Погребали родилката Данислава в деня, в който трябвало да навърши 22 г.
Подозират, че е имала ДИК синдром и той причинил смъртта след секцио
28 август се превърна от най-щастливото събитие в най-трагичния ден за семейството на Елена и Стоян Стоянови в Горна Оряховица. Те изпратили единствената си дъщеря в последния й земен път, в деня , в който трябвало да навърши 22 г. Надяват се след дни да посрещнат у дома обаче внучето си Любослав. Което остана без майка часове, след като се появи на бял свят. 21-годишната Данислава Стоянова издъхна след тежък кръвоизлив след секцио миналия петък въпреки опитите на медиците от две болници да я спасят. Близките й обаче винят лекарите в Горна Оряховица за закъсняла реакция и грешки. Впрочем не са се виждали с никой от екипа, оперирал дъщеря им. Крияет се, казва бащата Стоян Стоянов.
ДИК синдром или дисиминирана интравазална коагулация е вероятната причина за трагедията с починалата 21-годишна родилка. На това мнение е д-р Иван Иванов, управител на МБАЛ „Св. Иван Рилски”, Горна Оряховица, който говори пред Нова тв.
Данислава постъпила в лечебното заведение в града с просрочен термин. Дежурният екип я оставил в отделението за наблюдение. След опити за стимулиране на раждане, които не дали резултат, е взето решение с нейното изрично съгласие да се извърши секцио. Детето се е родило в стабилно състояние и с нормални показатели. Час по-късно обаче жената се влошила и започнала да кърви обилно. Заради усложненото състояние тя е била транспортирана до болница във Велико Търново. За съжаление, лекарите там не успели да се преборят за живота на младата майка.
„Дойде на 20 август за наблюдение и искаше да роди нормално. Лежа до 26 август”, обясни Кристиан Любенов, приятел на починалата Денислава и баща на бебето й.
„Казала е на екипа, че има болки в кръста, в бъбреците. Някои са й казвали, че се преструва”, разказа Кристиан.
„Казвали са й да изчака, че ще й сложат система с болкоуспокояващо. После са казали, че спират да й слагат каквото и да е. Два дни подред й поставят система за предизвикване, не става нищо. На 25 решават, че ще правят секцио на 26 август. Тя се съгласява, подписва се”, заяви Елена Стоянова, майка на починалата.
На следващия ден Денислава й се обадила да я зарадва с новината, че е баба. Малко по-късно обаче й звъни да й каже, че страшно я боли. Това е бил и последният им разговор.
Малко след това позвънила на Кристиян да отиде да припознае бебето, защото нямат брак. Когато отива в болницата, той казва, че я е чул как вика от болка.
„След транспортирането във Велико Търново е била в съзнание”, казва д-р Иванов. Според търновските медици обаче, тя е била в критично състояние, с нулеви жизнени показатели.
Шефът на местната болница предполага на база извършените изследвания след настъпилото усложнение, че младата жена е починала следствие на ДИК синдром. Това е изключително тежко състояние, което води до 50% смъртност при родилките.
Предстоят проверки в болницата. Близките ще се обърнат и към прокуратурата.
Най-четени
-
Защо тази пиеса и защо точно в България? Василев да има достойнството да си отиде далеч от Народния театър
Примабалерината и балетен педагог акад. Калина Богоева, която е признат авторитет в областта на класическия танц у нас, изрази пред "168 часа" недоволството си към поставянето на пиесата "Оръжията и
-
Галерия Днес се появи моята малка и прекрасна внучка Крисия
Роди му се внучка, Сузанита ще е леля на малката Крисия Обичаният певец Орхан Мурад отново стана дядо, научи "България Днес". С внучка го зарадва Александра - доведената му дъщеря от брака му с Шенай
-
Галерия Преди 80 г.: Принцеса Мафалда Савойска, сестра на царица Йоанна, е погубена в Бухенвалд
Гьобелс я споменава в дневника си, като я нарича: "Най-лошата кучка в цялата италианска кралска къща" Мафалда означава “могъща в битка”. Име на принцеса
-
Заради липсата на памет бяха грозните изблици пред Народния театър
Нашият проблем с паметта не е разрешен. Все още няма критична маса от обществото, която да има правилна и обективна оценка за това, което е било, и което е сега
-
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук
Ако през 1890 година в България имаше фейсбук, щеше да има много статуси, които гласят: „По турско време бяхме по-добре. Имаше сигурност, хлябът струваше само 2 гроша, децата ни се изучиха