Тигърът - истинският цар на животните
Да наричаш лъва цар на животните е точно толкова погрешно, колкото господар на джунглата. Първо, лъвът не живее в джунглата, а в саваната, и второ, колкото и да е царствена походката му и страшен ревът му, той не е най-силното животно на планетата, а в този див свят короната и властта винаги принадлежат на победителя.
Днес в търсачката "Гугъл" може да видите стотици въпроси и статии със заглавие "Кой е по-силен - лъвът или тигърът?" и хиляди хора от всички точки на планетата ожесточено спорят по темата, без да дават категоричен отговор. А още в древността римляните например чудесно са знаели възможностите на тигъра и залозите им в Колизеума винаги са били в негова полза и срещу лъва.
Днес трудно могат да се намерят точни сведения за коефициентите в римските залози, но пък са запазени съвсем конкретни данни за бой между лъв и тигър през XIX век, състоял се в индийския щат Барода, който днес се нарича Вадодара. Битката била организирана лично от махараджата, който решил да заложи на африканския звяр и загубил, като коефициентът бил 1/37 000 в полза на тигъра.
Тези две силни животни много трудно могат да се срещнат в наши дни в дивата природа, защото обитават достатъчно отдалечени региони в различни континенти. Ето защо бруталните срещи между тях се случват в зоопаркове или в нелегално организирани борби. Гледачите на едрите котки в зоопарка в Лондон през 1857 г. съвсем неволно станали свидетели на този епичен двубой. Те погрешка оставили на едно място възрастен тигър и млад лъв в разцвета на силите си.
В началото на битката тигърът бил тежко ранен, но успял не само да оцелее, а и да ликвидира младия си противник. Тогава се разбрало, че той всъщност е много стар, но и опитен боец, от когото алчни брокери спечелили в миналото купища пари. Тигърът Гунда бил истинска легенда в хазартния бизнес в Азия. Той изживявал последните си дни в пенсия в лондонския зоопарк, след като години наред участвал в боеве до смърт, при които умъртвил цели 30 лъва.
Зоолозите имат солидни обяснения за това тотално надмощие. Тигърът всъщност е третият най-едър хищник на планетата след полярната и кафявата мечка. Има много сведения за случаи, когато тигри са нападали и умъртвявали мечки. И още по-често носорози. И дори диви слонове. Тигърът достига тегло от 360 кг срещу максимум 250 при лъва. Азиатската котка е не само по-тежка, но и по-гъвкава и мускулеста. С много остри зъби и нокти, тя винаги търси в двубоя бърза смърт, докато лъвът е склонен първо да "поиграе" с жертвата си.
Лъвът всъщност е социално животно. Той живее в група и винаги в битка и в лов за храна разчита на подкрепата на останалите от прайда. В същото време тигърът е единак. Знае, че е сам и ако иска да оцелее, трябва да постигне бърза и безпощадна победа... докато не са дошли подкрепленията на врага.
В битката с човека обаче раираната котка търпи колосални щети. От 100 000 броя в началото на миналия век в началото на новото хилядолетие на свобода се намират малко повече от 3000 тигъра. В същото време само в Съединените щати се смята, че хора държат в клетки в домовете си повече от 10 хиляди от азиатските хищници.
Малките се търгуват между 1000 и 3000 долара за брой. Като едно бенгалско тигърче албинос може да се продаде и за десетки хиляди. Така днес в плен живеят три пъти повече от тигрите на свобода. И все пак в последните 5 - 6 години тяхната популация започва бавно да се възстановява в различни държави в Азия.
В този "Космос" ще Ви разкажем в снимки за бруталното избиване в миналото на най-силното животно и за грижите, които човекът полага за възраждането му в наши дни.
Ще се потопим за 100 дни под водата заедно с легендарен водолаз от американските военноморски сили, за да видим как налягането в океана и кислородът "спират часовника" и ни подмладяват.
С телескопа "Евклид" ще търсим черни дупки и черна материя в Космоса.
Ще се спуснем дълбоко в смъртоносните мини в бедна Латинска Америка, където миньорите не знаят дали ще се върнат от смяна.
Ще надникнем в тайните на Пентагона - крият ли военните наистина останки от извънземни и техните летящи чинии?
В недалечното минало ще видим как лекарите са оперирали без анестезия и как всъщност не мозъкът, а езикът е причина за човешката еволюция.
Разбира се, ще има и любопитни истории - как революционерите на Фидел Кастро отвлякоха шампион от Формула 1 в Куба, за да си направят рекламна кампания.
Ще Ви пренесем и в интимния свят на Зелда, за да разберем дали всъщност Фицджералд Скот не е причината за нейната обсебваща лудост.
Приятно пътешествие!
Брой 6/2023 на сп. "Космос" вече е на пазара.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега