Как по соца България се размина с мазди собствено производство. Посланикът в Париж пише до Тодор Живков
Мръсните тайни на българската история - Завесата повдига Григор Николов
Всички са чували за произвежданите в България коли - легендарните “Булгаррено”, “Москвич”, “Ровър” и сега чаканите митични електромобили. Изследователят Григор Николов се е задълбочил в историята на българското автомобилостроене и неговата поредица започва с един почти неизвестен факт. През 1983. България е в активни напреднали преговори у нас да се сглобяват японски Мазда 323. Защо се проваля този проект.
Четете от днес новата поредица на “24 часа”
През ноември 1983 г. делегация на БИСА - Българската индустриално-стопанска камара начело с Иван Пехливанов е в Япония. Наред с другите заводи за металолеене и батерии, тя посещава и заводите “Нисан” и “Сузуки”, за да проучи условията, при които България би могла да произвежда японски автомобили. Пехливанов настоява за компенсации при евентуална сделка, която да включи както оборудването и лиценза, така и възлите и детайлите, доставяни от фирмата в периода на усвояването им у нас.
Членът на борда на “Нисан” г-н Такиуши е изненадан, че за пръв път въпросът за компенсациите се поставя от българска страна. Постигната е договореност да се даде нова разработка, вкючваща и компенсации. В “Сузуки” разговорите са с г-н Йошида, ръководител на експорта, който е подготвен за разговори за компенсации и се съгласява да изпрати предложение, както и да обсъди възможността за доставка на част от оборудването не само от България, но и от други социалистически страни. Впечатленинето на Пехливанов е, че и двете японски фирми много внимателно изучават българския интерес за производство на автомобили и ще са сериозни претенденти да участват в него.
През 1984 г. БИСА командирова хора в автомобилния завод във Волос, Гърция, за да проучи опита в производство на автомобили, принадлежащ на фамилията Теокаракис. Те имат договор с "Нисан". На смяна за месец заводът произвежда 1100 автомобила “Датсун чери”. (Датсун е името на Нисан, което се използва през 70-те години) 46% са с японски части и 54% в един автомобил са произвеждани в Гърция и други европейски страни. Колите на Теокаракис "Нисан" са на първо място по продажби в Гърция. Проучва се и опита на автомобилния завод в Бурса, Турция, изграден с 44 на сто участие на “Рено”. Мощността му е 40 000 автомобила на смяна за месец, но са достигнати 32 000. Местното участие на Турция е 85 на сто и само 15 на сто са внос на детайли и части от Франция.
През 1987 г. има ново предложение в БИСА.
България е влязла преговори с Унгария за
съвместно производство на лек автомобил “Мазда”
Искането на бъдещите производители обаче е да се правят по 100 000 автомобила за всяка страна. Иван Пехливанов изпраща писмо до господата Аоияма и Йаги, но и този проект не се осъществява. През 1987-1989 г. вече е ясно, че България няма да произвежда автомобили. Създадени са консорциум от най-големите български фирми, както и безмитните зони Бургас и Русе, Българската търговско-промишлена палата, БИСА, Стопанска и Външнотърговска банка., Бионвест, Полихим, Балкантурист, Техноимпекс, Кремиковци, Кореком, Нефтохим, Винпром и други.
Договорена е доставката на по 10 000 автомобила годишно за следващите 5 години от Япония, които те да продават на своите работници.
Предвидено е заплащането към Страната на изгряващото слънце е да става с допълнителна продукция от тези обединения и заводи. Цените са при пристигане в българско пристанище.
Стойността на един автомобил “Мазда 323” от 1300 до 1700 куб см. двигател с различните модификации е от 856 000 до 1 041 000 йени.
Голяма част от тези първи доставки обаче се озоваха в “Кореком” , а промените у нас осуетиха опита за интеграция между България и Япония в автомобилостроенето още в зародиш.
На 8 август 1969 година посланикът ни в Париж Владимир Топенчаров пише справка до Тодор Живков относно сътрудничеството на “Булет” с “Рено”. Още в началото той казва, че то открива широки възможности за сътрудничество между двете фирми и до голяма степен можеда представлява основа за развитие на автомобилостроенето в България, но трябвало да се развива на целесъобразна и взаимноизгодна икономическа и организационна основа.
Топенчаров обяснява и разбирането на “Рено”, че България може да се развие като страна с голямо автомобилно производство, но уточнява, че това може да се споделя само дотолкова, долкото ще може да се осигури траен и изгоден пласмент на тази продукция, като се имало, според него, предвид ограничения български пазар и доколко техническата помощ и доставките от "Рено" ще могат да бъдат изплащани при изгодни условия с равностойни български стоки или по друг начин. По-нататък Топенчаров казва нещо доста съществено. А то е, че на френските партньори е добре известна основната цел на договора с “Рено” - а именно постепенното усвояване на отделни части и възли на договорената коли от производствените предприятия в България не само за българските производители на колите “Рено”, но също така и за нуждите на френските производители. В противен случай трябвало да се разбира, че френската концепция за сътрудничество с “Булет” се свежда само до регулярни доставки на коли за България и чрез България за другите социалистически страни.
Тази мисъл се подсилва, пише дословно Топенчаров, и от липсата на готовност от страна на г. Дадиш, директор в “Рено”,
да се даде на българските машиностроители лиценз и техническа помощ за бензинов автомобилен двигател “Рено”
Мнението му е, че възможност за разширено сътрудничество с “Рено” може да се осъществи, ако плащанията могат да се извършват с определени предимно машиностроителни български стоки за нуждите на режията “Рено”, включително възли и части за производството на “Рено”.
