1965 г.: лорд Чарлз Пърси Сноу идва в София, “прави ловка пропаганда” на британската технология
Писателят и зам.-министър предупреждава българите да не очакват прекалено голяма помощ
През ноември 1965 г. на посещение в България идва Ч. П. Сноу, когото в Англия наричат лорд Сноу. Той пристига в качеството си на зам.-министър на Министерството на технологиите.
Още през юли бившият посланик на Великобритания Ричард Спейт дава съвети за програмата на лорд Сноу в социалистическа България.
“Ще бъде добре лордът да се срещне с писатели”, напътства експосланикът. И обяснява, че по негово време посолството среща трудности в контактите с литературни среди в страната. Затова максимално трябва да бъде използвана писателската репутация на зам.-министъра.
“Би било също полезно той да отиде във Факултета по английска филология. Едва ли ще му откажат среща с декана на факултета проф. Марко Минков, на когото не позволиха да посети Англия за Шекспировите тържества”, казва още Ричард Спейт.
От посолството в София изпращат до Форин офис кратки
справки на трима
български писатели
С уговорката, че нямат много информация и тази е събрана от интелигентни и сравнително свободомислещи български творци. Ето тези справки.
Димитър Димов - председател на Съюза на българските писатели от март 1964 г. Не е много продуктивен, но произведенията му са популярни.
Елисавета Багряна - видна българска поетеса. Не е известно дали е била член на комунстическата партия, но нейният интерес към социалните въпроси й спечели уважението на комунистите. (Багряна никога не е била член на БКП, но през 50-те години се увлича по характерната за този литературен период декларативна тезисност. След 1960 г. отново се връща към характерния си стил - съчетание между традиция и модерност - б.а.)
Блага Димитрова - поетеса, чиито произведения се приемат добре. За нея не се знае нищо, освен че е била член на една българска делегация в Куба през август 1965 г.
Лорд Сноу се запознава и с характеристиката на Екатерина Аврамова, председател на Комитета за културни връзки с чужбина. За Аврамова той пише: “Интелигентна жена, но не е лесно човек да се разбере с нея. Всеобщо е смятана за сталинист”.
Лорд Сноу и съпругата му лейди Сноу прекарват в България цяла седмица - от 5 до 11 ноември. На следващия ден след отпътуването им посланик Харпъм пише в телеграмата си до Форин офис:
“За повечето българи лорд и лейди Сноу са известни като писатели. Те бяха посрещнати най-топло от Съюза на българските писатели. Ректорът на университета ги посрещна като първите изтъкнати британски писатели, посещаващи университета.
Дори г-жа Аврамова, студената председателка на Комитета да културни връзки с чужбина, се размеква по време на разговорите. (Ректор на Софийския университет по това време е акад. Димитър Косев, историк - б. а.)
На 16 ноември посланик Харпъм пише обстоен доклад за визитата на семейство Сноу в България. Лордът като зам.-министър на Министерството на технологиите е официален гост на проф. Иван Попов - председател на Държавния комитет за наука и технически прогрес. И съвсем естествено повечето от времето на високопоставения англичанин преминава в разисквания по прилагането на договореностите за сътрудничество в приложните науки, включени в подписаната през май англо-българска културна програма.
“Лорд Сноу успя да остави впечатлението, че ние с удоволствие бихме помогнали, където можем, но и предупреди българите да не очакват прекалено много”, пише посланик Харпъм в отчета си.
В срещите и разговорите си лорд Сноу настоява за гъвкав и практичен подход. Казва, че личните контакти са по-продуктивни от официалните споразумения. Освен с Иван Попов лордът се среща и със Станко Тодоров, по това време секретар на ЦК на БКП.
По този повод посланикът пише: “В разговорите с г-н Станко Тодоров, проф. Иван Попов, а и други и на лекциите си пред инженери лорд Сноу направи ловка пропаганда на британската технология в областта на мирното използване на атомната енергия, електрониката, компютрите. Дори само това би направило посещението полезно”.
Впечатлени от писателския авторитет на гостенина и от факта, че е
познавач на съветската
литература
и приятел със съветски писатели,
българските власти разчупват някои от дипломатическите и идеологическите канони. Лордът е поканен да изнесе лекция в Софийския университет, която е с вход свободен за граждани. Освен това той участва и в телевизионно предаване. Българските вестници обстойно описват визитата му в България.
“Мисля, че българското правителство искрено се стреми да подобри връзките с Обединеното кралство. Те бяха поласкани от това, че приеха такъв виден посетител от Запада - пише в отчета си посланикът.
И продължава: “Нещо повече - лорд Сноу, който е изразил сбито своята философия в заглавията на романите си, изглежда има дарбата да накара тези балкански комунисти да чувстват, че той ги възприема не просто като чужденци, а като “чужденци братя.”
Най-четени
-
Галерия Вечните чиновници. Има и по 17 г. на пост
Отношението си към работата им хората показват с протести, но те не са променили нищо Дейността на други не се усеща директно по джоба и са в сянка По 10 - 20 години стоят на постовете си някои от
-
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник
Доналд Тръмп е страшен неблагодарник. Толкова български политици му писаха любовни писма, па той да не покани нито един от тях на инаугурацията си. За какъв се мисли тоя, бе? От Фейсбук
-
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..."
Зулусите са казали: "Като ти дават - взимай! Колко па да е резилът..." Това правителство го правят само заради вас, и само заради вас, и само заради вас
-
Тоалетът на Мелания Тръмп не беше просто модно изявление
Чета коментари за визията на Мелания Тръмп тук, във Фейсбук. Естествено 90% от жени. Все "модни капацитетки." То иронии, то смях, то подигравки... На мен страшно много ми хареса
-
Галерия Кой е Александър Яхнаджиев, който пита Мелони за мравките
Въпросът, който ѝ зададох, имаше хоризонт, а тя показа как се отнася към хората и какви са действията ѝ, казва журналистът С Берлускони се сприятелихме. Водил съм баща ми при него