Най-рискови за рак са бира с картофки и цигара
У нас не правят изследвания за 10-те вещества, водещи до онкологични заболявания
Водата, ароматните свещи и сапуните също с опасни вещества
В България не се правят изследвания за вредните нитрозамини, които причиняват рак, обявени от Европейският орган за безопасност на храните (ЕОБХ). Миналата седмица тя публикува изследване, че в продуктите, които ежедневно ядем, има 10 съединения от този вид, които са канцерогенни и може да увредят ДНК. Те не се добавят специално, а може да се образуват при пържене, печене, обработка със сол или вътре в стомаха заради високата му киселинност.
Коварното е, че не е известно каква е безопасната доза, защото експериментите са направени с мишки.
Не се знае и каква е безопасната температура за готвене. По принцип се смята, че високите градуси може да намалят рисковите вещества, но понякога се случва точно обратното.
“Текущата информация не позволява да се направят заключения коя температура на готвене е по-безопасна”, обясняват от ЕОБХ за “24 часа - 168 истории”. За да гарантират високо ниво на защита на потребителите, са работили с най-лошия сценарий. Предположили, че всички нитрозамини в храната са толкова рискови, колкото и най-вредния, въпреки че това е малко вероятно.
На въпрос дали има храни без нитрозамини, отговарят: “Становището се фокусира върху рисковете, свързани с наличието на нитрозамини в храната. По този начин агенцията анализира доказателства от изследвания за нитрозамини, открити в храни, като сушени месни продукти, преработена риба, какао, бира и други алкохолни напитки. Изброяват се и храни, в които може да има нитрозамини, но за тях
данните в момента са
много ограничени -
сурово месо, зеленчуци,
зърнени храни, мляко, включително и кърма, както и млечни продукти, ферментирали храни, мариновани консерви, подправени продукти, сготвени по различен начин.
Балансирането на диетата с по-голямо разнообразие от храни може да помогне на потребителите да намалят приема на нитрозамини.”
Най-четени
-
Галерия Как иноватори в “Балкантурист” измислиха леденото хоро на Йордановден
Тестват атракцията за първи път през 1973 г., за да забавляват екскурзианти от Чехословакия Данни за калоферския обичай има чак през 2003 г. ЮНЕСКО отхвърля ритуала като традиция
-
За тегавата 2024-а и новогодишната програма
Толкова тегава ми беше тая 2024-та, че даже новогодишната програма ми изглежда забавна. От
-
Галерия Веселина на Кирил Маричков - една любов на 40 години
Двамата се запознали на абитуриентския ѝ бал, а от красивите ѝ сини очи му омеквали коленете Като дете брат ѝ я излъгал, че песента "Веселина" е писана специално за нея “Весето е
-
Не ми се живее особено стар и грозен...
лежа с островърхи черни обувки до ръката ми ме гледа с кафяви очи бутилка джим бийм печката грее имам и храна - кашкавал не ми се живее особено стар и грозен - не е честно но навън притичва
-
Русия се готви за смяна на властта
"В Русия се води планомерна подготовка за "предаване на властта", подобна на тази, която бе реализирана през 2008 г. Като причина се посочва влошеното здравословно състояние на Путин"