Цербер е агресивен и скоростен, но не поразява белите дробове
Свръхзаразността е основната разлика между новия ковид вариант и предишните, но е по-малко смъртоносен
Не мина много време от откриването на щама омикрон, известен като „Кентавър” или BA.2.75, и сега има нова заплаха. Учените вече говорят за ултрабързото разпространение на нова версия на омикрон BA.5, който неофициално е наречен със страховитото име „Цербер”. В древногръцката митология Цербер е свирепото триглаво куче на бог Хадес, пазещо входа на царството на мъртвите. Името на триглавото куче е избрано за вируса поради агресивното му и скоростно разпространение по света. Подобна свръхзаразност е основната разлика между новия ковид вариант и предишните.
Той получи обозначението BQ.1.1. В Европа, където заболеваемостта от коронавирус расте в разгара на есента, лекарите вече заговориха за трета вълна на омикрон и неговите подвидове. Според Роспотребнадзор няколкостотин генома на Цербер вече са секвенирани в 30 страни.
„Това е същият омикрон, но друга мутация. При Цербер има важна разлика от предишните мутации: той живее в горните дихателни пътища и не стига до белите дробове. Поради това, от една страна, той е много по-заразен, а от друга, много по-малко смъртоносен “, отбелязва руският пулмолог д-р Владимир Антонов.
Какво се знае за него досега:
- идентифициран е в много страни на всички континенти;
- не е единственият с мутации в шиповия протеин;
- той не е последната от мутациите;
- симптомите му са близки до ТОРС (тежък остър респираторен синдром): хрема, кашлица, главоболие и мускулни болки;
- в рисковата група на първо място са възрастните хора и страдащите от хронични заболявания.
Според експерти този подвид носи нови мутации в шиповия протеин, който е отговорен за взаимодействието с клетката и подпомагането на вируса да навлезе в тялото ни. „Не бих казал, че тези мутации по някакъв абсолютно радикален начин променят свойствата на вируса, но една от тях прави така, че 17% от антителата срещу шиповия протеин стават неефективни, друга заобикаля 10% от антителата. Взети заедно, те правят предишния имунитет, получен в резултат на заболяване или ваксинация, по-малко ефективен“, казва проф. Алберт Ризванов, директор на Научния и клиничен център за прецизна и регенеративна медицина към Института по фундаментална медицина и биология на Kазанския федерален университет. Той смята, че новата версия BQ.1.1 потенциално може да предизвика следващата вълна от заболеваемост. Тя сега най-често се среща в Обединеното кралство и в някои американски щати. Симптомите на инфекцията, която причинява, се регистрират като леки и болестта преминава без сериозни усложнения, каквито се наблюдаваха при щамовете „алфа” (британски), „бета” (южноафрикански) или „делта” (индийски), казва ст.н.с. Михаил Болков от Института по имунология и физиология на Уралския клон на РАН. Според него новите мутации на коронавируса го правят все по-наподобяващ настинка, която може да бъде причинена от десетки постоянно мутиращи различни вируси. „И едните, и другите не създават стабилен имунитет. И тук има биологичен смисъл. Не бива да се губят ресурсите на тялото за създаване на постоянен имунитет срещу редовно променящ се патоген, обяснява ученият. - Ето защо омикрон не оставя дълготраен имунитет след преболедуване или ваксинация, връщайки се при хората в променен вид.“ Въпреки това, според Михаил Болков, статистиката показва запазването на кръстосания имунитет и успешната мобилизация на силите на организма срещу коронавируса, въпреки че навлизането му в тялото не е блокирано. Ето защо все още е необходима ваксинация на всеки шест месеца, в съответствие с препоръките на лекарите. Като цяло Цербер може да предизвика повишаване на заболеваемостта в Европа, но няма да промени нищо фундаментално за лекарите и пациентите.
Възможност за заразяване с Цербер съществува дори ако пациентът е ваксиниран и е прекарал преди това омикрон и класически COVID-19.
В Европа се очаква BQ.1 и BQ.1.1 да станат преобладаващите варианти на коронавирус до края на есента. В САЩ те са регистрирани при 44% от случаите.
Симптомите при Цербер не се различават много от предишните версии на вируса:
- треска или втрисане;
- кашлица;
- задух или затруднено дишане;
- умора;
- болка в мускулите;
- главоболие;
- загуба на вкус или мирис;
- възпалено гърло;
- хрема;
- гадене или повръщане;
- диария.
Поради факта, че симптомите са подобни на омикрон и класическия коронавирус, само тестването може да определи точно Цербер.
Възможни последици
Лекарите не са установили ефекти, които да са различни от други щамове на коронавируса. Ако пациентът е бил болен от Цербер, той може да изпита симптоми на постковиден синдром:
- умора;
- диспнея (задух);
- кашлица;
- проблеми със съня;
- косопад;
- проблеми с концентрацията и паметта;
- храносмилателни проблеми;
- сърдечносъдови нарушения.
Профилактика и лечение
При първите симптоми на остра респираторна инфекция трябва незабавно да се консултирате с лекар. Добре е да се направи ковид тест, който ще установи с кой щам на вируса сте се заразили.
Лечението се избира индивидуално за всеки пациент, в зависимост от симптомите и съпътстващите заболявания. Лекарите препоръчват да се пие много вода и да се следи температурата. Самолечението може да е опасно, тъй като може да доведе до влошаване на състоянието.
При лека форма на заболяването се препоръчва самоизолация, почивка и придържане към инструкциите на лекарите. При средни и тежки форми се препоръчва хоспитализация.
Лекарите обаче уверяват, че новият щам ще минава много по-бързо и по-леко от предшествениците му. Хоспитализация се налага само при пациенти със сериозни съпътстващи хронични заболявания.
Ваксината срещу коронавирус може да не предпазва от инфекция с Цербер, но тя намалява риска от хоспитализация и смърт. Поради по-бързото разпространение на вируса експертите препоръчват носенето на маски, дистанциране, миене на ръцете.
Според д-р Владимир Болибок, алерголог-имунолог, при следващата мутация COVID-19 ще загуби способността си да заразява хората. Ако има много големи изменения в шипа на коронавируса, тогава той няма да може да се „залепва“ за човешките клетки. Човешкият протеин, към който се придържа, не се променя, но шипът се променя, уточнява д-р Болибок. Той е уверен, че няма да последва нова атака от коронавируса, тъй като според него до 95% от населението на света е имало контакт с него. Имунната защита ще трае поне 5-6 години, смята експертът.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Не харесвах Живков, подслушваше ме, но вярваше на информацията от нашата служба
Предлагаме на читателите си интервюто, взето от ген.-полк. Васил Зикулов през 2013 г. - 2 г. преди смъртта му. Той е най-дълго служилият началник на военното разузнаване в България
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега