дълго доброто си състояние. Важно е те да не са прекалено твърди, нито прекалено меки – и в двата случая износването става по-скоро, а и се увеличава разходът на гориво на автомобила. Така че правилото е: проверявайте налягането във всяка гума веднъж месечно, преди дълъг път или след като сте превозвали голям товар. Проверката правете на студени гуми – добре е колата да не е карана поне три часа преди това или да сте шофирали последните поне 2-3 км с умерена скорост.
Колко е най-подходящото налягане? На този въпрос най-добре ще ви отговори производителят на автомобила ви. Потърсете етикет, който указва налягането в гумите – той най-често е залепен на вратата или рамката на вратата на шофьора.
Реглажът
След като ги поставите на автомобила, гумите трябва да са добре подравнени, тоест да са напълно успоредни и да се движат право напред. В противен случай ще се износват неравномерно. За тази цел посетете своя автомеханик, който ще направи нужния реглаж. При тази процедура той ще изравни ъглите на гумите спрямо автомобила, шарнира и амортисьора, спрямо пътната настилка. За препоръчване е да правите реглаж на специални компютъризирани машини.
Балансът
Освен с правилен ъгъл спрямо движението, автомобилните гуми трябва да бъдат и добре балансирани. При тази операция се отстраняват точките на олекотяване или натежаване на гумата, след като бъде монтирана към джантата. Ако балансът не е добър, автомобилът ще вибрира и няма да е много комфортен за каране. Но също така гумите ще се износват много по-бързо.
Тъй като гумите се разбаланасират при шофиране от неравности или неволни удари, препоръчително е да ги проверявате на около 10 000 км пробег, дори да не усещате вибрации в автомобила.
Съпротивление на гумите
При движението си гумите имат нужда от определено количество енергия, което да ги завърта и поддържа въртенето им. За тази цел те трябва да се преборят със съпротивлението на пътната настилка. Ако гумите имат голямо съпротивление, това ще доведе до по-голямо натоварване на двигателя и по-голям разход на гориво. Но също така ще износи много повече повърхността на самите автомобилни гуми. Затова препоръчваме при закупуване на гуми да се спрете на модели с възможно най-малко съпротивление при търкаляне.
Ротация на гумите
В зависимост от мястото си в автомобила, гумите биват подложени на различни сили, които ги износват на точно определени места. Обикновено предните гуми се износват много по-бързо от задните (при автомобили с предно предаване). Ако сменяте местата на гумите, може да получите по-равномерно износване и да използвате максимално потенциала им, за да ви служат възможно най-дълго време. Специалистите препоръчват да сменяте местата на гумите на около 10 000 км, като предните отиват отзад и се кръстосват.
Най-четени
-
Въпреки старанието ми...
Въпреки старанието ми все още има и някакви хора, които ме харесват. От
-
Най-българската приказка
НАЙ-БЪЛГАРСКАТА ПРИКАЗКА Свраките си посрали гньездото, па сврачетùята реклù на майкя си: „Мамо! Да идеме да тражиме друго гньездо!", а она им казàла: „Деца
-
Галерия Откривателят на Парцалев и създател на Сатирата отказва да е партиен секретар
Умира в жестока катастрофа, в която по чудо оцеляват Стоянка Мутафова и Невена Коканова Заради непростимия гаф не вписват името на Енчо Багаров като основател Вбесява Вълко Червенков
-
Галерия Истини и измислици в “Гладиатор II”
Римските императори наистина са правили наумахии - възстановки на морски битки с кораби и реални жертви, но без акули Истинският Луций може да не е доживял до зряла възраст
-
Галерия След две епохални постижения в Космоса България се връща в играта
Людмила Филипова и Нели Симеонова с времеви мост възобновиха производството на космически храни, за да възстановят славата ни на трета страна в света През 2024 г