Регистрация

Вход



Забравена парола

Смяна на парола

Напишете дума/думи за търсене

Предсрочните парламентарни избори са насрочени за 2 октомври.
Предсрочните парламентарни избори са насрочени за 2 октомври.

"Контекстът на тези избори е много сложен, много тревожен, кризисен. В момента по-голямото разделение е геополитическото – с Русия или с Европа, по-голямото разделение е стабилност или хаос. Дали някой изобщо може да управлява и да не ходим постоянно на избори. А това дали някой е ляв, десен или центрист, е все по-малко важно. Това ще бъде важно на следващи избори." Този коментар направи в интервю за БНР журналистът Веселин Стойнев.

Според него вотът на 2 октомври ще завърши цикъла от избори, който продължи година и половина, като го нарече "цикъл на опит за търсене на алтернатива на дългогодишното управление на ГЕРБ".

Ако антикорупционната алтернатива не успее да победи в този последен опит, ако протестните формации не съумеят да съставят стабилно управление, дневният ред ще бъде съвсем друг, можем да минем през преходно правителство, направи прогноза Стойнев.

"Има и т.нар. престижен вот – когато хората видят, че някой е първи, той засмуква още повече подкрепа. Ако социологията покаже, че ГЕРБ е първа и то в две-три поредни (проучвания), инерцията от гледна точка на стабилност ще обере тя."

Стойнев изтъкна, че този път ГЕРБ биха опитали да реализират мандата си и да направят правителство, защото няма да имат друг шанс от избирателите. "С ДПС, разбира се, а защо не и със Стефан Янев, ако влезе в парламента. А защо не и с част от БСП? Още повече, че "дръвникът" на Нинова се готви вече не знам откога. Там вече им се "изчака чакалото" на много хора, които искат да вземат главата на Нинова."

"Картината, която чертае Нинова, е персонална. Тя своето политическо бъдеще го представя като бъдеще на БСП. Тази партия никога не е била толкова персонално зависима, колкото е при нея. Къде за добро, къде за лошо", смята журналистът.

"Напълно обосновано е четворната коалиция във вид на тройна или двойна да продължи да управлява отново. Това, което наистина беше досадно и добре, че приключи в този мъртъв августовски месец, беше тази неразбория между ДБ и ПП с идеята за общо явяване. Ръката остана доста дълго време протегната", отбеляза в анализа си той и допълни, че както в ДБ, така и ПП много избиратели не искат заедно, но в политиката трябва да се степенуват аргументи по тежест.

Според Стойнев голяма част от хората са инертни и дори не гласуват, но излизат на протестен вот или се увличат от популистки проекти, като в момента "такива на терена са националисти русофили". "Такава една формация обира националистически и русофилски вот едновременно и го тегли към "Възраждане" и в по-умерения вариант към "Български възход" на Стефан Янев. Г-жа Нинова е в много силна конкуренция на този терен. Най-големите русофили като партиен електорат са хората на БСП. Това е заплахата за БСП – че тя частично беше изсмукана от "Възраждане", както беше ДБ от ПП през ноември."

Имаме два образа на президента – важното беше, че Радев е начело на антикорупционната вълна, след началото на войната разделителната линия по геополитичиската ос стана изключително ясна, посочи още Веселин Стойнев. По думите му Румен Радев се опитва да се придържа към мантрата на цар Борис – "никога против Русия, винаги с Германия, ако може на двата стола", което е "дълбоко вкоренено в българската психология".

Стойнев е на мнение, че служебното правителство се опитва да балансира нещата и да върне президента като основен политически фактор.

"Служебното правителство играе първо в негова лична изгода, за да може той да се позиционира пак като решаващият политически фактор, отмества малко тежестта към ГЕРБ – те са реабилитирани, и в същото време това е играта "и със Запада, и с Русия", която устройва и ГЕРБ."