На 23 януари 1970 г. в Париж пристига българска делегация, начело със заместник-председателят на Министерския съвет и министър на външната търговия Лъчезар Аврамов. Той има среща с президента на френската фирма “Рено” господин Драйфус. Тя е в хотел “Крейон” и на нея е подписана нова дългосрочна търговска спогодба с Франция за периода 1970-1974 г.
Тогава се обсъжда и прекъсването на договора между ДСП “Булет” и “Рено” за монтаж в България на някои модели леки коли “Рено”. Драйфус съобщава, че договорът е подписан през 1966 г. за десет години и при плащане 50 на сто в насрещен български износ и 50 на сто в свободна валута. “Рено” били търсили и други български стоки освен договорираните, но те били отказани от българска страна. Фирмата “Рено”, за да улесни “Булет” в плащането, се съгласила да бъдат изнесени в Югославия 550 броя и в Австрия 250 броя леки автомобили, монтирани в България. Драйфус заявява, че с това изпълнява договорното си задължение. Освен това “Рено” подпомогнало производството на акумулатори с европейско качество. Пак според французина,
за да е рентабилен заводът, той трябва да
произвежда поне по 5000 автомобила годишно
Той научил, че дейността му е спряна и пита за причините.
Аврамов отговаря, че до този момент “Булет” е купил от “Рено” елементи и части за около 6 млн. долара, от които половината са платени с изделия на българското машиностроене, а останалото - по банков път. България не се е отказала от договора, но във формата, в която той се прилага сега, тя не може да го изпълнява.
Българското предложение е клаузите да се променят за заплащане на 100 процента с произведения на машиностроенето.
“С ФИАТ също имаме несполучлив опит, защото не купува наши стоки - признава Аврамов и продължава - Със СССР имаме договор за монтаж на “Москвич” в България, на базата на който ни се дава производство на 10 вида детайли, всеки от по 300 000 броя, и с тях заплащаме внасяните елементи по сглобката.” Не пропуска и да напомни, че с Румъния “Рено” има договор, при условия, различни от тези с България.
Нататък Аврамов прави предложението, че монтаж на леки автомобили в серия от 5000 до 20 000 не е рентабилен. Ако е възможно “Рено” да отиде на по-голяма серия и при 100 процента насрещен износ. След това взема думата Драйфус и обяснява, че договорът на “Рено” с България е за 10 години и обвързва двете страни, както и българските власти. Неговата фирма щяла да продължи да изпълнява задълженията си. Казва и че
договорът с Румъния бил прогресивен - за 50 000
коли на година
В него нямало насрещен румънски износ, а имало договореност на доверие, без подписване на договор да се подпомага вносът на румънски стоки във Франция и в други страни за набиране на валута. Заявява,че договорът с България може да продължи, но не и при 100 процента насрещен български износ. Междувременно ДСП “Булет” е прехвърлило задълженията си на “Автоимпекс”. Подписан е договор с новото обединение за монтаж на 1250 автомобила с марката 8 и 10. Монтажът ще бъде заплатен с около 100 броя автоколекции, спомагателни материали, инструменти и резервни части за леки коли. Освен това се предвижда закупуването на 200 автомобила от “Автоимпекс” за продажба в “Кореком”. Оказва се обаче, че
от средата на 1971 г. производството на автомобили “Рено” 8 и 10 ще бъде прекратено във Франция и ще се премине към друг тип автомобили
От 24 до 26 септември господин Жан Мари Бай - държавен секретар на търговията при Министерството на икономиката и финансите на Френската република, e на посещение в София, с него са голяма група френски индустриалци. Бай се среща с Лъчезар Аврамов, зам.-председател на Министерския съвет и министър на външната търговия. Бай отбелязва, че проявява пълно разбиране по нашата загриженост относно неравностойността на стокообмена с Франция. Аврамов обяснява, че разбира промишленото коопериране с Франция и да купуваме от нея това, което като държава ни е необходимо, но не го разбира примерно да купуваме 100 единици, а да продаваме 10. Такъв бил случаят с монтажа на “Рено”. Доставките от страна на Франция възлезли на 5-6 милиона долара, а насрещните български в общото предприятие са незначителни, казва Аврамов. Точните цифри в архива на “Булет” са внос за 5 227 000 долара, а износ за 412 000 долара.
Ако така продължаваме, ще натрупаме дългове, които не се знае как ще плащаме. И тогава дава пример с кооперирането на производството на “Москвич”. Доставяните за монтаж и резервни части изцяло се заплащат с произведени в България 10 детайла за 300 000 автомобила, произвеждани в СССР. Нататък Аврамов казва, че французите добре разбират, че монтаж на 1000-1500 автомобила не е рентабилен, а трябват от 100 000 до 200 000. Обяснява още, че в България има концентрация на производството и това, което предлагат французите, 50 на сто да се заплаща с насрещен български износ и 50 на сто в твърда валута, значело България да продава на други пазари, за да плаща на Франция, а дали французите ще се съгласят на това. Бай пък го опровергава, че ако в България се монтират голяма серия автомобили, ще възникне проблемът за продажбата им на пазарите на западните и източните страни. Големите транспортни разходи ще ги оскъпят. Поради това “Рено” предлагали 5000 автомобила за захранване на българския пазар.
Не се достига до разбирателство и България престава да прави френските коли.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Художникът бедняк
Бил съм на около десет години, когато за пръв път видях автопортрета му. Стоях пред него около час като вцепенен. Никога няма да забравя високото чело на художника, тъжните му очи, къдравите коси
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Време да си кажем - ние сме един лабораторен експеримент на ченгета
От вчера вече и Пееф заплаши с "немирен" протест. Преди няколко дни активисти на Възраждане, ВМРО и обикновени плоскоземци и мангъроиди се опитаха да превземат Народния театър