Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

От март антена отчита всеки летящ дрон в София и 40 километрова зона

Сред работната среща министър Караджов даде брифинг.
Сред работната среща министър Караджов даде брифинг.

Провокация е 30 килограмов дрон да е над полосата на столичното летище, каза министърът на транспорта   

За системи за сигурност тип "железен купол" над летищата настоява той

До края на месеца Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация" ще пусне в експлоатация антена, която може да локализира дроновете в 40 км зона в София и около столицата. Това съобщи министърът на транспорта Гроздан Караджов на брифинг за мерките след инцидента в петък вечерта на софийското летище, при който дрон летя на подходите за кацане на самолети. 

Пред "24 часа" директорът на ГВА Анелия Маринова коментира, че тази антена може да индентифицира 90% от дроновете, който са в столичното въздушно пространство. 

Министърът нарече съвпадението на инцидента с пускането на антената щастлива случайност. 

В инцидента от петък той  видя провокация или опит да се тестват системите за сигурност на летището. 

Обяви, че властите са разтревожени от летенето на дрон с размах на крилата от 1,5 м и тегло 30 кг над полосата на летище София. Такава машина можела да се управлява от 140 км разстояние.

Инцидентът от петък вечерта беше причина за работна среща на ръководствата на летището, "Гранична полиция", СДВР, ДАНС, ГВА, КРС, която се проведе в Държавното предприятие "Ръководство на въздушното движение". 

Обезпокоени сме и от уменията да се управлява такава машина, тип малък самолет. Тя е летяла над полосата за кацане, а когато РВД са изместил приземяването на самолетите и дронът се е преместил. 

Това проникване на дрон на самото летателно поле на летището показва проблем. И той е, че сигурността не е достатъчна и трябват мерки.

Министърът лансира идеята да се инвестира в системи тип "железен купол" на летищата в България, които да предпазват навлизането на тези летателни средства, а ако това стане - да ги неутрализира. Това е ангажимент на аеропорта и на неговия концесионер. Утре Караджов има среща и с концесионерите на другите летища.

Втората мярка е на държавата и тя е в 20- километровата зона на летището да бъдат засичани всички дронове. Нямало такъв орган в държавата, затова това можело да се поеме от екипи на вътрешната сигурност. Целта е да се открие и проследи това летателно средство най-отдалеч и най-важното - да бъде хванат този, който го управлява, настоя Караджов.

Министърът на транспорта Гроздан Караджов и ръководителите на РВД,  ГВА и Комисията за регулиране на съобщенията разговарят с ръководството на летище София как да не се допускат дронове.
Министърът на транспорта Гроздан Караджов и ръководителите на РВД, ГВА и Комисията за регулиране на съобщенията разговарят с ръководството на летище София как да не се допускат дронове.

Това налага и законодателни промени, с които той се ангажира.

Третата задача са системите за сигурност. Караджов повтори, че няма в държавата в момента такъв компетентен орган. Тези функции са поети от летището и техният център за действия при такива ситуации. Пътят от инцидента до реакция през центъра до СДВР и РПУ е твърде тромав, смята транспортният министър. Докато се задейства извършителят може да си прибере дрона.   И тук трябват законодателни промени, като ще се търси опита на военните при елиминиране на подобни заплахи и нарушения. 

Министърът е дал срок до 17 часа в петък генералният директор на "Ръководство въздушно движение" Георги Пеев да му представи доклад за мерките, които се предлагат. 

Видео

Коментари