До последен дъх д-р Методи Янков развива болницата си
Обичал да бъде първи в МБАЛ „Сердика“, започвал деня с кафе и определяне на задачите за деня
Прави капан на мутри с маркирани банкноти през 90-те - опитвали се да го рекетират
„Той беше с много висок морал и ценностна система. За него беше много важно нещата да са справедливи. Като баща беше доста строг, но от друга страна, широко скроен. Никога нищо не ни е отказвал, особено когато ставаше дума за някакво обучение. Беше работохолик. През седмицата от сутрин до вечер работеше. През уикенда сядаше да пише задачи за следващата седмица. Непрекъснато мислеше за работа и това как да подобри нещата и да разрасне структурата. При него хобито и професията бяха едно и също нещо.“
Така пред „24 часа – 168 истории“ д-р Емил Янков, изпълнителен директор на Резиденция за възрастни „Сердика“, описва своя баща д-р Методи Янков, основател на МБАЛ „Сердика“. Легендарният болничен мениджър почина на 18 юли, малко преди да навърши 70 г. Той бе един от докторите в лигата „Лекарите, на които вярваме“.
„Баща ми блестеше в това да ръководи
– допълва д-р Янков. - Обичаше да командва. По душа си беше предприемач. Той бе един от първите, основал частен медицински център като акушер-гинеколог въобще в България. Съответно след като извървя този път, вече бе изградил екип, който го последва, и нямаше какво друго да направи, освен да изгради собствена структура. Бързо се намери и подходяща сграда. Така създаде МБАЛ „Сердика“. Баща ми управляваше, но телефонът му непрекъснато звънеше и той беше като гара разпределителна. На всекиго помагаше с каквото може и го насочваше накъдето трябва. Свързваше ги с хора, които могат да им помогнат. Освен това имаше и актьорски качества. Като се сложеше камера пред него, просто натискаш запис и гледаш шоуто. Обожаваше да се изявява и да говори пред хора. Другото, което обичаше да прави, е да готви. Правеше го много добре и то основно меса. Обичаше печени агнета, прасенца. Имаше уникална рецепта за кюфтета, която успях да усвоя.“
Д-р Методи Янков е роден в Дупница на 1 август 1953 г.. Завършил е Медицинската академия в София през 1979 г., а след това придобива три специалности – „Акушерство и гинекология“, „Социална медицина“ и „Икономика на здравеопазването“, допълнени от две магистратури - по „Здравна политика и здравен мениджмънт“ и „Социални дейности“. Започва работа като хирург в болницата в Бобов дол, а след това в продължение на 8 години е акушер-гинеколог в Дупница.
„Като враг на комунизма са искали да го затрият в това миньорско градче Бобов дол, където е бил разпределен, но той се е преместил в Дупница – обяснява синът му. - Там работел като стажант почти без заплащане. Впоследствие кандидатства и се мести в София. Спомням си, че от тези години ми е разказвал един случай, когато
за малко да го бият,
защото казал на някаква жена, че е бременна с момче, но се родило момиче. Видеозоните тогава не са били качествени. По-късно по време на мутренските времена през 90-те отваря частния център, в който работел само той. Някои хора обаче си мислели, че изкарва луди пари, и се опитали да го рекетират. Поискали му някаква огромна сума за такса „спокойствие“. Той не знаел какво да прави, но се познавал с много хора и споделил пред няколко човека. Така се свързал с един специален полицай. Дали му белязани банкноти. Мутрите го били инструктирали да отиде в някакъв парк, да застане на определено място и когато покрай него мине някой и му каже ключовата дума, той да даде парите. Беше направил всичко и полицията хвана рекетьорите. Повече никой не го бе закачал.“
Хъсът в работата и смелостта на д-р Методи Янков го отвеждат до ръководните постове на най-големите АГ болници в страната – „Майчин дом“, Първа АГ болница „Света София“, Трета АГ болница в София. Изпълнявал е големи длъжности в Министерството на здравеопазването, бил е изпълнителен директор на Столичния медицински холдинг. Той е и първият шеф на Столичната здравноосигурителна каса.
