Как ползваха Руската черква в София за шпионаж като явочна квартира. Амвонът на храма бил тайник
Амвонът на храма бил тайник, а тунел го свързвал със сградата на старото съветско посолство
Скандалът около изгонването на трима свещеници от черквата “Св. Николай” в София набра скорост през последните дни, но използването на този храм за шпионаж и подривни дейности изобщо не е нещо ново в българската история. Доказват го проучванията на наши изследователи в съветските архиви през последните години.
Документи от личния фонд на ген. Георгий Карпов, както и сборникът “Очерки истории российской внешней разведки” хвърлят светлина
върху тази противодържавна дейност, извършвана в богослужебната сграда в миналото. Според тях самият митрополит Стефан, тогавашният глава на БПЦ, става обект на съветското разузнаване и по-конкретно на външния отдел на НКВД през 1943 г. Причината е, че на Сталин му хрумва да разгърне много рационална стратегия за привличане на църквата под егидата на властта и тайните служби. Задачата е поставена на Съвета по делата на Руската православна църква, членовете на който в мнозинството си са офицери от НКВД. Целта е да привлече духовниците, за да мобилизира чрез тях по-широки слоеве от съветското общество, както и да бъдат вербувани свещеници на високи позиции и с влияние в Източна Европа.
За първи път на една конференция през 2011 г. в Нов български университет известната изследователка в религиозната тематика и директор на архива на БАН Лизбет Любенова каза, че екзарх Стефан е работил за съветското разузнаване.
Отделно според политолога Антон Тодоров това е описано и в руския многотомник “Очерки истории российской внешней разведки” под редакцията на Евгений Примаков. Случаят с вербуването на митрополит Стефан е описан подробно в четвъртия том на страници 507 - 509. От тях изследователят стига до извода, че “в края на 1943 г. митрополит Стефан започва активно да сътрудничи на резидента на съветското разузнаване в България Д. Федичкин”. През 2014 г. Антон Тодоров разказа пред “168 часа” за връзката на предстоятеля на БПЦ екзарх Стефан със съветските служби, която се е осъществявала именно на това място.
“Много интересно е, че връзката с митрополита е поддържана в Руската черква, тогавашния Николаевски храм, а сега църквата “Св. Николай Мирликийски Чудотворец” в София.” Тази църква митрополит Стефан ползвал като “пощенска кутия” на съветските тайни служби, т.е. там “е предавал информацията”, която е събирал в полза на СССР. Антон Тодоров се опира на разсекретени съветски архиви, които разкриват, че Софийският митрополит “е ползвал амвона на черквата за тайник. Всичко, което е донасял, го е слагал в него и оттам е получавано от съветската резидентура, освен че е разнасял радиостанцията с автомобила си. И дори когато веднъж съветският резидент Федичкин го пита: “Това не е ли светотатство?”,тъй като предложението амвонът да бъде ползван за тайник, е на самия митрополит Стефан”, последният отговорил: “Ако Бог знае, че по този начин служим на святото дело, то той ще ни прости и ще ни благослови”.
Освен това съветските архиви разкриват, че Федичкин често използвал личния му автомобил “Пакард”, който бил пропускан без проверки от всички полицейски постове в София и околността.
Освен това, изглежда, сведенията, които са се получавали под прикритието на най-святото място в църковната сграда, са били от изключителна важност. За това говори документ, публикуван през 1998 г. в изследването “1941 год.”, както и в книгата “Империя ГРУ. Очерки истории российской военной разведки”, издадена през следващата 1999 г. В него също се споменава името на Софийския митрополит Стефан, цитирано в съобщение на съветски шпионин с агентурно име “Зевс”. На 27 април 1941 г. той съобщава от София на началника на Разузнавателното управление на Червената армия: “Митрополит Стефан е информирал “Хюго” (вероятно под този псевдоним се крие българин, работил за съветските тайни служби), че на 25 април по време на обяд в Кюстендил е имал разговор с германски генерал, който му казал:
1.Германците подготвят удар
срещу СССР, като първо ще
използват ситуацията в
армията и вътре в страната
2.Офицери от армията на Лист (става дума за фелдмаршал Зигмунд Вилхелм Лист), които знаят руски, са отзовани в Берлин за специална подготовка, след което ще бъдат назначени на границата на СССР. В помощ ще им бъдат назначени белогвардейци, които познават Украйна.
3.Германското разузнаване в СССР дава пълна информация по всички въпроси.
4.Германия няма да допусне сключването на споразумение между СССР и Турция.”
От същия документ става ясно, че “Зевс” е полковник Леонид Середа, изпълняващ длъжността помощник на военния аташе в София, а на практика един от ръководителите на съветската военна резидентура в страната ни.
Както е известно, първоначално руската черква в столицата е била замислена просто като параклис към тогавашната сграда на руското посолство. Зданието, в което легацията се е помещавала, се намира в непосредствена близост както до двореца (граничи с него), така и до черквата. В тази връзка според запознати е много вероятно в качеството си на явочна квартира храмът да пази и други тайни. Така например и в наши дни в градинката зад черквата и пред входа на бившето посолство, което в момента като “Дом на Москва в София” е приютило луксозен ресторант, се намира малка, подобна на бункер постройка. Тя е с дълбочина 4 етажа, като на второто ниво е свързана с таен проход с основната сграда. На най-долния, четвърти етаж под земята, има противобомбено убежище. От него също има прокопан тунел - в противоположната посока. И в момента той е заключен с метална врата, а през годините за него се носят различни легенди - че води към двореца (малко вероятно, като се знае какви са били отношенията ни със Съветска Русия преди 9 септември 1944 г.), или към отсрещната страна на бул. “Цар Освободител” - до хотел “България”. Най-логична обаче изглежда хипотезата, изказана от служители на БАН, които са работили през 80-те години в сградата на легацията, превърната в научен институт. А тя е, че тайният тунел е бил връзка между черквата и бившето посолство и най-вероятно другият му край излиза право в храма.
Най-четени
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Диктатура на тъпоглавите
У нас тлее разлом, потиснат и нерешен, неизговорен и изопачен За превратностите на съдбата се замислих. Дивашката реакция на театрална пиеса, от една страна, е обида за изкуството
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия На 10 ноември Тодор Живков дреме по време на преврата
Костадин Чакъров: Не беше изненадан, по предписание на правителствени лекари винаги спеше следобед Наричал приятелите си от Политбюро цеховите майстори от задругата “Боже
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър