Пророк предсказа драмите "Титан" и "Титаник"
Писателят Робертсън 14 г. по-рано описва катастрофата в новела, намразват го и става алкохолик
В една априлска нощ величествен океански кораб преминава през Северния Атлантик, пътувайки между Англия и Ню Йорк. Корабът, който носи името си от семейство гиганти в гръцката митология, “най-големият плавателен съд и най-великото творение на хората”, предлага всеки възможен лукс. Това е стоманен гигант с две мачти, три огромни витла и повече от дузина уж водонепроницаеми отделения, които могат бързо да бъдат затворени в случай на авария.
Някъде към полунощ, докато се движи със скорост, която може да се окаже опасна,
корабът удря айсберг с
десния си борд
Ужасният размер на щетите скоро става ясен и всеки, който има лошия късмет да бъде на борда, може да чуе “пчелното жужене на почти три хиляди човешки гласа, издигащи се в агонизиращи писъци от вътрешността” на обречения кораб. Тъй като е описан като неразрушим, той носи “толкова малко [спасителни] лодки, колкото да отговарят на правилата”. Това е едно от най-смъртоносните бедствия в морската история.
Мнозина веднага биха познали в това описание катастрофата на “Титаник”, но истината е друга.
Цитираният откъс е от новелата “Безсмислието или потъването на “Титан”, написана от Морган Робъртсън и публикувана за първи път през 1898 г. В нея измислен британски океански кораб с почти същото име потъва в Северния Атлантически океан, след като се сблъсква с айсберг. Цели 14 години преди потъването на “Титаник” злополучният художествен разказ описва крушението на измисления “Титан”, което има поразителни прилики с реалната трагедия.
Първата част на “Безсмислието” представя “Титан” като най-дългия и бърз кораб в света, който също се смята и за непотопяем. Главен герой е Джон Роуланд, опозорен бивш офицер от ВМС на САЩ , който е уволнен от служба. Сега алкохолик, той работи като помощник на палубата на “Титан”.
Една нощ, докато плава между Америка и Ирландия,
“Титан” се блъска
в по-малък кораб
с пълна скорост
в мъгла, разцепвайки го наполовина. Роуланд, който е свидетел на сблъсъка, докато е на вахта, получава подкуп от капитана за мълчанието си. Впоследствие обаче се отказва да пази тайната и се зарича да разкрие престъплението, когато стигнат в пристанището. Капитанът и офицерите се опитват да дискредитират показанията на Роуланд, като го упояват.
На следващата вечер корабът се удря в айсберг и се преобръща, като само 13 души оцеляват. Роуланд спасява момиче, като скача на айсберга с нея. Двамата намират спасителна лодка, изхвърлена от кораба, а Роуланд убива атакуваща полярна мечка. В крайна сметка те са спасени от преминаващ кораб и върнати в Англия.
Обратно в Англия, Роуланд разказва пред застрахователя на двата кораба за събитията по време на пътуването, включително унищожаването на по-малкия кораб, опита за прикриване и дрогиране от страна на капитана и офицерите (които също са оцелели) и срещата с айсберга. Роуланд отказва да свидетелства пред съда и вместо това отива в Ню Йорк с момичето.
Но когато пристигат там, Роуланд е арестуван за нейното “отвличане”. Съпричастен магистрат го освобождава от отговорност и укорява майката, че не е благодарна към спасителя на дъщеря си. Роуланд заживява сам.
В кратка последна глава, обхващаща няколко години, Роуланд напредва от бездомен и до голяма степен анонимен рибар до работа на бюро и накрая, две години след полагане на изпит за държавна служба, до “доходоносна позиция в правителството”.
Въпреки че романът е написан преди дори да е имало концепция за истинския “Титаник”, има някои необичайни прилики между измислената версия и версията от реалния живот. Подобно на “Титаник” измисленият кораб потъва, след като се разбива в айсберг през април в Северния Атлантически океан и
няма достатъчно
спасителни лодки
за всички пътници
“Титан” би могъл да оцелее при челен сблъсък с айсберга, но страничната среща с ледената планина причинява по-големи щети. Има и прилики в размера: 800 фута (244 м) дължина за “Титан” срещу 882 фута (269 м) за “Титаник”. Съвпада почти напълно и скоростта – на “Титан” е 25 възела, а на “Титаник” 23. Освен това и двата кораба имат капацитет от 3000 пътници. Близък е и броят на спасителните лодки – съответно 24 срещу 20 на “Титаник”.
Затова след потъването на “Титаник” някои хора приписват на Робъртсън ясновидство, което той отрича. Учените отдават приликите на обширните познания на Робъртсън за корабостроенето и мореплаването.
За беда на писателя, непосредствено след реалната катастрофа някой се сетил за неговата книга. Огромният брой близки и роднини на загиналите го възприемат като ”мрачен пророк, който с прокобата си е предизвикал нещастието”. Концентрирал огромна омраза върху себе си, писателят изпаднал в мизантропия и се опитал да удави мъката в алкохол.
В следобеда на 24 март 1915 г.
Робъртсън е намерен
мъртъв в стаята си в хотел
в Атлантик Сити,
Ню Джърси. По това време той е бил на 53 години. Първоначално се смятало, че е починал от свръхдоза паралдехид, който приемал като помощно средство за сън, но по-късно лекар заявява, че причината е сърдечно заболяване.
Най-четени
-
Галерия Хлапе прави първия атентат срещу Живков, лелята на Луканов спасява „атентатора"
4 знакови случки на репресирано семейство, описващи целия абсурд на социализма Въпреки че 10 ноември отмина, тази дата си остава своеобразен рубикон – тогава България обърна гръб на социализма и
-
Как умря Александър Стамболийски: Македонска чета го реже парче по парче
Жестока смърт застига Александър Стамболийски. Мъките му са сравними само с тези на Стефан Стамболов. Него го секат с ятагани, Стамболийски го режат с ножове парче по парче
-
Галерия Заплахата "Боянски разлом" - безопасни са сградите до 3 етажа и над 16
Най-застрашени са живеещите в стари кооперации в центъра на София, където са избивани колони, за да се разшири площта на магазините Зачестилите земетресения в София, в цяла България
-
Защитен свидетел насочил германските власти към Ружа в Южна Африка
Задействали се преди 1 г. и 6 месеца след разстрела на издирвания с червена бюлетина Красимир Каменов-Къро Показанията на защитен свидетел изпратили германските власти по следите на Ружа Игнатова в
-
Галерия А трябва ли да знаеш за Белчо и Сивушка?
На млада участничка в “Стани богат” ѝ звучи като да са зайци. В мрежата едни се забавляват, а други отбелязват: На себе си се смеем Отговорът на млада участничка в тв предаването “Стани богат”