Така става
един от радетелите на съвременното здравеопазване
и реформиране на системата за подобряване на достъпа на пациентите до навременна и качествена диагностика, лечение и продължаваща терапия у нас, за които работи и се бори в рамките на своя над 40-годишен управленски опит.
През 2010 г. създава МБАЛ „Сердика“ - една от първите болници в страната, които промениха в положителен план възможността на пациентите със злокачествени заболявания да се лекуват със съвременна терапия, да бъдат мултидисциплинарно проследявани и да имат достъп до продължаваща и палиативна грижа.
„След 16 г. като ортопед, травматолог в „Пирогов“, реших, че ми трябва ново предизвикателство. Исках да сменя болницата и сектора от държавното в частното здравеопазване – разказва пред „24 часа – 168 истории“ д-р Николай Тивчев, ортопед и травматолог, съосновател на болница „Сердика“. - Споделих това с мой колега, с когото сега работим заедно. След около седмица ми се обади д-р Методи Янков, когото дотогава не познавах. Срещнахме се и той ми сподели за своя проект за голяма частна болница, в която едно от водещите звена да е ортопедия и травматология. Попита ме дали искам да се присъединя като съдружник към екипа, който създава болницата, и като лекар в нея. Поисках малко време да помисля. Споделих това с баща ми, който също е лекар с много по-голям опит от мен. Когато разбра, че става дума за Методи Янков, ми каза:
„Смело напред. Щом е Методи, значи ще успее“.
Баща ми ми даде увереността, че д-р Янков ще осъществи проекта си с успех в едни времена около 2011 г., когато частното здравеопазване още беше мръсна дума. Така започна нашето партньорство в МБАЛ „Сердика“. Контактите ни станаха ежедневни. Всяка сутрин в 7,30 ч. ние бяхме там. Той обичаше да е първи в болницата. Започваше деня си с кафе, обсъждане на новините от миналия ден и определяне на задачите за настоящия ден и за бъдещето. Беше човек с изключително богат административен опит, много умел в отношенията си с хората. Може би това допринесе за доброто развитие на проекта за болницата, защото той имаше десетки приятели и контакти - хора, които могат да помогнат и да дадат съвет, когато имаме нужда.“
Д-р Янков бил добър събеседник и винаги решавал проблемите и задачите си бързо и безпогрешно.
„За разлика от много други шефове на болници, които напоследък бързо преценяват съдбата на лекарите, Методи винаги е бил много разумен и умерен, когато трябва да се раздели с някой от нашия екип – посочва д-р Тивчев. – А когато трябваше да назначи някого, беше бърз и решителен. Не се е водил от емоциите, винаги е бил с разумна преценка и е давал шансове на много хора. Болницата беше важна за него. Двамата последно се чухме около седмица преди смъртта му. Трябваше да влиза в болница, защото му предстоеше нов етап от лечението на заболяването му. Тогава говорихме за плановете за развитие на „Сердика“, защото имахме идеи за тази година. Сигурен съм, че
до последната си минута е мислил какво да направи за болницата.
Надявам се в негова чест да осъществим всичко. Освен това болницата се управляваше като семейство, защото ние сме свързани повече от трудовия договор. Всъщност този стил го е пренесъл от най-близките си, защото винаги съм се възхищавал на това, че Методи беше като патриарх за семейството си. Около него винаги беше изпълнено с близки, приятели, роднини. Глава на една доста голяма фамилия. Част от тях са тръгнали по неговия път. Той беше стълб на семейство Янкови.“
Грижата на д-р Янков за семейството била едно от първите неща, които направили впечатление и на предприемача Любомир Чавдаров, един от неговите най-близки приятели, бивш собственик на строителната фирма „Контракт Сити“, която в момента се управлява от сина му и съдружника му.
