България започва да излиза от ролята на обичайния заподозрян като най-корумпирана страна
Важна новина за България и много добра новина за българския имидж - България започва полека да излиза от ролята на обичайния заподозрян като най-корумпирана страна.
Това заяви съпредседателят на ПП-ДБ Христо Иванов по повод решението на Еврокомисията да свали мониторнга над България и Румъния.
България е под 3 мониторинга - 1 от Съвета на Европа, два от ЕК, и един от тях отпада. Това е голям успех, национален.
Той се дължи на факта, че нашите партньори виждат, че в България има политически елит, способен да следва дневен ред, да си поставя амбициозни приоритети и на база на това да сформира управление, което да стабилизира политическата обстановка, колкото и да е висока цената за това, коментира още Иванов.
Същевременно трябва да разбираме, че тази стъпка е въпрос и на кредит. Защото тя се прави и се дава на ниво заявки и предварителни действия. Предстои ни много работа, предстоят ни сериозни промени в конституцията, които трябва да доведат до изцор на ВСС, Инспекторат и нав главен прокурор, които наистина да са убедителни фигури, защато сямото тогава и българското общество, и нашите партньори ще видят изпълнението на този кредит, който в момента ни се дава, допълни Иванов.
Така че - имаме повод да се поздравим, това е добра новина и за българския бизнес, и за репутацията на България, но същевременно е кредит, който тепърва трябва да реализираме, обобщи той.
По повод промените, приети от правната комисия по повод Антикорупционната комисия, различни от внесените, Иванов коментира: Търси се баланс между препоръките, които получаваме, и сложните политически условия, в които се изработва това законодателство. Колкото и да са членовете на тази комисия - 3 или 5, важното е какви ще са фигурите и колко ще са убедителни те.
Всичко, което се случва тук, е трудно, защото е трудна самата конструкция, от която следва. Така ще бъде, въпросът е наистина да доведе до резултат, допълни съпредседателят на ПП-ДБ.
Членството ни в Шенген зависи главно от вътрешнополитически процеси, главно в Холандия и Австрия. Но когато две страни членки като България и Румъния правят усилия и те се отразяват на общата сигурност, стабилност на институциите в ЕС, трябва да видим подобни действия от страна на Холандия и Австрия, защото иначе всички европейски граждани ще платим цената. Европейско е най-накрая България и Румъния да получат достъп до Шенген, за да бъдат българските граждани такива, каквито им се полага в ЕС, допълни Иванов.
Не съм Шерлок Холмс и не мога да кажа нищо, каза Иванов на въпрос за Алексей Петров. Казах, че лобирането на г-н Петров тогава, за определени решения, свързани с Кодекса за застраховането, са обективна пречка. Това беше решено в този парламент, бяха приети такива промени в Кодекса за застраховането, които елиминират тази пречка. И това е също стъпка, която тази сложна конструкция успя да произведе, което е хубаво, каза още Иванов.
Най-четени
-
Извадете тъпите учебници
ИЗВАДЕТЕ ТЪПИТЕ УЧЕБНИЦИ Сядаме днес със Sarina и Julia на обяд в столовата в Началното училище и до нас сядат двама първокласници. Единият ме поглежда и казва: - Ооо, аз те знам - ти си Емил Джаси
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Галерия Защо Сталин отрови Георги Димитров, а не го остави да умре от цироза
Всички около червения вожд страдали от тежък алкохолизъм “168 часа” откри нови документи на ЦРУ, според които героят от Лайпциг не е починал от естествена смърт Каква е причината Сталин да не
-
Галерия Хлапе прави първия атентат срещу Живков, лелята на Луканов спасява „атентатора"
4 знакови случки на репресирано семейство, описващи целия абсурд на социализма Въпреки че 10 ноември отмина, тази дата си остава своеобразен рубикон – тогава България обърна гръб на социализма и