21.02. за политиците ни: Путин, ЦИК и смяната на пола. У нас: жега и евтино мляко за кратко (Графика)
За гостите световният ред по-важен от слагането на ред в шеметните цени
През 90-те години, преди да влезем в интернет, имахме смешка, че ако нещо не го пише в “24 часа”, не се е случило.
Частните телевизии още се учеха, а държавната се развиваше в застой, притисната между политическите полюси.
На 24 октомври 1999 г. гръмко заглавие от Силистра гласи: “Баба пита ХЕИ за прасе”. Пенсионираната лекарка М. Л. изпраща молба до кметската администрация да ѝ разреши да отглежда прасе в банята на апартамента си. Съседите са бесни заради грухтенето и вонята на кочина, но М. Л. опонира, че в общинската наредба за реда и чистотата няма изрична забрана “домашен любимец да бъде прасчо по примера на човешкото съжителство с котки, кучета, канарчета, хамстери и др.”.
В този исторически момент за бабата и нейните съкооператори по-главна тема от тази няма, пък ако ще, в същия ден да е изригнал вулканът Ейяфятлайокутъл.
Какви са темите, които задават политиците от коментарните студиа и
дали са по дневния ред на хората
Решихме да проследим нещата, които ни говориха те в един ден - вторник, 21 февруари.
Прехвърляме сутрешните блокове. Навсякъде водещ анонс е отзвукът от посещението на Джо Байдън в Киев - как летял и пътувал във влак без телефон, но предупредил Путин, че отива в Киев.
Втората по значимост тема е скандалът в ЦИК – говорителят напуска, според ДБ отказът да се записват в отделни колонки резултатите от машините и хартиените бюлетини създава риск от изборни фалшификации.
На трето място са инфлацията и пропуснатата възможност да приемем еврото от 1 януари догодина.
Сутринта студиата са препълнени с експерти, които не изясняват дали и кога ще спре войната, но говорят компетентно.
На всичкото отгоре още в началото на разговорите става ясно, че се очаква изявление на Путин, но какво ще се случи после, не се знае.
В студиото е бившият служебен военен министър Велизар Шаламанов. В унисон с възгледите на ДБ - коалицията, от чиито листи бе и депутат, казва: По отношение на помощта за Украйна България се държи крайно неадекватно в лицето на президента, на служебното правителство и донякъде и на парламента, който не упражняваше достатъчно настойчив контрол, когато работеше.
Кратко интервю с Михаил Ходорковски, бившия руски петролен предприемач и олигарх, който казва: Боли ме, че моята страна Русия участва в тази война.
Онлайн жива връзка с Христо Грозев, който разказва, че не са го допуснали на церемонията за наградите БАФТА заради опасност за останалите там.
Следващите емисии очаквано обезсмислят потока от утринни разсъждения с две новини: едната е, че Путин изкарва Русия от СТАРТ II - Договора за съкращаване на стратегическите нападателни оръжия, а втората, че ЕС призовава своите членове да въоръжават Киев.
Голямото говорене за войната минава в забрава до вечерта, когато коментарно предаване събира четирима политици и бивши министри в балансиран микс на позиции между “ястреби” и “гълъби” - Гергана Паси (Навлизаме в по-непредсказуема фаза на войната), Георги Пирински (Необходимо е да си представим как може да спре тази война), Асен Агов (Тази война може да свърши само когато бъде постигнат справедлив мир - Русия да се изтегли и да плати репарации), Ангел Найденов (България може да си позволи по-активен подход с по-голямо количество боеприпаси, което да бъде предоставено).
Пак в контекста на геополитиката още сутринта в студиото говори Цветан Цветанов, лидер на “Републиканци за България”, и обяснява, че новите санкции по “Магнитски” са свързани както с корупция, така и със зависимостта на България от руската енергетика.
По друга гореща тема - за трафика на нелегалните мигранти, критикува вътрешния министър Иван Демерджиев, който
или работел с грешна информация, или бил управленски немощен
Други експерти в други студиа също се упражняват да търсят вината за наглостта на трафикантите. Финално стигат до повече от видимия извод, че у нас наказанията са смешно малки, а пък без парламент няма как да стигнем Гърция, където за превоз на мигранти българи баща и син ще лежат по 65 години.
Голямо говорене върви и по драмата с изборните протоколи. Една телевизия призовава бившия министър Божидар Божанов, а друга - неизвестен обществен съветник на име Цветелина Пенева. Говорят за “графи”, “купчинки”, “протоколи”, “колонки”… Драмата е далеч от развръзка, но в ефир вече се вади тревожният извод, че ни очакват манипулации на вота. Не казват как ще стават измамите, но ще стават и това е.