„Методи наистина беше предан на семейството си, обгрижваше всички и бе намерил приложение на всеки един от тях в своята дейност – сподели пред „24 часа – 168 истории“ Чавдаров. – С него се запознахме преди около 20 г. на едно парти на наш общ приятел и оттогава сме приятели. То е и семейно, често се виждахме и чувахме. Загубих много ценен приятел, който помагаше на всички, тъй като здравето е нещо, което е важно за всекиго. Раздаваше се във всяко отношение. Лично на мен няколко пъти ми е помогнал, но за съжаление аз нищо не успях да направя в борбата му за живота. Методи беше свързващото звено в компанията ни от 10 семейства.
Бохем. Душата на компанията. Беше незаменим.
Пееше много хубаво, както и съпругата, и дъщеря му. Беше отличен кулинар. Аз друг мъж чак такъв готвач не съм виждал, не само като човек, консумиращ храна, но и като приготвящ. По този повод ще ви разкажа за едно наше пътуване в края на миналата година. Няколко семейства и неговото заминахме в Италия, за да обиколим Тоскана. Той беше много любопитен от какво се правят пиците там и при поръчването на такава за него искаше да бъде направена по негов вкус, особено с всичките мерудии. Често се шегувахме с него, че е въвел нови стандарти в Италия и че след като си тръгнем, пиците там вече ще имат друг стандарт. Много голям естет.“
В професионално отношение д-р Янков бил изключителен организатор и мениджър в областта на медицината и здравеопазването.
„Създаде болница с много добри екипи, особено ортопеди и травматолози, и за рехабилитация и възстановяване - отбелязва строителният предприемач. - Това, разбира се, не пречеше да бъде много добър акушер-гинеколог. За това са ми разказвали негови пациентки. С него водехме много смислени разговори в областта на икономиката, историята. Методи беше четящ човек, аз също съм такъв, и обменяхме мисли в различни сфери на живота. Имаше забележително чувство за хумор. Всички знаем, че това е признак на висока интелигентност. Удивително разказваше вицове, правеше го като актьорско изпълнение и предизвикваше големи овации. Това, което ми е завещал като съвет, е на базата на неговите организаторски умения. Той казваше, че човек хубаво трябва да прецени това, което иска да прави, и да не чака благоприятно време, а да започва веднага да действа. И най-важното – да не се отказва, може в процеса да има коригиране на целите и плановете, но само това.“
Най-четени
-
Дойде времето на сопите!
Бой в парламента, бой в МОЛ-овете. Общото - и двете са проява на тежка социална олигофрения, наглост, арогантност, диващина. Разликата - за първото пошло представление плащаме милиони за издръжка и
-
Майкини на гости у Меланини Тръмпини
Майкини са на Ню Йорк, моля ти се. Разходили се на Сентръл Парк и оттам отишли на мола, щото имало сел. Зели си гащи и анцунзи от села и на ескалаторите срещнали Илонини Мъскини
-
Криминални архиви: Притискат наказателно Самоковеца, Фатик и братя Пехливанови
Текстът е от архива на "168 часа". Митичните фигури Косьо Самоковеца, братята Георги и Любен Пехливанови и Фатик Шабан са спирани и проверявани наказателно за по няколко часа в акции на полицията в
-
Мистериозна смърт на благодетеля на Бургас. Изгаря всичко, построено със завещаните от него 500 млн. евро
Името на Александър Георгиев-Коджакафалията не говори много на младите бургазлии. По-старите поколения го знаят като един от големите благодетели и дарители на града от началото на ХХ век
-
Като говорим за туризъм, колко подобни туристически автобуса пътуват из България?
Като говорим за туризъм, колко подобни туристически автобуса пътуват из България? От едната страна са две седалки, от другата - една. И това е съществена част от усещането за хубавото преживяване