Вейповете - пълна забрана е лесно. Но ще спре ли опасните да стигат до децата?
Има много начини за по-ефективен контрол
Човек ще си рече, че нашите депутати досега и представа са нямали, че децата масово и от години наред пушат вейпове (но и цигари). Над 20 години след започване на масовото производство в целия свят на вейпове и над 60 г. от изобретяването им изведнъж Народното събрание се задейства.
На 6 февруари парламентарната комисия по здравеопазване прие проект за решение да се вземат мерки за забрана на електронни цигари, на електронни устройства тип “вейп”, бонбони, дъвки и прочее, съдържащи наркотични вещества или техни аналози. В тези наркотични вещества не се има предвид никотинът. В решението се предвижда да се възложи на министерства да направят проучване и да предложат мерки. Но всички наркотични вещества, без алкохола, никотина и кофеина, и сега са забранени за продажба в търговската мрежа.
На следващия ден се разбра, че до края на деня трябва да се внесат 2 законопроекта. Единият – за пълна забрана на вейповете. А другият – за забрана на енергийни напитки и субстанции за деца под 18 г.
Колко деца са починали в резултат на вейп, за който държавата не си е свършила работата? Засега се твърди, че е установен един случай на починало дете след употреба на вейп, съдържащ наркотични вещества. 14-годишният Валентин падна от последния етаж на сграда в Плевен. Причината за смъртта била “синдром на внезапната смърт” поради срив на психиката. На детето му станало лошо и започнало да се държи странно и неадекватно от пушене на вейп. Това се случи в първия ден на годината след употреба на вейп, съдържащ полусинтетична субстанция, която предизвиква наркотичния ефект на марихуаната. Непосредствено продалият наркотика на починалия е 19-годишен. Цената на устройството, довело до фаталния край, е 50 лева. Тази цена веднага показва, че това не е обикновен вейп с никотин.
Починалите от всякакви наркотични вещества, приемани по всякакъв начин, е много по-голям. Според годишния доклад на Националния фокусен център за наркотици и наркомании за 2023 г. общият брой на смъртните случаи, свързани с употреба на наркотични вещества в България, е 16 души. За десет години починалите са над 150. Приема се, че това означава свръхдоза от твърди наркотици – метамфетамин, хероин и подобни. Хайде де – нали са забранени наркотиците и пак от тях умират хора. Дали тази цифра е вярна? През 2019 г. в САЩ приблизително 70 630 души са починали от свръхдоза наркотици, което пропорционално на населението на България означава 1275 починали на година.
Но може обаче да се изготви и внесе законопроект за 1 ден. Все пак трябва проучване и участие на висококвалифицирани специалисти.
Възниква въпросът дали трябва да се забраняват всички вейпове. Общоприето е, че електронните цигари и изпарители на тютюн като цяло са определено по-малко вредни от истинските цигари, защото не съдържат катрани и редица още вредни вещества, отделящи се при горенето на тютюна. Забраната на всички видове вейпове ще означава да се навреди на голямо количество пушачи, които ще се върнат към цигарите. Пък и след като сме в Шенген, вейпове лесно ще се купуват и донасят от съседни държави.
Забраната на всички вейпове има смисъл само ако държавата не може да се справи с незаконните вейпове – съдържащите незаконни наркотични субстанции. Или ако не може да се справи с продажбата на деца на законни вейпове.
Всъщност само в няколко държави по света вейповете са забранени. Такива са Бразилия, Индия, Уругвай, Сингапур. Съвсем друг е въпросът, че редица държави въвеждат правила, ограничения и контрол при разпространението на вейпове. В много държави рекламата на вейпове е забранена, а също е забранена и употребата на вейпове от лица под 18 г.
Забраните лесно се въвеждат. Трудното е да се осъществява ефективен контрол.
Има много вредни неща в живота. Например от гледна точка на живота алпинизмът си е направо опасен. Но отделеният коктейл от хормони при опасностите и съпътстващия риск носи голямо удоволствие. По същия начин е и при управлението на мотор. Хазартът също е опасен, но забраната води до много по-опасния нелегален хазарт или до прескачане в съседни държави. Това, че нещо е опасно, не бива автоматично да води до забрана, а по-скоро до регулация и осигуряване на необходимите ресурси и ефективен контрол. Нека например да се увеличат заплатите на полицаите, ама да вземат да си вършат работата.
Има много начини за по-ефективен контрол над вейповете. Регистрирани магазини, регистрирани сайтове. Автоматична система за засичане на нерегистрирани сайтове. Регистрирани продукти. Ефективен контрол навсякъде. Този вид усилия могат да се изплащат от такси за регистрация и от акциз при вейповете.
Интересен е въпросът със забраната на енергийните напитки за деца – тоест за под 18-годишни. Нека да бъдем точни - кафето и чаят, дори зеленият чай също са енергийни напитки. Енергийните напитки за лица под 18-години са забранени в няколко страни от Персийския залив и в трите прибалтийски републики, Полша и Румъния.
Да, кофеинът е наркотик. Увеличава временно проводимостта на нервната тъкан и работоспособността. След това има спад. Колкото повече са кафетата, толкова по-слабо им реагира тялото. Хората с по-лабилна нервна система спят лошо след повече кафета, особен следобед. Зле се отразява кофеинът и на кръвното налягане. Прекомерното ядене също е много вредно.
Там, където като цяло има твърде много забрани и ограничения, икономиката се забавя. Вижте как САЩ все повече препускат пред Европа.