Васил Левски влезе в интернет - вече има сайт за него
Дали е роден в 1837 или 1840 г. и кои негови снимки снимки са запазени - агенция "Архиви", Националната библиотека и музеят в Карлово събраха документите си в едно
Цялото документално наследство на Васил Левски вече е в интернет. За първи път то е събрано на едно място и е общодостъпно през специален сайт, създаден по повод 150-годишнината от гибелта на Апостола.
Инициатор е Държавна агенция “Архиви” (ДАА), а сайтът е създаден с партньорството на Националната библиотека “Св. св. Кирил и Методий”, Националния музей “Васил Левски” в Карлово и Регионалния исторически музей в Ловеч. Сайтът знаково стартира на Деня на народните будители и е част от дигиталната поредица на ДАА “Значими личности”.
“Документалното наследство на Левски се съхранява много разпокъсано, което изключително много затруднява използването му. Специалистите знаят къде да търсят, тези документи са познати. Но масовата публика не може да се ориентира. Затова, когато се създаде Националният юбилеен комитет за 150-ата годишнина от гибелта на Левски, предложихме да има такъв сайт. В него се събират всички документи за Левски и тези, излезли изпод ръката му”, обясни шефът на ДАА доц. Михаил Груев.
Сред публикуваните документи са писма на Апостола, личното му тефтерче и други, разказващи не само неговата история, но и тази на комитетското десетилетие от 60-те - 70-те години на ХIХ век.
Консултант на проекта е проф. Пламен Митев - един от най-добрите познавачи на документалното наследство на Левски.Сайтът е насочен преди всичко към ученици и студенти - наследството на Левски да бъде популяризирано сред младите, които вече трудно посягат към хартията.
Предстои да бъдат качени и документите, събрани за Левски през последните няколко години от Османския архив в Истанбул. “Може би това ще наложи и корекция на рождената година на Левски. Годината 1840 се появява в един от документите, извадени от този архив - този, в който Левски се обявява за издирване. Годината 1837-а я знаем само косвено от спомени на роднини, нямаме я разписана документално. И затова вероятно тази корекция ще се наложи. Възможно е, разбира се, Османската администрация също да е сбъркала. Но това е повод за дискусия в научните среди”, обясни доц. Груев.
На сайта са качени и всички 5 снимки на Левски, които са запазени в архивите през годините. Има и шеста, но тя е под въпрос, защото не се знае 100% дали на нея е точно Левски, допълни той.
Сайтът е част от поредица на ДАА за документални сайтове на значими личности от българската история. Вече има такива за Константин Стоилов и Гоце Делчев. Работи се по сайт и за легендарния кмет на София инж. Иван Иванов.
Най-четени
-
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор...
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор... Ако приемем, че въпросът следва своята си логика, тогава верният отговор не е "си"
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Галерия 35 г. живеем с петолъчки. Следите от соца са навсякъде около нас
Петолъчки "изпращат" пътниците на Терминал 1, панелките са като старо шарено индианско одеяло от парчета. Народът пак вари ракия и лютеница Голяма част от жп вагоните и инфраструктурата са от онова
-
Галерия Хлапе прави първия атентат срещу Живков, лелята на Луканов спасява „атентатора"
4 знакови случки на репресирано семейство, описващи целия абсурд на социализма Въпреки че 10 ноември отмина, тази дата си остава своеобразен рубикон – тогава България обърна гръб на социализма и