Да не търсим щастието другаде, а при себе си
"Празниците, освен че всеки им се радва и ги очаква, са и време за равносметка. И стастиката, и практиката сочат, че точно по по време на празниците при много хора се обострят различни психични заболявания като депресия, тъга, защото те не са доволни от тази равносметка, която си правят, каза за "Нощен Хоризонт" по БНР доц. Михаил Околийски.
"А би трябвало да усетим християнското смирение, да допуснем любовта в сърцата си и да прекараме хубави дни със семействата си.
А заради лошите ни навици ние не сме подготвени как да празнуваме здравословно, понякога злоупотрябяваме с алкохола и цигарите, а също и не сме подготвени как да филтрираме фалшивата, от научната информация в медицината или здравеопазването, допълни още доц. Околийски.
По думите му човек не може и не бива да абдикира от отговорността за собственото си здраве и да я прехвърля към други хора или институции.
"В България има едно наивно мислене, че някой друг може да се справи по-добре от теб и някак си би могъл да поеме този товар от теб и по тази причина много силно любим и мразим, много силно се втурваме да вярваме на определен тип хора, било то политици, което се култивираше много добре у нас по време на комунизма, да ни се внушава, че от нас нищо не зависи, а всичко зависи от партията, от някой, който взема решенията", допълни още доц. Околийски.
За социалното блогополучие на българина доц. Околийски даде за пример, че социологически проучвания сочат, че българинът е хронично недоволен и незадоволен, защото не се сравнява с имащите по-малко, а с имащите повече.