Цветозар Томов, който хвърли оставка като говорител на ЦИК, още не дава интервюта, но е цитиран, че решението е абсурдно, опасно и цинично.
Но в студиото е Мартин Димитров от ДБ, който бе депутат и вероятно пак ще е в листите. Смята, че промените, които е направил ЦИК, са скандални. Взема отношение и по въпроса за отложеното ни членство в еврозоната - според него ГЕРБ, ДПС, БСП и “Възраждане” целенасочено са провалили датата 1 януари 2024 г. По въпроса за инфлацията подчертава вината на КЗК.
Шокиращото повишение на цените на стоки и услуги събира нова порция специалисти. Поводът е информация в “24 часа”, цитираща статистически данни. От обясненията на експерти така и не се разбира управлението на Кирил Петков ли ни е докарало инфлацията, или Бойко Борисов е в дъното.
Цените и отложената еврозона коментира и Любомир Каримански, който беше деец на ИТН, а отскоро е в коалиция “Заедно”. По първия въпрос смята, че е необходимо така да бъде променен Законът за защита на потребителите, че те наистина да бъдат защитени като всеки европеец.
Той взема отношение по сеизмичните тревоги - необходимо е да се довърши планът за оценка на сеизмичния риск. Настояваме правителството да намери нужните за целта средства.
Покрай хедлайна върви и букет “човешки” теми: дете от ямболското село Завой, което се покатерило върху необезопасен трафопост на EVN и било ударено от ток, пристигането на първите щъркели, откраднати бутилки алкохол от магазин в Благоевград, отсечени дървета в двора на софийска детска градина, откъртена
плочка със стих на Христо Фотев в Бургас, цените на мартениците, паметната плоча, бележеща гроба на Васил Левски върху паркомясто в София, собственичка на чихуахуа на име Цезар, набита по време на разходка.
Чак в края на един от блоковете виждаме репортаж от началото на церемонията “Златен Хипократ”, на която ще бъдат отличени млади български лекари.
И без пийпълметрия се усеща, че
най-притегателна преди обед на 21 февруари е прогнозата за необичайно
топлото време – единственият проблем, който получава задоволително и изчерпателно експертно обяснение. Нищо че метеорологът в студиото не може да гарантира, че скоро ще ни споходят валежи, и се шегува, че времето вече не е същото: “А едно време какво време имаше!”.
До ранния следобед водещите новини са поизчерпани, включително и скандалът с броенето на бюлетините.
Президентът заявява, че не е редно да се месим на ЦИК и да се насажда недоверие в изборния процес. Очевидно това допълнително засяга обидените от ДБ и в обзорно следобедно коментарно студио на телевизията се явява бившият правосъден министър на кабинета “Петков” Надежда Йорданова от ДБ.
Дори и да е имало капка съмнение, че “градската десница” преувеличава проблема с броенето на гласовете, нейният анализ остава да свети като морски фар в залязващия 21 февруари. Изключително сме обезпокоени, - казва дясната ръка на Христо Иванов - от начина, по който се предвижда да бъдат преброени гласовете на тези избори. Има предпоставки за манипулации, както и риск да бъдат пренебрегнати машинни гласове за сметка на хартиените. Хартиената коалиция заличи всички възможности за правилно отчитане на вота.
Денят преваля, но темата не залязва - обсъждат я журналисти, политолози и криминални психолози в друго следобедно коментарно токшоу наред с речта на Путин и решението на ВКС, че транссексуалните не могат да сменят юридически пола си.
В друго студио по темата по-късно вече това ограничение събира опоненти - адвокат Николай Хаджигенов и политическия наблюдател Кристиян Шкварек. За Хаджигенов решението е “безобразно”. Според Шкварек “един огромен експеримент на Запада е започнал да се пропуква”.
При поднесената по този начин обилна порция от важни и маловажни събития как ли би отговорил зрителят на въпроса: какво се случи на 21 февруари 2023 г.?
Най-четени
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Извадете тъпите учебници
ИЗВАДЕТЕ ТЪПИТЕ УЧЕБНИЦИ Сядаме днес със Sarina и Julia на обяд в столовата в Началното училище и до нас сядат двама първокласници. Единият ме поглежда и казва: - Ооо, аз те знам - ти си Емил Джаси
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай