Науката: Да вярваш във висша сила, е полезно за здравето
Изследвания показват, че религиозните хора имат силно вътрешно чувство за контрол над живота си
Хората, които вярват в Бог, обикновено са по-щастливи, по-удовлетворени от живота и по-здрави от невярващите, показва анализ на комбинираните европейски и световни проучвания на ценностите от 2020 г. Също така религиозните се доверяват на хората в обкръжението си - например съседи, повече от атеистите, и това също има значение за благоденствието. Различията между двете групи са по-големи в страните с преобладаващо вярващо насаление.Това показва обзор на Джон Б. Незлек от Института по психология към Университета за социални и хуманитарни науки във Варшава. Данните отразяват изводи за близо 125 хиляди участници от 77 държави, като само в 10 от страните средният процент вярващи е под 50.
Има многобройни опити за обяснения за позитивната връзка на религиозността и здравето. Повечето разчитат на включване на променливи фактори като смисъл на живота, справяне със стреса, социална подкрепа и емоционална интелигентност.
Освен това разликите в благоденствието остават след отчитане на индивидуалните различия по пол, възраст, образование, доходи и ляво-дясна политическа ориентация. Изводите идват на фона на растящ научен интерес за влиянието на вярата върху духовния комфорт и физическото здраве.
Част от тренда е друг голям метаанализ от 2000 г. Той отчита и генерален бонус. Предположението на учените е, че ефектите от религиозността върху здравето и душевността могат да се разширят и до увеличено дълголетие/намалена преждевременна смъртност.
Теолози, философи, лекари опитват да разберат въздействието, което религията може да има върху човешките същества. Пътят на разсъжденията винаги минава през извода, че религията и духовността са сред най-важните културни фактори, придаващи структура и значение на поведението, ценностните системи и преживяванията. Логично има достатъчно основания да се смята, че вярата във висшата сила, както и да я нарича конкретен човек, е свързана със здравето, и то по положителен начин.
Изследователи от американската клиника “Maйo” изтъкват в публикация как повечето съвременни проучвания показват, че религиозната ангажираност и духовността са свързани с по-добри здравни резултати, включително по-голямо дълголетие, умения за справяне с предизвикателства, по-малко безпокойство, депресия и самоубийства. В изводите специално е подчертано, че това е валидно дори при тежки заболявания. Аргументът е отново научен - няколко независими проучвания показват, че задоволяването на духовните нужди на пациента може да подобри възстановяването от заболяване. Сигурно не е случайно, че религиозните организации са построили много от първите болници по света, а духовенството често е включвало практикуващи лекари.
В проучване за по-добро разбиране на ролята, която духовността и религията играят в здравето, изпъкват няколко ключови факта.
В 80% от изследванията върху духовността/религиозността и здравето се открива силна връзка с психическата устойчивост.
Въпреки че религията налага представата за Бог като по-висша сила, която контролира нашата съдба, повечето анализи стигат до заключението, че онези, които са религиозни, имат силно вътрешно чувство за контрол над живота си. Например д-р Харолд Кьониг от университета “Дюк” твърди, че докато хората се молят и молят своя бог за подкрепа и напътствие, те изпитват чувство за контрол над ситуацията и това им помага да се справят с тревожността и депресията.
Не на последно място, в повечето религии присъства нормата за здраве и придържането към природосъобразен живот без разрушителни излишества и пороци. Това поощрява много хора да се грижат по-добре за телата си, като се въздържат от пиене и като цяло да не участват в дейности, които имат отрицателни последици за тялото.
Най-четени
-
Галерия Вечните чиновници. Има и по 17 г. на пост
Отношението си към работата им хората показват с протести, но те не са променили нищо Дейността на други не се усеща директно по джоба и са в сянка По 10 - 20 години стоят на постовете си някои от
-
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник. Толкова български политици му писаха любовни писма, па той да не покани нито един от тях на инаугурацията си. За какъв се мисли тоя, бе? От Фейсбук
-
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..."
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..." Това правителство го правят само заради вас, и само заради вас, и само заради вас
-
Тоалетът на Мелания Тръмп не беше просто модно изявление
Чета коментари за визията на Мелания Тръмп тук, във Фейсбук. Естествено 90% от жени. Все "модни капацитетки." То иронии, то смях, то подигравки... На мен страшно много ми хареса
-
Галерия Бил ли е Аспарух сред претендентите за трона на Византия заради токсичен брак?
Сватбата между император Ираклий и племенницата му предизвиква огромен скандал и протести в Константинопол, дъщеря им се омъжва за скитски владетел, чието име е заличено