Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Покупателната възможност на хората пада силно.

СНИМКА: ВАЛЕРИ ВЕДОВ
Покупателната възможност на хората пада силно. СНИМКА: ВАЛЕРИ ВЕДОВ

Годишната инфлация в България през януари е отстъпила почти незабележимо - от 16,9% през декември през януари тя е паднала на 16,4%, съобщи НСИ в сряда. Независимо от това страната ни продължава да е на едно от челните места по годишно поскъпване в ЕС. Тя се нарежда на четвърто място след Латвия, Естония и Литва поне от държавите, за които има данни към момента.

Когато излязат данните и за Унгария, вероятно ще се окаже, че сме на пето място, тъй като инфлацията там започна да набира скорост през последните месеци на 2022 г., за да стигне 25% през декември и едва ли през януари е намаляла чувствително.

България стои много лошо на фона на тенденциите в Европа, където през декември средната инфлация падна до 10,4%, а януарската вероятно ще е и по-ниска.

През януари, който е сравнително мъртъв откъм потребление месец, у нас цените са нараснали със значителните 1,1% в сравнение с декември. Това е едно от най-големите месечни повишения на цените, ако изключим пролетта на 2022 г., когато месечното поскъпване се движеше между 1,5 и 2,5%.

С най-голям принос към нарастването на цените през януари е транспортът, който само за един месец се е вдигнал с 2,3%. Основната причина за това е, че две от горивата - пропан-бутан и метан, поскъпнаха значително именно в началото на годината. Увеличението на цените е 25,7% за пропан-бутана и 24,9% за метана само за месец. Масовият бензин А - 95 също е поскъпнал с 5,2% за месеца, независимо че дългосрочно цената му намалява. Дизелът например е поскъпнал само за януари с 1,5%.

Хранителните стоки и здравеопазването също бутат нагоре месечната инфлация, като са поскъпнали с по 1,5% през януари в сравнение с декември. За храните това е необичайно за този месец от годината и се дължи предимно на зеленчуците, които се отглеждат в оранжерии. Но и яйцата са поскъпнали само през януари с 5,4%, минералната вода с 6%, плодовите сокове с 3,7% и т.н.

В същото време от данните на НСИ за цените на производител в селското стопанство, публикувани също в сряда, се вижда, че цената на свинете в края на 2022 г. се е повишила с 50,4%. Това не означава, че непременно свинското ще поскъпне с толкова, тъй като съществува и доста силен внос на свинско в България. През януари крайните цени на свинското месо в България са нараснали само с 1,3% на месечна база, а за година - с около 11%.

Себестойността на пилешкото месо също се е вдигнала значително в края на 2022 г. - с 30,1% на годишна база, но и това вероятно ще се отрази на крайните цени по-късно през годината.