Легендарните специални операции на създателя на 007
Идеята е да получи нацистки бомбардировач, който да е с немскоговорящ екипаж, облечен в униформи на Луфтвафе. Те уж трябва да се връщат от мисия, да загубят височина и паднат в Ламанша, след което да се оттеглят със спасителни лодки и да чакат последвалите ги немски пилоти да сигнализират, че във водата има техни бедстващи колеги. Спасителните екипи ще ги качат на най-близкия германски кораб, а немскоговорящите британци ще проведат изненадваща атака и ще арестуват екипажа. След което ще поемат курс към Великобритания с цялата документация за шифрите и с „Енигма“, за да предадат безценната информация на екипа на „Блечли парк“ и на феноменалния му шеф математика Алън Тюринг.
Флеминг настоява да участва лично в операцията, но главнокомандващият на военноморския флот адмирал Годфри не може да се лиши от подобен остър ум и стратег. Той настоява за друг екип, но когато операция е подложена на обсъждане, се изразяват опасения, че ако мнимия немският изтребител не бъде засечен от нацистите и не бъде проследен как пада в Ламанша, той много бързо ще потъне. Тогава въпросът е дали въобще екипажът му ще бъде засечен от немски военни кораби или патрули.
За разлика от тази, при следващата операция, Флеминг е пряко отговорен за конструирането й като съветник на адмирала. Тя е толкова успешна, че остава завинаги еталон за находчивост в учебниците по разузнаване. Целта на Mincemeat през 1943 г. е да прикрие от нацистите, че съюзниците планират да нахлуят в Италия откъм Северна Африка. Планът включва да се използва труп, който да заблуди германците, че пренася секретните планове за десанта. Той е пуснат край бреговете на Испания и военните на Хитлер вярват, че откритите в него документи за предстоящата съюзническа инвазия, са истински.
Флеминг има важна роля и при планирането на десанта в D-Day на 6 юни 1944 г., който е повратна точка във войната. На него му е поверена задачата да събира разузнавателна информация за германската отбрана по крайбрежието на Нормандия и докладите му се оказват ключови при разработването на стратегията за нахлуването.
Разбира се, във всички тези операции Флеминг е разчитал на едно „златно поколение“ младежи, завършили най-добрите британски университети и обединени от общия враг Хитлер, с хъс се включват в специалните служби. Флеминг попада в това интересно общество, благодарение на своя състудент Никълъс Елиът от МИ6, който го запознава с приятелите си - младите офицери Ким Филби, Томас Харис, Гай Лидъл, Дик Уайт и др. По време на войната те правят зашеметяващи гуляи, канейки колеги от всички британски служби. Пренебрегват всички правила, споделят кроежите си, правят мозъчни атаки и именно така се раждат тези дръзки и гениални специални операции, вдъхновили Флеминг да ги увековечи чрез поредицата си за Джеймс Бонд.
Най-четени
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор...
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор... Ако приемем, че въпросът следва своята си логика, тогава верният отговор не е "си"
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Галерия 35 г. живеем с петолъчки. Следите от соца са навсякъде около нас
Петолъчки "изпращат" пътниците на Терминал 1, панелките са като старо шарено индианско одеяло от парчета. Народът пак вари ракия и лютеница Голяма част от жп вагоните и инфраструктурата са от онова