Легендарните специални операции на създателя на 007
Лично участва в Mincemeat и в големия пробив срещу Хитлер с десанта при Нормандия
Авторът на култовата поредица за Джеймс Бонд – Иън Флеминг е един от най-креативните и изобретателни агенти в британския военноморски флот и разузнаване.
Също като повечето си колеги – офицери, той е роден в изключително заможно семейство, завършва престижния университет в Итън и участва в едни от най-вдъхновяващите и ювелирни специални операции не само по време на Втората световна война, а и в историята въобще.
Сред първите му мисии е операция "Златно око". Той и екипът му са натоварени със задачата да създадат мрежа от агенти в раздираната от гражданска война Испания. Целта на мисията им е да съберат сведения за нацистките планове в региона, да следят плавателните им съдове и да не допуснат доминацията на хитлеристите по морските пътища.
Друга известна операция, в която участва Флеминг и на която са посветени няколко книги, е Postmaster. Задачата е да се залови нацистки кораб в неутрално пристанище Западна Африка. Флеминг и неговият екип обаче успяват да „арестуват“ не един, а три и да ги използват за тайно прекарване на хора и товари. До скоро данните за това мероприятие бяха засекретени, тъй като тогава дори външният министър Антъни Идън отрича каквото и да е британско участие.
Флеминг е автор и на друга операция, насочена към разкриване на нацистките кодове в „Енигма“, използвани в немския флот. Като най-близкия сътрудник на командващия адмирал Годфри, на 12 септември 1940 г. Иън му написва план от няколко точки.
Най-четени
-
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор...
Класически случай на некомпетентност, малоумен въпрос и неверен отговор... Ако приемем, че въпросът следва своята си логика, тогава верният отговор не е "си"
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха
-
Галерия 35 г. живеем с петолъчки. Следите от соца са навсякъде около нас
Петолъчки "изпращат" пътниците на Терминал 1, панелките са като старо шарено индианско одеяло от парчета. Народът пак вари ракия и лютеница Голяма част от жп вагоните и инфраструктурата са от онова
-
Галерия Хлапе прави първия атентат срещу Живков, лелята на Луканов спасява „атентатора"
4 знакови случки на репресирано семейство, описващи целия абсурд на социализма Въпреки че 10 ноември отмина, тази дата си остава своеобразен рубикон – тогава България обърна гръб на социализма и